Greg McKeown Esencjalista

“Pamiętaj, że jeśli ty nie nadasz swojemu życiu priorytetu, zrobi to ktoś inny”.

Esencjalista to nowy sposób myślenia o produktywności i życiu. Jest to zdyscyplinowane, systematyczne podejście pozwalające określić, w co wnosimy największy wkład, a następnie sprawić, że realizacja tych zadań stanie się niemal bezwysiłkowa.

Lekcje

Esencjalizm: tylko wtedy, gdy dasz sobie przyzwolenie na to, by przestać próbować robić wszystko, przestać mówić “tak” wszystkim, możesz wnieść swój największy wkład w rzeczy, które naprawdę mają znaczenie. Mniej, ale lepiej.

Esencjalizm nie jest sposobem na zrobienie jeszcze jednej rzeczy; jest to inny sposób robienia wszystkiego. Esencjalista realizuje tę zasadę w zdyscyplinowany sposób. To więcej niż zasada, to sposób na życie. To życie z założenia, a nie domyślnie.

Nie chodzi o to, jak zrobić więcej rzeczy, ale jak zrobić właściwe rzeczy. Chodzi o to, by jak najrozsądniej zainwestować swój czas i energię, aby działać na najwyższym poziomie, robiąc tylko to, co niezbędne.

Wymaga to od nas zmagania się z realnymi kompromisami i podejmowania trudnych decyzji. W wielu przypadkach podejmujemy jednorazowe decyzje, które wpływają na tysiące przyszłych decyzji, dzięki czemu nie wyczerpujemy się, zadając wciąż te same pytania.

Esencjalista

Esencjalista celowo odróżnia to, co istotne, od tego, co trywialne, eliminuje to, co nieistotne, i usuwa przeszkody.

“Sukces może odwrócić naszą uwagę od skupienia się na istotnych rzeczach, które przede wszystkim przynoszą sukces”.

Dlaczego nonessentialism jest wszędzie:

 • Zbyt wiele możliwości wyboru: w ciągu ostatniej dekady nastąpił gwałtowny wzrost liczby możliwości wyboru. Z tego powodu straciliśmy z oczu najważniejsze z nich
 • Zbyt duża presja społeczna: wzrosła również siła i liczba zewnętrznych czynników wpływających na nasze decyzje

Jeśli nie wybieramy celowo i świadomie, na czym chcemy skupić naszą energię i czas, inni ludzie – nasi szefowie, współpracownicy, klienci, a nawet nasze rodziny – wybierają za nas.

Możemy świadomie dokonywać wyborów albo pozwolić, by cudze plany sterowały naszym życiem.

Podejście esencjalistyczne:

 1. Badaj i oceniaj: spędzaj jak najwięcej czasu na badaniu, słuchaniu, dyskutowaniu, zadawaniu pytań i myśleniu. Eksploracja nie jest celem samym w sobie, ale sposobem na odróżnienie tego, co istotne, od tego, co trywialne.
 2. Eliminowanie: aktywne eliminowanie działań i wysiłków, które nie wnoszą największego możliwego wkładu
 3. Realizuj: zainwestuj zaoszczędzony czas w stworzenie systemu usuwania przeszkód i maksymalnego ułatwienia realizacji.

Te trzy elementy nie są odrębnymi zdarzeniami, lecz cyklicznym procesem. Stosuj je konsekwentnie, aby czerpać coraz większe korzyści.

Zastąp fałszywe założenia trzema podstawowymi prawdami:

 • Muszę” -> “Wybieram“.
 • Wszystko jest ważne” -> “Tylko kilka rzeczy naprawdę się liczy“.
 • “Mogę robić jedno i drugie” -> “Mogę robić wszystko, ale nie wszystko

Niezwyciężona siła wyboru

Kiedy rezygnujemy z możliwości wyboru, coś lub ktoś inny wkracza do akcji, aby wybrać za nas. Chociaż nie zawsze mamy kontrolę nad naszymi opcjami, zawsze mamy kontrolę nad tym, jak je wybieramy.

Zdolności wyboru nie można odebrać ani nawet jej przekazać – można jedynie o niej zapomnieć. A kiedy się o niej zapomina, uczymy się bezradności. Najważniejszą umiejętnością, jakiej musisz się nauczyć, jest rozwijanie zdolności wyboru w każdym obszarze swojego życia.

“Kiedy rezygnujemy z prawa do wyboru, dajemy innym nie tylko władzę, ale i wyraźne przyzwolenie, by wybierali za nas”.

