Tim Ferriss 4-godzinny tydzień pracy
4-godzinny tydzień pracy Tima Ferrissa to najlepszy plan projektowania stylu życia. Postępuj zgodnie z prostym procesem krok po kroku, aby odkryć siebie na nowo, pracować lepiej, stworzyć firmę i prowadzić luksusowy styl życia, który sprzyja czasowi i mobilności.

“Pytanie, które powinieneś zadać, nie brzmi: “Czego chcę?” lub “Jakie są moje cele?”, ale “Co by mnie podnieciło?”.

Tim Ferriss

Krótkie streszczenie książki 4-godzinny tydzień pracy

4-godzinny tydzień pracy Tima Ferrissa to najlepszy plan projektowania stylu życia. Postępuj zgodnie z prostym procesem krok po kroku, aby odkryć siebie na nowo, pracować lepiej, stworzyć firmę i prowadzić luksusowy styl życia, który sprzyja czasowi i mobilności.

Streszczenie

Nowi bogaci (NR) to ci, którzy porzucają plan odkładania życia na później i tworzą luksusowe style życia, wykorzystując czas i mobilność.

Ludzie nie chcą być milionerami – chcą doświadczyć tego, co według nich można kupić tylko za miliony. Fantazją jest styl życia pełen wolności, na który pozwala.

Powstaje więc pytanie: “Jak można osiągnąć milionowy styl życia pełnej wolności, nie posiadając najpierw 1 000 000 dolarów?”.

Proces krok po kroku, którego użyjesz, aby odkryć siebie na nowo:

 1. D jak Definicja. Wprowadzenie do zasad i celów nowej gry. W tej części wyjaśniono zasady i podstawy projektowania stylu życia.
 2. E jak Eliminacja. Raz na zawsze zabija przestarzałe pojęcie zarządzania czasem. Jak dziesięciokrotnie lub bardziej zwiększyć swoje wyniki w przeliczeniu na godzinę pracy poprzez kultywowanie wybiórczej ignorancji, opracowanie diety niskoinformacyjnej i ignorowanie tego, co nieistotne. Ta część zawiera pierwszy z trzech składników luksusowego stylu życia: czas.
 3. A jak Automatyzacja. Wprowadza przepływ gotówki na autopilota za pomocą arbitrażu geograficznego, outsourcingu i zasad niezdecydowania. Zapewnia drugi składnik projektowania luksusowego stylu życia: dochód.
 4. L jak Wyzwolenie. Mobilny manifest dla osób o skłonnościach globalnych. Pokazuje, jak zerwać więzy, które ograniczają Cię do jednego miejsca. W tej części przedstawiamy trzeci i ostatni składnik luksusowego stylu życia: mobilność.

Krok I: D jak Definicja

Rozdział 1 – Przestrogi i porównania: Jak spalić 1 000 000 dolarów w ciągu jednej nocy

Nowych Bogatych (NR) można wyodrębnić z tłumu na podstawie ich celów, które odzwierciedlają bardzo odmienne priorytety i filozofie życiowe.

Jeśli możesz uwolnić swój czas i miejsce pobytu, Twoje pieniądze są automatycznie warte 3-10 razy więcej.

Wartość praktyczna pieniędzy jest pomnażana w zależności od liczby “W”, które kontrolujesz w swoim życiu:

 • Co robisz
 • Kiedy to zrobisz
 • Gdzie to robisz
 • Z kim to robisz

Aby stać się NR, należy zacząć od zastąpienia założeń.

Rozdział 2 – Zasady, które zmieniają zasady: Wszystko, co popularne, jest złe

 1. Emerytura to ubezpieczenie na wypadek najgorszego scenariusza. Planowanie emerytury jest jak ubezpieczenie na życie. Twoja emerytura nie jest celem.
 2. Zainteresowanie i energia są cykliczne. Pracuj tylko wtedy, gdy jesteś najbardziej efektywny, a życie stanie się bardziej produktywne i przyjemne.
 3. Mniej to nie lenistwo. Pomimo mniejszej liczby godzin pracy, NR osiągają bardziej znaczące wyniki niż inni ludzie. Skup się na byciu produktywnym, a nie zajętym.
 4. Czas nigdy nie jest odpowiedni. Kiedyś” to choroba, która zabiera marzenia ze sobą do grobu. Jeśli coś jest dla Ciebie ważne i chcesz to zrobić “w końcu“, po prostu to zrób, a po drodze koryguj kurs.
 5. Proś o przebaczenie, nie o pozwolenie. Spróbuj, a potem to uzasadnij. Naucz się dobrze sprawiać kłopoty i przepraszać, kiedy coś zawalisz.
 6. Podkreślaj mocne strony, nie naprawiaj słabości. Skup się na lepszym wykorzystaniu swojej najlepszej broni, zamiast na ciągłych naprawach.
 7. Rzeczy w nadmiarze stają się swoim przeciwieństwem. Rób to, na co masz ochotę, a nie to, do czego czujesz się zobowiązany.
 8. Same pieniądze nie są rozwiązaniem. Rutynowe kręcenie się w kółko wokół pieniędzy stale rozprasza uwagę, nie pozwalając dostrzec, jak bardzo jest to bezcelowe. Problemem jest coś więcej niż pieniądze.
 9. Dochód względny jest ważniejszy niż bezwzględny. Dochód względny jest prawdziwą miarą bogactwa dla nowobogackich.
 10. Stres jest zły, eustres jest dobry. Eustres jest bodźcem do rozwoju. Bądź równie agresywny w usuwaniu stresu i poszukiwaniu eustresu.

