Malcolm Gladwell Błysk! Potęga przeczucia okładka
Nasz mózg jest jak komputer, który błyskawicznie przetwarza całą wiedzę, aby wywołać pierwsze wrażenie. "Cienkie plasterki" pozwalają nam szybko podejmować decyzje, które mogą być równie dobre jak te podejmowane ostrożnie i świadomie. Tej techniki można się nauczyć poprzez praktykę i opanować ją do tego stopnia, że będzie się wiedziało, czy można ufać swojemu instynktowi, czy nie.

“W mgnieniu oka może być tyle samo wartości, co w ciągu miesięcy racjonalnej analizy”.

Błysk! Potęga przeczucia: Notatki i podsumowanie

Nasz mózg jest jak komputer, który błyskawicznie przetwarza całą wiedzę, aby wywołać pierwsze wrażenie. “Cienkie plasterki” pozwalają nam szybko podejmować decyzje, które mogą być równie dobre jak te podejmowane ostrożnie i świadomie. Tej techniki można się nauczyć poprzez praktykę i opanować ją do tego stopnia, że będzie się wiedziało, czy można ufać swojemu instynktowi, czy nie.

Lekcje z przymrużeniem oka

W książce Blink Gladwell wprowadza koncepcję i siłę “cienkiego krojenia” za pomocą opowieści.

W “Laboratorium miłości” psycholog John Gottman potrafi przewidzieć z 90% dokładnością, w czasie krótszym niż piętnaście minut, czy dana para będzie nadal razem piętnaście lat później.

Ale jak?

O tym, czy małżeństwo będzie udane, czy też nie, można zadecydować, analizując tylko jeden podstawowy element – obecność pogardy.

“Szuka wzorców i wskazówek. Odkrył, że może dowiedzieć się wielu rzeczy, które powinien wiedzieć, koncentrując się na tym, co nazywa Czterema Jeźdźcami: defensywą, kamienowaniem, krytyką i pogardą. Pogarda jest ściśle związana z obrzydzeniem, a obrzydzenie i pogarda polegają na całkowitym odrzuceniu i wykluczeniu kogoś ze społeczności”.

Chociaż Gottman jest ekspertem w dziedzinie związków (jest autorem kilku książek, m.in. “Siedem zasad, dzięki którym małżeństwo może funkcjonować”), prawie każdy może odgadnąć, jak bardzo dwie osoby się lubią, obserwując krótką rozmowę.

Gladwell przekonuje, że wszyscy ludzie są wrodzenie dobrzy w odnajdywaniu wzorców i odczytywaniu sytuacji.

Głównym tematem książki Blink jest teoria poznawcza, która stoi za tym dziwnym, ale naturalnym odruchem, zwanym “cienkim plasterkowaniem”.

Teoria cienkiego krojenia

Człowiek może wziąć niewielką ilość danych – “cienki wycinek” – i wyciągnąć z niego wnioski, wykorzystując połączenie doświadczenia i intuicji.

“Każdy, kto kiedykolwiek przeglądał półki z książkami nowej dziewczyny lub chłopaka – albo zaglądał do ich apteczki – rozumie to doskonale; z jednego spojrzenia na prywatną przestrzeń można dowiedzieć się tyle samo – albo i więcej – co z wielogodzinnego kontaktu z publiczną twarzą”.

Cienkie plasterki pozwalają nam podejmować mądre decyzje na podstawie niewielkiej ilości informacji i przy minimalnym zastanowieniu.

Błyskawiczne osądy są często bardziej trafne niż wtedy, gdy poświęcimy czas na przeanalizowanie sytuacji (paraliż analityczny).

Podświadomość rozpoznaje wzorce i połączenia – to, co nazywamy “przeczuciem” – na długo przed naszym mózgiem.

Często jednak nie wiemy, skąd i dlaczego coś wiemy:

“Nasze nieświadome reakcje wychodzą z zamkniętego pokoju, do którego nie możemy zajrzeć. Kierując się doświadczeniem, człowiek może stać się ekspertem”.

Speed-dating jest szczególnie dobrym przykładem błyskawicznych osądów w działaniu, ponieważ bardzo trudno jest ująć w słowa, dlaczego chcemy umawiać się z konkretnymi osobami, a innych unikać.