Niektóre rodzaje wysiłku przynoszą większe korzyści niż inne. Korzystając z zasady 80/20, można odróżnić “wiele trywialnych” od “niewielu istotnych”.

Stawiaj duże zakłady na najważniejsze okazje inwestycyjne i rezygnuj z wielu zaledwie dobrych.

“Nie da się przecenić nieistotności praktycznie wszystkiego”. – John Maxwell

Kiedy to zrozumiemy, zaczniemy skanować nasze otoczenie w poszukiwaniu tych kilku istotnych i chętnie wyeliminujemy wiele trywialnych. Dlatego właśnie należy poświęcić czas na zbadanie wszystkich możliwości. Rozeznajesz więcej, aby móc zrobić mniej.

Jaki problem chcę rozwiązać?

Aby świadomie dokonywać kompromisów, nie należy myśleć: “Jak mogę zrobić jedno i drugie? “, ale raczej “Który problem chcę rozwiązać? “.

Rozwiązania kompromisowe stwarzają duże możliwości. Zmuszając nas do rozważenia obu opcji i strategicznego wyboru najlepszej dla nas, znacznie zwiększamy szansę na osiągnięcie pożądanego rezultatu. Kompromisy są nieodłączną częścią życia.

Nie chodzi o to, by wybierać, z czego trzeba zrezygnować, ale o to, by zdecydować, na co chce się pójść.

Osoby o poglądach esencjonalnych badają i oceniają szeroki zestaw opcji, zanim zdecydują się na którąkolwiek z nich. Ponieważ osoby te angażują się w realizację tylko kilku istotnych pomysłów lub działań, na początku badają więcej opcji, aby później mieć pewność, że wybiorą tę właściwą.

Zalety bycia niedostępnym

Potrzebujemy przestrzeni do ucieczki, aby odróżnić to, co istotne, od tego, co trywialne. Niestety, w naszych czasach, w których brakuje nam czasu, nie mamy takiej przestrzeni z założenia, a jedynie z założenia.

 1. Przestrzeń do projektowania: skupienie jest czymś, co mamy i czymś, co robimy; aby mieć skupienie, musimy uciec, aby się skupić, potrzebujemy przestrzeni, aby zbadać sto pytań i możliwości
 2. Przestrzeń na koncentrację: im szybciej i bardziej jesteśmy zajęci, tym bardziej potrzebujemy czasu na myślenie w naszym harmonogramie. Niezależnie od tego, jak bardzo wydaje Ci się, że jesteś zajęty, możesz wygospodarować czas i miejsce na myślenie w ciągu dnia pracy.
 3. Przestrzeń na czytanie: zainspiruj się Billem Gatesem, który regularnie (i ze sławą) bierze tydzień wolnego od codziennych obowiązków w Microsofcie, by po prostu myśleć i czytać. Przez pierwsze dwadzieścia minut dnia czytaj klasyczną/ponadczasową literaturę, aby pomóc sobie ukierunkować dzień

Niezależnie od tego, czy możesz poświęcić na to dwie godziny dziennie, dwa tygodnie w roku, czy nawet pięć minut każdego ranka, ważne jest, aby w swoim zabieganym życiu zrobić miejsce na ucieczkę.

Zobacz, co naprawdę się liczy

W każdym zestawie faktów ukryte jest coś istotnego. Twoim zadaniem jest zbadanie tych informacji i znalezienie zależności między nimi.

 • Szeroki obraz: trenuj szukanie “tropu”, aby móc dostrzec to, co przeoczyłeś. Zamiast reagować tylko na fakty, będziesz mógł skupić się na ważniejszych kwestiach, które naprawdę mają znaczenie
 • Filtrowanie fascynujących informacji: skanowanie i filtrowanie wszystkich konkurujących ze sobą i sprzecznych faktów, opcji i opinii, które nieustannie walczą o Twoją uwagę
 • Prowadź dziennik: pomyśl o dzienniku jak o urządzeniu do przechowywania kopii zapasowych uszkodzonego dysku twardego swojego mózgu. Stosuj zasadę “mniej, ale lepiej” w odniesieniu do swojego dziennika: powstrzymuj się od pisania więcej, dopóki codzienne pisanie nie stanie się nawykiem.
 • Wyjście w teren: wyjście w teren i pełne zbadanie problemu pozwoliło im lepiej wyjaśnić pytanie i skupić się na istotnych szczegółach, które ostatecznie umożliwiły im wniesienie największego wkładu w rozwiązanie problemu.
 • Zwracaj uwagę na szczegóły: postaw się w sytuacji wszystkich głównych uczestników historii, aby lepiej zrozumieć ich motywy, sposób rozumowania i punkt widzenia
 • Wyjaśnij pytanie: Unikanie trudnych pytań jest kuszące. Często łatwiej jest udzielić niejasnej, ogólnikowej odpowiedzi, niż zebrać fakty i informacje potrzebne do udzielenia przemyślanej, świadomej odpowiedzi. Jednak uchylanie się od odpowiedzi tylko wpędza nas w niepotrzebną spiralę dalszych niejasności i dezinformacji. Sprecyzowanie pytania jest sposobem na wyjście z tego cyklu