Rozdział 3 – Unikanie pocisków: Ustawianie strachu i ucieczka przed paraliżem

Większość inteligentnych ludzi na świecie przebiera strach za optymistyczne zaprzeczenie.

Zdefiniuj swoje obawy, zapisując odpowiedź na każdy z etapów:

 1. Zdefiniuj swój strach. Jakie jest najgorsze, co mogłoby się wydarzyć? Jakie byłyby trwałe skutki w skali od 1 do 10? Jak bardzo prawdopodobne wydaje Ci się, że to się rzeczywiście wydarzy?
 2. Kontrola szkód. Jakie kroki mógłbyś podjąć, aby naprawić szkody? Jak możesz przywrócić kontrolę nad sytuacją?
 3. Zastanów się nad korzyściami. Jakie są wyniki lub korzyści, zarówno tymczasowe, jak i trwałe, wynikające z bardziej prawdopodobnych scenariuszy?
 4. Napraw błędy. Gdybyś został dziś zwolniony z pracy, co byś zrobił, aby odzyskać kontrolę nad finansami? Jeśli zrezygnowałbyś z pracy, aby sprawdzić inne możliwości, jak mógłbyś później wrócić na tę samą ścieżkę kariery?
 5. Zdefiniuj działanie. Co odkładasz na później z powodu strachu? To, czego najbardziej się obawiamy, jest tym, co najbardziej musimy zrobić. Zdefiniuj najgorszy scenariusz, zaakceptuj go i zrób. Postanów sobie, że każdego dnia zrobisz jedną rzecz, której się obawiasz.
 6. Poznaj koszty. Ile kosztuje Cię – finansowo, emocjonalnie i fizycznie – odkładanie działania na później? Nie oceniaj tylko potencjalnych minusów działania. Równie ważne jest zmierzenie kosztów braku działania. Jeśli nie będziesz dążyć do tego, co Cię ekscytuje, gdzie będziesz za rok, pięć i dziesięć lat?
 7. Zrozum swój strach. Na co czekasz? Jeśli możesz odpowiedzieć tylko “na czas”, to znaczy, że się boisz, tak jak cała reszta świata. Zmierz koszty bezczynności i uświadom sobie, że większość błędnych posunięć jest mało prawdopodobna i nienaprawialna. Wreszcie, wypracuj najważniejszy nawyk tych, którzy osiągają sukcesy i czerpią z tego przyjemność: działanie.

Rozdział 4 – Reset systemu: Bycie nierozsądnym i jednoznacznym

99% ludzi na świecie jest przekonanych, że nie są zdolni do osiągania wielkich rzeczy, więc dążą do przeciętności. Dlatego rywalizacja o “realistyczne” cele jest najostrzejsza.

Dokonywanie wielkich rzeczy zaczyna się od odpowiedniego proszenia o nie.

Ekscytacja jest bardziej praktycznym synonimem szczęścia i to właśnie za nią powinieneś się starać gonić.

Pytanie, które powinieneś zadać, nie brzmi: “Czego chcę?” lub “Jakie są moje cele?”, ale “Co mnie podnieci?”.

Wrogiem jest nuda, a nie porażka.

Zastosowanie linii czasu do marzeń poprzez dreamlining (zaawansowane wyznaczanie celów):

 1. Co byś zrobił, gdyby nie było możliwości poniesienia porażki? Stwórz dwie linie czasowe – 6 miesięcy i 12 miesięcy – i wymień do pięciu rzeczy, o których marzysz: mieć, być i robić, w tej kolejności.
 2. Co “bycie” pociąga za sobą robienie? Przekształć każde “bycie” w “robienie”, aby można było podjąć działania. Na przykład: Świetnie gotować = zrobić świąteczny obiad bez pomocy.
 3. Jakie są cztery marzenia, które mogłyby to wszystko zmienić? Podkreśl cztery najbardziej ekscytujące i/lub najważniejsze marzenia.
 4. Określ koszty realizacji tych marzeń i oblicz docelowy miesięczny dochód (TMI) dla obu horyzontów czasowych. Pomyśl o dochodach i wydatkach jako o miesięcznym przepływie gotówki, a nie o wielkich sumach. Oblicz swój Docelowy Miesięczny Dochód dla swoich linii marzeń.
 5. Określ trzy kroki dla każdego z czterech marzeń w sześciomiesięcznym horyzoncie czasowym i zrób pierwszy krok już teraz. Wyznacz proste, dobrze zdefiniowane działania na teraz, jutro i pojutrze. Gdy masz już trzy kroki dla każdego z czterech celów, wykonaj trzy działania w kolumnie “teraz”. Każde z nich powinno być na tyle proste, aby można je było wykonać w ciągu pięciu minut lub krócej. Najlepszym pierwszym krokiem jest znalezienie kogoś, kto już to zrobił, i poproszenie o radę, jak zrobić to samo.