Niewprawna intuicja prowadzi do podejmowania złych decyzji opartych na uprzedzeniach, stronniczości i stereotypach.

Jeśli nigdy wcześniej nie znalazłeś się w danej sytuacji, mózg może wyciągać błędne wnioski z podobnych doświadczeń (omówione również w rozdziale “Myślenie szybkie i wolne“). Dlatego też doświadczenie i wiedza są warunkiem wstępnym skutecznej pracy na cienkich plasterkach.

“W mgnieniu oka jeden ekspert może zazwyczaj powiedzieć więcej niż góra danych z badań”.

Koncepcja wstępowania (Priming)

Priming to sytuacja, w której pod wpływem pewnych bodźców, takich jak obrazy, słowa i kultura, zmieniamy nasze zachowanie w wymierny sposób.

Nasuwa się pytanie: czy człowieka określają jego przekonania czy działania?

“Prawdziwy ja to nie osoba, którą opisuję, nie, prawdziwy ja to ja, którego ujawniają moje czyny”.

Każdego dnia jesteśmy podświadomie “gruntowani” na różne sposoby.

Zapamiętanie przez uczniów np. ich płci lub pochodzenia etnicznego wywołuje w nich skojarzenia ze stereotypami i w zależności od tego stereotypu uzyskują oni lepsze lub gorsze wyniki.

Podkładanie działań za pomocą słów ma niewiarygodnie silny efekt. Nawet myślenie o tym, że jest się profesorem, sprawia, że jest się mądrzejszym w grze Trivial Pursuit.

Jeśli nasz mózg uważa, że środowisko sprzyja takiemu czy innemu typowi osobowości, zaczynamy zachowywać się tak, jak środowisko.

Wolna wola jest złudzeniem, a wpływy zewnętrzne są niezwykle silne. Przejmij kontrolę nad swoim początkiem.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej

W kulturze zachodniej ceni się decyzje, które są złożone i czasochłonne. Ale czasami mniej znaczy więcej.

“Często oznaką fachowości jest zauważenie tego, co się nie dzieje”.

Na przykład:

Lekarze wykorzystywali wszystkie informacje, jakie mogli zgromadzić, aby ocenić, czy u pacjenta wystąpi zawał serca.

Był to długi proces, który zamiast pomagać, zamulał ich mózgi. Nowy algorytm skupiał się tylko na trzech punktach danych. Był on nie tylko szybszy w procesie podejmowania decyzji, ale także dokładniejszy.

Dodatkowe informacje mogą rozpraszać uwagę decydentów i dezorientować ich.

Gladwell opisuje proces “werbalnego przyćmienia”: próby wyjaśniania i racjonalizowania decyzji uniemożliwiają nam podejmowanie dobrych decyzji intuicyjnych.

“Jako istoty ludzkie mamy problem z opowiadaniem historii. Zbyt szybko wymyślamy wyjaśnienia dla rzeczy, dla których tak naprawdę nie mamy wytłumaczenia”.

Inny przykład: Van Riper odniósł sukces jako dowódca, ponieważ nie przeciążał swoich żołnierzy i dowódców nadmiarem informacji: w walce z niebieską drużyną posługiwał się intuicją i szybkim poznaniem.

“Prawdziwie skuteczne podejmowanie decyzji zależy od równowagi między myśleniem celowym a instynktownym”.

Wniosek

Kluczowe pytanie, na które próbuje odpowiedzieć Blink, brzmi: “Kiedy powinniśmy zaufać naszym instynktom, a kiedy świadomie przemyśleć pewne sprawy?”.

Choć pochopne oceny są często bardziej trafne niż te przemyślane, mogą być również wynikiem podświadomych uprzedzeń rasowych, społeczno-ekonomicznych lub związanych z wyglądem.

Tak samo jak ważne jest zaufanie intuicji, ważne jest również jej kwestionowanie.

“Myślę, że zadanie polegające na ustaleniu, jak połączyć to, co najlepsze w świadomym rozmyślaniu i instynktownym osądzie, jest jednym z największych wyzwań naszych czasów”.

Lektura książki Blink pomoże Ci stać się bardziej krytycznym myślicielem i zrozumieć proces podejmowania decyzji.