Chronić majątek

Jeśli nie inwestujemy w siebie – w nasze umysły, ciała i ducha – niszczymy narzędzie, które jest nam potrzebne, by wnieść największy wkład. Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki ludzie niszczą ten zasób, jest brak snu.

Sen jest tym, co pozwala nam działać na najwyższym poziomie, dzięki czemu możemy osiągnąć więcej w krótszym czasie. Chroniąc swoje zasoby, mogą oni prowadzić codzienne życie z zapasem energii, kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów, z których mogą korzystać w razie potrzeby.

Decydują się zrobić teraz jedną rzecz mniej, aby jutro zrobić więcej. Nauka dowodzi, że nawet drzemka może zwiększyć kreatywność. Jedna godzina snu więcej równa się kilku godzinom znacznie wyższej produktywności.

Sen jest dla osób osiągających najlepsze wyniki. Sen jest priorytetem, sprzyja kreatywności i umożliwia osiągnięcie najwyższego poziomu wydajności umysłowej.

Siła skrajnych kryteriów

Poddaj decyzje ekstremalnej próbie: jeśli czujesz, że jesteś całkowicie przekonany do zrobienia czegoś, powiedz “HELL YES!”:

“Jeśli nie jest to wyraźne “tak”, to jest to wyraźne “nie””.

Reguła 90 procent: zastanów się nad jednym najważniejszym kryterium decyzji i przyznaj mu ocenę w przedziale od 0 do 100. Jeśli jest ona niższa niż 90 procent, automatycznie zmień ocenę na 0 i po prostu odrzuć ją.

Dzięki temu można uniknąć niezdecydowania lub, co gorsza, utknięcia w latach 60. lub 70. Bycie selektywnym przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie możliwości wykorzystać, jest trudniejsze, gdy możliwości przychodzą do nas same.

Oto systematyczny proces, który można wykorzystać do stosowania kryteriów selekcji w odniesieniu do możliwości, które się pojawiają:

 1. Zapisz możliwości
 2. Pomyśl o trzech “minimalnych kryteriach”, które musiałyby spełnić opcje, aby mogły być brane pod uwagę. Zapisz je
 3. Zapisz listę trzech idealnych lub “ekstremalnych kryteriów”, które opcje musiałyby “przejść”, aby mogły być brane pod uwagę

Jeśli okazja nie spełnia dwóch z trzech skrajnych kryteriów, odpowiedź brzmi: nie. Aby odkryć swój absolutnie najwyższy punkt celu, zadaj sobie pytanie:

 • “Co jest moją głęboką pasją?”.
 • “Co ujawnia mój talent?”
 • “A co zaspokaja istotną potrzebę w świecie?”.

Pytanie, które pozwala zdecydować, jakie działania należy wyeliminować: “Gdybym nie miał tej możliwości, co byłbym skłonny zrobić, aby ją zdobyć?”. Zawsze, gdy nie potrafisz powiedzieć “nie”, domyślnie mówisz “tak”.

Zamiast tego należy zadać zasadnicze pytanie: “Czemu powiem “nie”?”. To jest pytanie, które odkryje twoje prawdziwe priorytety.

Jedna decyzja, która czyni tysiąc

Wyeliminuj wszelkie działania, które nie są zgodne z tym, co zamierzasz osiągnąć. Gdy brakuje nam jasności lub celu, tracimy czas i energię na wiele błahych rzeczy. Aby osiągnąć jasność celu, należy zdecydować się na zasadniczą intencję.

Zasadnicza intencja: jest zarówno inspirująca, jak i konkretna, znacząca i mierzalna. To jedna decyzja, która rozstrzyga o tysiącu późniejszych decyzji. Jeden strategiczny wybór eliminuje cały świat innych opcji i wyznacza kurs na następne pięć, dziesięć, a nawet dwadzieścia lat życia.