Etap II: “E” oznacza eliminację

Rozdział 5 – Koniec zarządzania czasem: Iluzje i Włosi

Nie staraj się robić więcej każdego dnia. Bycie zajętym jest wykorzystywane jako wskazówka do unikania kilku krytycznie ważnych, ale niewygodnych działań.

Bycie wydajnym bez względu na skuteczność jest domyślnym sposobem działania wszechświata.

Należy pamiętać o dwóch truizmach:

 • Dobre robienie czegoś mało ważnego nie czyni tego ważnym.
 • Konieczność poświęcenia dużej ilości czasu nie czyni zadania ważnym.

To, co się robi, jest nieskończenie ważniejsze od tego, jak się to robi. Efektywność jest nadal ważna, ale jest bezużyteczna, jeśli nie stosuje się jej do właściwych rzeczy.

Prawo Pareto (zasada 80/20): 80% wyników jest rezultatem 20% nakładów.

Prawo Parkinsona: zadania zyskują na (postrzeganej) ważności i złożoności w stosunku do czasu przeznaczonego na ich wykonanie

Być produktywnym:

 • Zidentyfikuj kilka najważniejszych zadań, które w największym stopniu przyczyniają się do uzyskania dochodu (80/20)
 • Skrócenie czasu pracy w celu ograniczenia zadań do ważnych (prawo Parkinsona)

3 razy dziennie, o wyznaczonych porach, zadawaj sobie pytanie:

 • Czy jestem produktywny, czy tylko aktywny?
 • Czy wymyślam rzeczy do zrobienia, aby uniknąć tego, co ważne?

Jak mieć więcej czasu i mniej robić:

 1. Zdefiniuj listę rzeczy do zrobienia
 2. Zdefiniuj listę rzeczy nie do zrobienia

Jak w 80/20 wykonać swoją pracę:

 1. Gdybyś miał zawał serca i musiał pracować przez dwie godziny dziennie, co byś zrobił?
 2. Gdybyś miał drugi zawał serca i musiał pracować dwie godziny tygodniowo, co byś zrobił?
 3. Gdybyś miał pistolet przyłożony do głowy i musiał przestać wykonywać 4/5 różnych czasochłonnych czynności, co byś usunął?
 4. Jakie są trzy najważniejsze czynności, którymi wypełniam czas, aby mieć poczucie, że jestem produktywny?
 5. Kim są ludzie, którzy dają ci najwięcej radości i napędzają cię do działania, a którzy powodują najwięcej przygnębienia, złości i zastanawiania się?
 6. Jeśli to jest jedyna rzecz, którą dzisiaj zrobię, czy będę zadowolony z mojego dnia?

Każdego dnia nie powinno być więcej niż dwie rzeczy o znaczeniu krytycznym do wykonania. Wykonuj je oddzielnie, od początku do końca, nie rozpraszając się.

Rozdział 6 – Dieta niskoinformacyjna: Kultywowanie selektywnej niewiedzy

Problemy rozwiązują się same lub znikają, jeśli usuniesz siebie jako wąskie gardło informacyjne i wzmocnisz pozycję innych.

Aby być selektywnie ignorantem, naucz się ignorować lub przekierowywać wszystkie informacje i przeszkadzajki, które są nieistotne, nieważne lub nie nadają się do działania.

Projektowanie stylu życia opiera się na masowym działaniu – wydajności. Większa wydajność wymaga mniejszego wkładu.

Większość informacji jest czasochłonna, negatywna, nieistotna z punktu widzenia celów użytkownika i pozostaje poza jego wpływem.

Dieta niskoinformacyjna:

 1. Przejdź na natychmiastowy, tygodniowy post medialny. Zakaz czytania gazet, magazynów i audiobooków. Muzyka jest dozwolona przez cały czas. Żadnych serwisów informacyjnych Żadnej telewizji, z wyjątkiem jednej godziny oglądania każdego wieczoru dla przyjemności. Zakaz przeglądania stron internetowych przy biurku, chyba że jest to konieczne do wykonania zadania służbowego na dany dzień.
 2. Wykorzystuj informacje tylko do czegoś natychmiastowego i ważnego. Informacje są bezużyteczne, jeśli nie zostaną zastosowane do czegoś ważnego lub jeśli zapomnisz je, zanim będziesz miał szansę je zastosować. Skup się na informacjach “just-in-time” zamiast “just-in-case”.
 3. Ćwicz sztukę niedokończania. Wyrób w sobie nawyk niedokończania tego, co jest nudne lub bezproduktywne, jeśli szef tego nie wymaga.

Rozdział 7 – Przerywanie Przerywanie i sztuka odmawiania

Naucz się być trudnym, gdy to się liczy. Zarówno w szkole, jak i w życiu, posiadanie reputacji osoby asertywnej pomoże Ci uzyskać preferencyjne traktowanie, bez konieczności błagania lub walki o nie za każdym razem.

Przerwą jest wszystko, co uniemożliwia zakończenie od początku do końca zadania krytycznego.

Trzech głównych sprawców:

 1. Zmarnowany czas. Rzeczy, które można zignorować z niewielkimi lub żadnymi konsekwencjami
 2. Konsumenci czasu. Powtarzające się zadania lub prośby, które muszą być wykonane, ale często przerywają pracę na wysokim szczeblu
 3. Nieudane próby wzmocnienia pozycji lidera. Gdy ktoś potrzebuje zgody, by zrobić coś małego

Jak usunąć zakłócenia

 • Ogranicz zużycie i produkcję poczty elektronicznej
 • Nigdy nie sprawdzaj poczty elektronicznej z samego rana
 • Sprawdzaj pocztę dwa razy dziennie. Utwórz automatyczną odpowiedź na wiadomość e-mail, aby ludzie respektowali Twoją nową zasadę
 • Ekranowanie przychodzących i ograniczanie wychodzących połączeń telefonicznych
 • Korzystaj z dwóch numerów: biurowego (niepilne) i komórkowego (pilne). Odbierz komórkę, a na biurowej zostaw wiadomość na poczcie głosowej.
 • Nie pozwól ludziom na pogawędki. Od razu przejdź do rzeczy
 • Unikaj wszystkich spotkań, które nie mają jasno określonych celów
 • Jeśli ktoś proponuje spotkanie, poproś o wiadomość e-mail, a następnie użyj telefonu jako oferty awaryjnej.
 • Zawsze, gdy to możliwe, odpowiadaj na pocztę głosową za pośrednictwem poczty elektronicznej. To uczy ludzi zwięzłości.
 • Spotkania powinny odbywać się wyłącznie w celu podjęcia decyzji dotyczących wcześniej określonej sytuacji, a nie w celu zdefiniowania problemu. Poproś uczestników o przesłanie wiadomości e-mail z porządkiem obrad, aby określić cel spotkania.
 • Ustal czas zakończenia spotkania (docelowo 30 minut)
 • Nie zezwalaj na odwiedziny przypadkowych osób. Używaj słuchawek, nawet jeśli niczego nie słuchasz.
 • Pracuj inteligentniej dzięki grupowaniu zadań, takich jak wysyłanie wiadomości e-mail
 • Upoważnij innych do działania bez przerywania Tobie
 • Zmuszaj ludzi do definiowania swoich żądań, zanim poświęcą im czas
 • Używaj Evernote do zbierania informacji i ułatwiania ich wyszukiwania

Krok III: A jak Automatyka

Rozdział 8 – Outsourcing życia: Wyładowanie reszty i smak geoarbitrażu

Zdobądź zdalnego osobistego asystenta, aby nauczyć się wydawać polecenia. Jest to niewielki trening najbardziej krytycznych umiejętności NR: zdalnego zarządzania i komunikacji.

Przed delegowaniem zadań należy je wyeliminować.

Nigdy nie automatyzuj czegoś, co można wyeliminować, i nigdy nie deleguj czegoś, co można zautomatyzować lub usprawnić.

Zanim dodasz ludzi, udoskonal zasady i procesy. Wykorzystanie ludzi do wykorzystania udoskonalonego procesu zwielokrotnia produkcję; wykorzystanie ludzi jako rozwiązania dla słabego procesu zwielokrotnia problemy.

Deleguj tylko zadania czasochłonne i dobrze zdefiniowane.

Aby znaleźć odpowiedniego asystenta, należy przeprowadzić próbę. Aby zwiększyć swoje szanse, należy zatrudnić firmę VA zamiast pojedynczego operatora.

Jak zminimalizować uszkodzenia i umożliwić szybką naprawę:

 1. Nigdy nie używaj kart debetowych do transakcji internetowych lub w kontaktach ze zdalnymi asystentami
 2. Jeśli pracownik VA będzie uzyskiwał dostęp do stron internetowych w imieniu użytkownika, należy utworzyć nowy, unikalny login i hasło, które będą używane w tych witrynach.

Jak delegować zadania:

 • Poproś o osobę, która “doskonale” posługuje się językiem angielskim i zaznacz, że konieczne będą rozmowy telefoniczne (nawet jeśli tak nie jest). W razie powtarzających się problemów z komunikacją szybko poproś o zastępstwo.
 • Udziel precyzyjnych wskazówek. Przed rozpoczęciem pracy poproś pracowników sezonowych o ponowne sformułowanie zadań, aby potwierdzić ich zrozumienie.
 • Poproś o aktualizację statusu po kilku godzinach pracy nad zadaniem, aby upewnić się, że zadanie jest zrozumiałe i możliwe do wykonania. Niektóre zadania, po pierwszych próbach, są niemożliwe do wykonania
 • Przydziel zadania, które mają być wykonane w ciągu 24-72 godzin. Podziel większe zadania na mniejsze kamienie milowe, które można zrealizować w krótszym czasie.
 • W miarę możliwości wysyłaj jedno zadanie na raz (i nie więcej niż dwa)

Rozdział 9 – Autopilot dochodowy I: Znalezienie muzy

Celem jest stworzenie zautomatyzowanego narzędzia do generowania gotówki bez straty czasu.