Po podjęciu ważnej decyzji wszystkie kolejne stają się bardziej konkretne.

Opracuj swoją podstawową intencję:

 • Zapytaj: “Gdybyśmy mogli być naprawdę doskonali tylko w jednej rzeczy, co by to było?”.
 • Zapytaj: “Skąd będziemy wiedzieć, że nam się udało?”.

“Prawdziwa istotna intencja to taka, która kieruje twoim większym poczuciem celu i pomaga ci wyznaczyć ścieżkę twojego życia”.

Stworzenie istotnej intencji jest trudne, ale konieczne. Tylko dzięki prawdziwej jasności celu ludzie, zespoły i organizacje mogą się w pełni zmobilizować i osiągnąć coś naprawdę doskonałego.

Potęga wdzięcznego “nie”

Jasność co do tego, co jest istotne, daje nam siłę, by powiedzieć “nie” temu, co nieistotne. Mówienie “nie” jest własną umiejętnością. Zaczynamy z niewielkim doświadczeniem, ale z czasem możemy stać się w tym coraz lepsi. Oto siedem skutecznych sposobów mówienia “nie”:

 1. Niezręczna pauza. Gdy ktoś zwraca się do Ciebie osobiście z prośbą, przed podjęciem decyzji zrób pauzę i policz do trzech. Albo po prostu poczekaj, aż druga osoba wypełni pustkę
 2. Delikatne “nie” (lub “nie, ale”). Wyjaśnij, że w tej chwili skupiasz się na innych sprawach, ale chętnie się spotkamy, gdy już je załatwisz.
 3. “Pozwól, że sprawdzę swój kalendarz i odezwę się do Ciebie”. To da Ci czas na zatrzymanie się i ocenę swoich priorytetów. Odzyskaj kontrolę nad własnymi decyzjami, a nie daj się popędzać do odpowiedzi “tak”.
 4. Używaj wiadomości zwrotnych. Dlaczego ograniczać automatyczne odpowiedzi na wiadomości e-mail do dni wolnych? Naucz innych ludzi szanować Twoją produktywność, pracę i czas, używając automatycznej odpowiedzi
 5. Powiedz: “Tak. Co powinienem odłożyć na drugi plan?”. Przypomnij przełożonym, co byś zaniedbał, gdybyś powiedział “tak”, i zmuś ich, aby poradzili sobie z kompromisem
 6. Podaj, co chcesz zrobić: na przykład: “Możesz pożyczyć mój samochód. Dopilnuję, aby kluczyki były tu dla Ciebie”. W ten sposób mówisz również, że nie będziesz w stanie odwieźć danej osoby, ale zamiast tego przedstawiasz to w kategoriach tego, co jesteś gotów zrobić.
 7. “Ja nie mogę tego zrobić, ale X może być zainteresowany”. Kuszące jest myślenie, że nasza pomoc jest wyjątkowo nieoceniona, ale często ludzie, którzy o coś proszą, nie dbają o to, czy to my im pomożemy – tak długo, jak otrzymują pomoc.

Wygraj dużo, tnąc straty

Sunk-Cost Bias: tendencja do dalszego inwestowania czasu, pieniędzy lub energii w coś, o czym wiemy, że jest nieopłacalne, tylko dlatego, że już ponieśliśmy koszt, którego nie da się odzyskać.

Efekt obdarowania: tendencja do niedoceniania rzeczy, które nie są nasze, i przeceniania ich, ponieważ już je posiadamy Mamy tendencję do niedoceniania zarówno czynności nieistotnych, jak i rzeczy. Oto, jak to naprawić:

 1. Udawaj, że jeszcze go nie posiadasz: nie pytaj “Jak wysoko cenię ten przedmiot?”, ale raczej “Gdybym nie posiadał tego przedmiotu, ile bym zapłacił, aby go zdobyć?”. To samo zrób z możliwościami i zobowiązaniami
 2. Przyznaj się do porażki, aby zacząć odnosić sukcesy: jeśli będziesz zaprzeczać, nadal będziesz krążyć bez celu
 3. Uzyskaj drugą, neutralną opinię: nie zmuszaj do czegoś, co do ciebie nie pasuje; poproś o pomoc kogoś, kto nie jest zaangażowany emocjonalnie

Status Quo Bias: tendencja do dalszego robienia czegoś tylko dlatego, że zawsze to robiliśmy. Aby temu zaradzić, należy zastosować budżetowanie zerowe.