Łatwiej jest zaspokoić popyt niż go stworzyć. Znajdź rynek – zdefiniuj swoich klientów – a następnie znajdź lub opracuj dla nich produkt.

Jak znaleźć dochodowe nisze:

 1. Do jakich grup społecznych, branżowych i zawodowych należysz, należałeś lub należysz? Sporządź listę wszystkich grup, dawnych i obecnych, z którymi możesz się kojarzyć.
 2. Które z wyodrębnionych grup mają swoje własne czasopisma? Zawęź grupy z pytania 1. do tych, do których można dotrzeć za pośrednictwem jednego lub dwóch małych czasopism.

Jak przeprowadzić burzę mózgów na temat produktów:

 • Główna zaleta produktu powinna być możliwa do wyjaśnienia w jednym zdaniu lub frazie.
 • Powinien kosztować 50-200 USD, ponieważ ten przedział cenowy zapewnia największy zysk przy najmniejszym kłopocie z obsługą klienta. Ustal wysoką cenę, a potem uzasadnij
 • Produkcja powinna trwać krócej niż 4 tygodnie
 • Powinno to być w pełni wytłumaczalne w dobrym internetowym FAQ.

3 zalecane opcje:

 1. Odsprzedaż. Najłatwiejsza droga, ale też najmniej opłacalna. Najszybciej się ją zakłada, ale też najszybciej umiera z powodu konkurencji cenowej z innymi odsprzedawcami.
 2. Licencja. Dwie opcje: wymyślić i pozwolić komuś innemu zrobić resztę lub wyprodukować i sprzedać czyjś pomysł
 3. Utwórz. Produkty informacyjne są tanie, szybkie w wytwarzaniu i czasochłonne do powielenia przez konkurencję.

3 opcje tworzenia produktów informacyjnych:

 1. Samodzielne tworzenie treści, często poprzez parafrazowanie i łączenie punktów z kilku książek na dany temat
 2. Ponowne wykorzystanie treści, które są w domenie publicznej i nie podlegają ochronie praw autorskich
 3. Licencjonowanie treści lub wynagradzanie eksperta za pomoc w tworzeniu treści

Rozdział 10 – Autopilot dochodowy II: Testowanie muzy

Aby uzyskać dokładny wskaźnik opłacalności komercyjnej, nie pytaj ludzi, czy chcieliby kupić – zapytaj ich, czy chcą kupić.

Mikrotesty polegają na wykorzystaniu niedrogich reklam do sprawdzenia reakcji konsumentów na dany produkt przed jego wyprodukowaniem.

Przetestuj swoje pomysły na produkt za pomocą PPC w ciągu pięciu dni za 500 dolarów lub mniej.

Trzy części podstawowego procesu testowania:

 1. Najlepiej. Przyjrzyj się konkurencji i stwórz bardziej atrakcyjną ofertę na podstawowej stronie internetowej o objętości 1-3 stron
 2. Przetestuj. Przetestuj swoją ofertę za pomocą kampanii reklamowych PPC
 3. Zbyć lub zainwestować. Odetnij straty od przegranych i wyprodukuj zwycięzcę (zwycięzców) w celu wprowadzenia na rynek.

Rozdział 11 – Autopilot dochodowy III: MBA – zarządzanie przez nieobecność

Po stworzeniu produktu, który się sprzedaje, nadszedł czas na zaprojektowanie samokorygującej się architektury biznesowej, która działa sama.

Jak zbudować skalowalną firmę:

 1. Etap I: 0-50 wysłanych jednostek produktu. Zrób to wszystko sam. Odbieraj telefony od klientów, aby ustalić najczęstsze pytania, na które później odpowiesz w internetowym FAQ.
 2. Etap II: >10 jednostek wysyłanych tygodniowo. Znajdź lokalne firmy realizujące zamówienia
 3. Faza III: >20 sztuk wysyłanych tygodniowo. Znajdź kompleksową firmę realizującą zamówienia, która zajmuje się wszystkim – od statusu zamówienia po zwroty i refundacje.

Sztuka niezdecydowania: Mniej opcji = większe przychody

Jak zmniejszyć koszty ogólne obsługi o 20-80%:

 • Oferowanie jednej lub dwóch opcji zakupu
 • Oferuj tylko jedną metodę szybkiej wysyłki i pobieraj opłaty dodatkowe.
 • Nie oferujemy przesyłek nocnych ani przyspieszonych.
 • Wyeliminuj zamówienia telefoniczne i przekieruj potencjalnych klientów do zamówień online
 • Nie oferujemy przesyłek międzynarodowych

Największą oszczędnością czasu jest filtrowanie klientów.

Zamiast zajmować się problematycznymi klientami, zapobiegaj składaniu przez nich zamówień w pierwszej kolejności.

Jak pozyskać klientów o wysokich zyskach i niskich wymaganiach konserwacyjnych:

 1. Nie przyjmujemy płatności za pośrednictwem Western Union, czeków ani przekazów pieniężnych.
 2. Podniesienie minimalnej wielkości sprzedaży hurtowej do 12-100 sztuk i wprowadzenie wymogu posiadania numeru identyfikacji podatkowej w celu zakwalifikowania odsprzedawców
 3. Odsyłanie wszystkich potencjalnych sprzedawców do internetowego formularza zamówienia, który należy wydrukować, wypełnić i przesłać faksem
 4. Oferuj produkty po niskich cenach zamiast darmowych, aby pozyskać dane kontaktowe do dalszej sprzedaży.
 5. Zaoferuj gwarancję przegranej zamiast bezpłatnych testów.
 6. Nie przyjmuj zamówień z krajów, w których często dochodzi do oszustw pocztowych.

Jak w 45 minut wyglądać jak z listy Fortune 500:

 • Nie bądź dyrektorem generalnym. Nadaj sobie tytuł średniego szczebla, na przykład wiceprezesa lub dyrektora ds. sprzedaży.
 • Umieść na stronie internetowej wiele adresów e-mail i telefonów kontaktowych
 • Skonfiguruj zdalnego recepcjonistę Interactive Voice Response (IVR)

Wykaż się profesjonalizmem dzięki dobrze zaprojektowanemu wizerunkowi. Postrzegana wielkość ma znaczenie.

Krok IV: L jak wyzwolenie

Rozdział 12 – Akt znikania: Jak uciec z biura

Aby uciec z biura:

 1. Zwiększenie inwestycji. Przekonaj firmę do zainwestowania w szkolenie, aby straty w przypadku rezygnacji były większe.
 2. Udowodnij zwiększoną wydajność pracy poza siedzibą firmy. Zgłoś się na chorobowe na dwa dni w środku tygodnia i podwoisz swoją wydajność pracy w te dni.
 3. Przygotuj wymierną korzyść biznesową. Stwórz wypunktowaną listę tego, o ile więcej udało Ci się osiągnąć poza biurem, z wyjaśnieniami
 4. Zaproponuj odwołalny okres próbny. Zaproponuj okres próbny pracy zdalnej w wymiarze jednego dnia tygodniowo przez dwa tygodnie.
 5. Wydłuż czas pracy zdalnej. Spraw, aby Twoje dni pracy zdalnej były najbardziej produktywne z dotychczasowych. Podnieś poprzeczkę do czterech dni w tygodniu podczas dwutygodniowego okresu próbnego.

Podejście klepsydrowe:

 1. Wykorzystaj wcześniej zaplanowany projekt lub sytuację awaryjną i wyjdź na dwa tygodnie poza biuro
 2. Zaproponuj, jak możesz pracować zdalnie
 3. Spraw, aby te dwa tygodnie były najbardziej produktywne w pracy
 4. Po powrocie pokaż szefowi wymierne wyniki. Zaproponuj dwa lub trzy dni w tygodniu w domu jako próbę na dwa tygodnie. Spraw, by byli ultraproduktywni
 5. Zaproponuj tylko jeden dzień w tygodniu w biurze. Uczyń te dni najmniej produktywnymi w tygodniu.
 6. Proponuje pełną mobilność

Jak zastąpić pracę opartą na obecności wolnością opartą na wynikach:

 • Ćwicz produktywność bez względu na środowisko. Spróbuj pracować przez dwie godziny w kawiarni, zanim zaproponujesz zdalną próbę.
 • Ilościowe określenie bieżącej wydajności. Dokumentuj swoje wysiłki w pracy
 • Zaprezentuj wydajność pracy zdalnej. Zdobądź dowód, że potrafisz skopać tyłek bez stałego nadzoru
 • Ćwicz sztukę pokonywania “nie”. “Co musiałbym zrobić, aby osiągnąć [pożądany wynik]?”.
 • Ustaw pracodawcę na zdalne koła treningowe. Zaproponuj pracę w poniedziałek lub piątek w domu
 • Poproś o więcej. Przedłużaj każdy udany okres próbny, aż do osiągnięcia pełnego etatu lub pożądanego poziomu mobilności.

Rozdział 13 – Nie do naprawienia: Zabijanie pracy

Umiejętność rezygnacji z rzeczy, które się nie sprawdzają, to nieodłączny element bycia zwycięzcą.

Obalanie najczęstszych fobii związanych z rzucaniem palenia:

 1. Odejście z pracy jest trwałe. Wykorzystaj nastawienie na strach, aby sprawdzić, w jaki sposób można w późniejszym czasie kontynuować wybraną ścieżkę kariery lub założyć inną firmę.
 2. Nie będę w stanie zapłacić rachunków. Nie jest trudno tymczasowo wyeliminować większość wydatków i przez krótki czas żyć z oszczędności.
 3. Znikną ubezpieczenia zdrowotne i konta emerytalne. Można mieć identyczną opiekę medyczną za kilkaset dolarów miesięcznie. Łatwo jest przenieść swoje 401(k).
 4. To zrujnuje mój życiorys. Zrób coś ciekawego i spraw, by byli zazdrośni

Odpowiedz, dlaczego zrobiłeś sobie przerwę lub odszedłeś z poprzedniej pracy: “Miałem okazję raz w życiu zrobić [egzotyczne i budzące zazdrość doświadczenie] i nie mogłem jej odrzucić. Pomyślałem, że skoro mam przed sobą jeszcze [20-40] lat pracy, to po co ten pośpiech?”.