Budżetowanie oparte na zerowych zobowiązaniach: zamiast próbować planować swój czas na podstawie istniejących zobowiązań, załóż, że wszystkie poprzednie zobowiązania zniknęły. Następnie zacznij od zera, pytając, które z nich mógłbyś dziś dodać. Każde wykorzystanie czasu, energii lub zasobów musi być na nowo uzasadnione. Jeśli już nie pasuje, należy je całkowicie wyeliminować.

Odwrócony pilotaż: sprawdź, czy usunięcie inicjatywy lub działania będzie miało jakieś negatywne konsekwencje. Likwidując po cichu lub przynajmniej ograniczając jakieś działanie na kilka dni lub tygodni, możesz ocenić, czy rzeczywiście robi ono różnicę, czy też nikogo tak naprawdę nie obchodzi.

Niewidzialna sztuka

Redagowanie – ścisłe eliminowanie tego, co trywialne, nieistotne lub nieistotne – jest esencjalistycznym rzemiosłem. Aby stać się świetnym redaktorem w życiu:

 • Ograniczanie opcji: podczas podejmowania decyzji ograniczanie opcji jest istotą procesu decyzyjnego. W rzeczywistości łaciński źródłosłów słowa decision – cis lub cid – oznacza dosłownie “wycinać” lub “zabijać”.
 • Skondensuj: zmniejsz stosunek wysiłku do wyników. Eliminacja wielu bezsensownych działań i zastąpienie ich jednym bardzo znaczącym działaniem
 • Poprawiaj: regularnie porównuj swoje działania i zachowania z rzeczywistymi intencjami. Jeśli są one nieprawidłowe, zmień je.

Stawanie się redaktorem w naszym życiu obejmuje także wiedzę o tym, kiedy należy zachować umiar. Jednym ze sposobów, w jaki możemy to osiągnąć, jest kontrolowanie naszej skłonności do wkraczania w życie.

Stać się esencjalistą oznacza uczynić wycinanie, zagęszczanie i poprawianie naturalną częścią naszej codziennej rutyny – uczynić redagowanie naturalnym rytmem naszego życia.

Wolność wyznaczania granic

Technologia spowodowała zatarcie granic między pracą a rodziną. Trzeba wyznaczyć granice, aby chronić swój czas i uwolnić się od cudzych planów.

Nie pozbawiaj ludzi ich problemów. Kiedy ludzie sprawiają, że ich problem staje się naszym problemem, nie pomagamy im, lecz umożliwiamy im to. Stawiaj płoty z dużym wyprzedzeniem. Zmuszanie ludzi do rozwiązywania własnych problemów jest korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla nich,

Sporządź listę osób, które nie potrafią się dogadać. Są takie rodzaje próśb lub działań ze strony ludzi, którym po prostu odmawiasz, chyba że w jakiś sposób pokrywają się one z Twoimi priorytetami lub planem działania

Błąd planowania“: nasza tendencja do niedoceniania czasu trwania zadania, nawet jeśli już wcześniej je wykonywaliśmy.

Aby się przed tym uchronić, należy dodać 50-procentowy bufor do szacowanego czasu potrzebnego na wykonanie zadania lub projektu.

Pomyśl o najważniejszym projekcie, który próbujesz zrealizować w pracy lub w domu. Następnie zadaj sobie następujące pytanie: “Jak mogę inwestować, aby zmniejszyć ryzyko lub wzmocnić odporność finansową lub społeczną?”. Twoja odpowiedź wskaże Ci bufory, które możesz stworzyć, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami.

“Esencjaliści akceptują fakt, że nigdy nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć ani przygotować się na każdy scenariusz czy ewentualność. Zamiast tego budują bufory, aby zmniejszyć tarcie spowodowane nieoczekiwanymi zdarzeniami.”

Przynieś więcej, usuwając przeszkody

Co jest przeszkodą, która powstrzymuje Cię przed osiągnięciem tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Dzięki systematycznemu identyfikowaniu i usuwaniu tych “ograniczeń” będziesz w stanie znacznie zmniejszyć tarcie, które powstrzymuje Cię przed realizacją tego, co najważniejsze.

Zamiast szukać najbardziej oczywistych lub bezpośrednich przeszkód, szukaj tych, które spowalniają Twój postęp. Esencjalista wytwarza więcej – przynosi więcej – usuwając więcej, a nie robiąc więcej.