Ćwiczenia, które pomogą Ci uświadomić sobie, jak naturalna jest zmiana pracy i jak proste może być to przejście:

 1. Czy masz większe szanse na znalezienie tego, czego pragniesz, w obecnej pracy, czy gdzie indziej?
 2. Gdybyś został dziś zwolniony z pracy, co byś zrobił, aby odzyskać kontrolę finansową nad sytuacją?
 3. Weź zwolnienie lekarskie i zamieść swoje CV na głównych portalach z ofertami pracy. Osoba, która ma więcej możliwości, ma większą władzę. Nie czekaj, aż będziesz potrzebował możliwości, aby ich poszukać. Rzuć okiem na przyszłość już teraz, a ułatwi Ci to zarówno działanie, jak i bycie asertywnym.
 4. Jeśli prowadzisz firmę lub jesteś jej właścicielem, wyobraź sobie, że właśnie zostałeś pozwany i musisz ogłosić upadłość. Jak byś sobie poradził?

Rozdział 14 – Mini-emerytury: Korzystanie z mobilnego stylu życia

Alternatywa dla intensywnego podróżowania – mini-emerytura – polega na przeniesieniu się w jedno miejsce na okres od jednego do sześciu miesięcy, a następnie powrocie do domu lub przeniesieniu się w inne miejsce.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas podróży:

 • Wykorzystanie kart kredytowych z punktami premiowymi na duże wydatki związane z reklamą i produkcją muzyki
 • Bilety należy kupować z dużym wyprzedzeniem (trzy miesiące lub więcej) lub w ostatniej chwili, a wylot i powrót powinny mieć miejsce między wtorkiem a czwartkiem.
 • Rozważ zakup jednego biletu do międzynarodowego węzła lotniczego, a następnie kontynuowanie podróży tanimi lokalnymi liniami lotniczymi.

Jak się spakować:

 1. Tydzień odzieży odpowiedniej do pory roku, w tym jedna koszula w stylu półformalnym i para spodni lub spódnica do obyczajów. Pomyśl o T-shirtach, jednej parze szortów i uniwersalnej parze dżinsów.
 2. Zapasowe kserokopie lub zeskanowane kopie wszystkich ważnych dokumentów: ubezpieczenia zdrowotnego, paszportu/wizy, kart kredytowych, kart debetowych itp.
 3. Karty debetowe, karty kredytowe oraz drobne banknoty w lokalnej walucie o wartości 200 USD.
 4. Mała linkowa blokada rowerowa do zabezpieczenia bagażu w czasie podróży lub w hostelach; w razie potrzeby mała kłódka do szafek

Rozdział 15 – Wypełnianie pustki: Dodawanie życia po odjęciu pracy

Odejmując złe, nie tworzy się dobrego. Pozostawia pustkę. Zmniejszenie liczby prac, których celem jest uzyskanie dochodu, nie jest celem ostatecznym. Celem jest żyć bardziej – i stawać się bardziej.

 Powszechne wątpliwości i samobiczowanie się NR:

 • Czy naprawdę robię to, aby być bardziej wolnym i prowadzić lepsze życie, czy też jestem po prostu leniwy?
 • Czy zrezygnowałem z wyścigu szczurów, bo jest zły, czy tylko dlatego, że nie potrafiłem sobie z nim poradzić?
 • Czy to jest tak dobre, jak może być?
 • Czy naprawdę odniosłem sukces, czy tylko się oszukuję?
 • Czy obniżyłem swoje standardy, aby stać się zwycięzcą? Czy moi przyjaciele, którzy zarabiają teraz dwa razy więcej niż trzy lata temu, naprawdę są na dobrej drodze?
 • Dlaczego nie jestem szczęśliwy? Mogę zrobić wszystko, a i tak nie jestem szczęśliwy. Czy w ogóle na to zasługuję?

Są to przestarzałe porównania wykorzystujące mentalność typu “więcej znaczy lepiej” i “pieniądze jako sukces”, która na początku wpędziła nas w kłopoty.

Przed poświęceniem czasu na zadanie pytania wywołującego stres, dużego lub innego, należy upewnić się, że odpowiedź na dwa poniższe pytania brzmi “tak”:

 1. Czy wybrałem jedno znaczenie dla każdego terminu w tym pytaniu?
 2. Czy odpowiedź na to pytanie może być wykorzystana do poprawy sytuacji?

Jeśli nie potrafisz go zdefiniować ani działać na jego podstawie, zapomnij o nim.