Zamiast koncentrować się na wysiłkach i zasobach, które musimy dodać, esencjalista skupia się na ograniczeniach lub przeszkodach, które musimy usunąć. Ale jak?

 1. Nie wiemy, jakie przeszkody należy usunąć, dopóki nie mamy jasności co do pożądanego rezultatu. Jeśli nie wiemy, co tak naprawdę chcemy osiągnąć, wszelkie zmiany są arbitralne. Zadaj sobie więc pytanie: “Skąd będziemy wiedzieć, kiedy skończymy?”.
 2. Zidentyfikuj “najwolniejszego turystę”: zrób listę przeszkód, które stoją na drodze do osiągnięcia celu. Ustal priorytety na tej liście, pytając: “Jaka jest przeszkoda, której usunięcie sprawiłoby, że większość pozostałych przeszkód zniknęłaby?”. Pamiętaj, że nawet czynności, które są “produktywne” – np. prowadzenie badań czy wysyłanie e-maili z prośbą o informacje – mogą stanowić przeszkodę. Pamiętajmy, że pożądanym celem jest ukończenie projektu raportu. Wszystko, co spowalnia realizację tego celu, powinno zostać zakwestionowane
 3. Usuń przeszkodę: zamiast dążyć do doskonałości, zmień mentalność na “Gotowe jest lepsze niż doskonałe”.

Siła małych zwycięstw

Zaczynaj od małych rzeczy i ciesz się z postępów. Dąż do małych i prostych zwycięstw w obszarach, które są kluczowe.

“Małe, konkretne zwycięstwo nadaje impet i utwierdza nas w wierze w nasz dalszy sukces”.

Minimalny realny postęp: lepiej zrobić niż zrobić doskonale. Zadaj sobie pytanie: “Jaka jest najmniejsza ilość postępu, która będzie przydatna i wartościowa dla zasadniczego zadania, które próbuję wykonać?”.

Gdy zaczynamy od małych celów i nagradzamy postępy, osiągamy więcej niż wtedy, gdy stawiamy sobie wielkie, wzniosłe i często niemożliwe do osiągnięcia cele.

Dodatkową korzyścią jest fakt, że pozytywne wzmacnianie naszych sukcesów pozwala nam czerpać więcej radości i satysfakcji z tego procesu.

Geniusz rutyny

Opracuj rutynę, która sprawi, że osiągnięcie tego, co określiłeś jako istotne, stanie się pozycją domyślną. Pomoże to w automatycznym wykonywaniu najważniejszych zadań.

Musimy po prostu poświęcić niewielką ilość energii początkowej na stworzenie rutyny, a potem pozostaje już tylko jej przestrzeganie.

Rutyna zwalnia również przestrzeń umysłową, która pozwala skoncentrować się na czymś nowym. Pozwala to na automatyczne wykonanie jednej istotnej czynności, przy jednoczesnym aktywnym zaangażowaniu w inną, bez utraty poziomu koncentracji lub wkładu.

Pętla nawyku:

 • Cue: wyzwalacz, który mówi mózgowi, że ma przejść w tryb automatyczny i który nawyk należy zastosować
 • Rutyna: samo zachowanie, które może mieć charakter fizyczny, psychiczny lub emocjonalny
 • Nagroda: pomaga mózgowi zorientować się, czy ten konkretny nawyk jest wart zapamiętania na przyszłość.

Aby zmienić rutynę, nie trzeba zmieniać swojego zachowania. Zamiast tego należy znaleźć bodziec, który wywołuje niepotrzebną czynność lub zachowanie, i znaleźć sposób na powiązanie tego samego bodźca z czymś, co jest istotne.

Jeśli jednak celem jest zmiana zachowania, można stworzyć zupełnie nowe wskazówki, które będą wyzwalać wykonywanie rutynowych czynności.

Nie próbuj zmieniać wielu rutynowych czynności w tym samym czasie. Zacznij od jednej zmiany w codziennej lub cotygodniowej rutynie, a następnie kontynuuj swoje działania.

Niezależnie od tego, przed jaką decyzją, wyzwaniem czy rozdrożem stoisz w swoim życiu, po prostu zadaj sobie pytanie: “Co jest najważniejsze?”. Wyeliminuj wszystko inne.

Jeśli jesteś gotowy, aby poszukać w sobie odpowiedzi na to pytanie, to znaczy, że jesteś gotowy, aby zaangażować się w drogę esencjalisty.