Dwa podstawowe elementy, które pozwalają cieszyć się życiem:

 1. Ciągłe uczenie się. Umiejętności, które ćwiczysz w kraju, możesz przenieść do innych krajów, np. uprawiając sport. Błyskawiczne życie towarzyskie i koleżeństwo. Albo wybierz umiejętności, które możesz tam ćwiczyć, np. naukę języka.
 2. Służba. Robienie czegoś, co poprawia jakość życia poza własnym.

Rozdział 16 – 13 największych błędów nowych bogaczy

 1. Tracenie z oczu marzeń i popadanie w pracę dla samej pracy
 2. Mikrozarządzanie i wysyłanie e-maili, aby wypełnić czas
 3. Radzenie sobie z problemami, z którymi mogą poradzić sobie outsourcerzy lub współpracownicy
 4. Pomaganie outsourcerom lub współpracownikom z tym samym problemem więcej niż raz lub z problemami, które nie są kryzysowe
 5. Poszukiwanie klientów, w szczególności tych, którzy nie zostali zakwalifikowani, lub tych z zagranicy, gdy przepływy pieniężne są wystarczające do sfinansowania działań niefinansowych
 6. Odpowiadanie na wiadomości e-mail, które nie prowadzą do sprzedaży lub na które można odpowiedzieć za pomocą FAQ lub autorespondera
 7. Praca tam, gdzie mieszkasz, śpisz lub powinieneś odpoczywać
 8. Nie przeprowadzanie co dwa lub cztery tygodnie dokładnej analizy 80/20 w odniesieniu do życia zawodowego i osobistego
 9. Dążenie do nieskończonej perfekcji, a nie do bycia świetnym lub po prostu wystarczająco dobrym, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym
 10. Wyolbrzymianie drobiazgów i małych problemów jako pretekst do pracy
 11. Nadawanie pilnego charakteru sprawom, które nie są wrażliwe na czas, w celu uzasadnienia pracy
 12. Postrzeganie jednego produktu, pracy lub projektu jako ostatecznego i jedynego celu swojej egzystencji
 13. Ignorowanie społecznych korzyści z życia

Pytania, które pozwolą spojrzeć na sprawę z innej perspektywy

 1. Jaki jest jeden cel, którego realizacja mogłaby zmienić wszystko?
 2. Jaka jest najpilniejsza rzecz, którą czujesz, że “musisz” lub “powinieneś” zrobić w tej chwili?
 3. Czy możesz pozwolić, aby to, co pilne, “zawiodło” – nawet na jeden dzień – aby osiągnąć kolejny kamień milowy w realizacji zadań, które potencjalnie mogą zmienić Twoje życie?
 4. Co jest na Twojej liście rzeczy do zrobienia najdłużej?

Styl życia oparty na minimalizmie wyboru staje się atrakcyjnym narzędziem, gdy weźmiemy pod uwagę dwie prawdy. Rozważanie opcji kosztuje uwagę, której nie można przeznaczyć na działanie lub świadomość stanu obecnego. Uwaga jest niezbędna nie tylko dla produktywności, ale i dla docenienia. Dlatego: Zbyt wiele wyborów = mniejsza lub żadna produktywność Zbyt wiele wyborów = mniejsze lub żadne uznanie Zbyt wiele wyborów = poczucie przytłoczenia Co robić?

6 podstawowych zasad stylu życia opartego na minimalizmie wyboru

 1. Ustalenie reguł dla siebie, aby zautomatyzować podejmowanie jak największej liczby decyzji.
 2. Nie prowokuj do zastanawiania się, zanim podejmiesz działanie
 3. Nie odkładaj decyzji na później tylko po to, by uniknąć niewygodnych rozmów
 4. Naucz się jak najszybciej podejmować decyzje niepowodujące śmierci lub odwracalne.
 5. Nie dąż do zróżnicowania, a tym samym do zwiększenia liczby rozważanych opcji, jeśli nie jest to konieczne
 6. Żal to podejmowanie decyzji w czasie przeszłym. Wyeliminuj narzekanie, aby zminimalizować żal

Lista rzeczy nie do zrobienia: 9 nawyków, z którymi należy skończyć już teraz

 1. Nie odbieraj połączeń od nierozpoznanych numerów telefonów
 2. Nie wysyłaj wiadomości e-mail z samego rana lub w ostatniej chwili w nocy
 3. Nie zgadzaj się na spotkania lub rozmowy telefoniczne bez jasno określonego porządku obrad lub czasu zakończenia.
 4. Nie pozwól, by ludzie się rozpisywali
 5. Nie sprawdzaj ciągle poczty elektronicznej – rób to tylko o ustalonych porach.
 6. Nie należy nadmiernie komunikować się z klientami o niskich zyskach i wysokich wymaganiach konserwacyjnych
 7. Nie pracuj więcej, aby poradzić sobie z przytłoczeniem – nadaj priorytet
 8. Nie należy nosić telefonu komórkowego przez całą dobę.
 9. Nie oczekuj, że praca wypełni pustkę, którą powinny wypełnić relacje i działania pozazawodowe.