Fenomen Poranka Hal Elrod okładka
Fenomen poranka Hala Elroda to 6 kroków porannej rutyny wykorzystującej tzw. życiowe S.A.V.E.R.S.: ciszę, afirmacje, wizualizację, ćwiczenia, czytanie i rysowanie. To dobra książka dla tych, którzy chcą unowocześnić swoje poranki.

“Pamiętaj, że moment, w którym przyjmujesz całkowitą odpowiedzialność za wszystko w swoim życiu, jest momentem, w którym odbierasz sobie moc zmieniania czegokolwiek w swoim życiu”.

Krótkie podsumowanie

Fenomen poranka Hala Elroda to 6 kroków porannej rutyny wykorzystującej tzw. życiowe S.A.V.E.R.S.: ciszę, afirmacje, wizualizację, ćwiczenia, czytanie i rysowanie. To dobra książka dla tych, którzy chcą unowocześnić swoje poranki.

Streszczenie

To, jak budzisz się każdego dnia, i Twoja poranna rutyna (lub jej brak) dramatycznie wpływa na Twój poziom sukcesu w każdej dziedzinie życia.

Cudowne poranne życie S.A.V.E.R.S.:

 1. Cisza. Rozpocznij każdy poranek od co najmniej 5-minutowego okresu celowej ciszy.
 2. Afirmacje. Zaprogramuj się tak, aby być pewnym siebie i odnosić sukcesy we wszystkim, co robisz
 3. Wizualizacja. Wyobraź sobie, co chcesz osiągnąć i przećwicz w myślach, co trzeba będzie zrobić, aby to osiągnąć.
 4. Ćwiczenie.
 5. Czytanie. Ucz się od ekspertów i wzorowych ludzi sukcesu, którzy już osiągnęli to, czego pragniesz
 6. Pisanie. Pisanie pozwala na udokumentowanie swoich spostrzeżeń, a także obszarów, w których istnieją możliwości.

Jak tworzyć swoje afirmacje:

 1. Czego naprawdę chcesz
 2. Dlaczego chcesz go mieć
 3. Kim jesteś, by być, by to stworzyć
 4. Co zobowiązujesz się zrobić, aby go osiągnąć?
 5. Dodaj Inspirujące cytaty i filozofie

Jak wizualizować:

 1. Przygotuj się
 2. Wizualizacja tego, czego naprawdę chcesz
 3. Wizualizacja tego, kim chcesz być i co chcesz zrobić

Jak czytać:

 • Zaczynaj z myślą o końcu
 • Podkreślanie, zakreślanie, zaznaczanie i robienie notatek na marginesach książek
 • Przeczytaj ponownie dobre książki o rozwoju osobistym

Effective Journaling:

 1. Wybierz format
 2. Załóż dziennik
 3. Zdecyduj, co napisać

Jak przebudzić się do pełni swoich możliwości

Aby osiągnąć taki poziom sukcesu osobistego, zawodowego i finansowego, jakiego pragniesz, musisz najpierw poświęcić czas każdego dnia na to, by stać się osobą, którą musisz być, osobą wykwalifikowaną i zdolną do konsekwentnego przyciągania, tworzenia i utrzymywania takiego poziomu sukcesu, jakiego pragniesz.

To, jak budzisz się każdego dnia, i Twoja poranna rutyna (lub jej brak) dramatycznie wpływa na poziom Twojego sukcesu w każdej dziedzinie życia.

Cudowny poranek polega na odtworzeniu doświadczenia budzenia się z poczuciem energii i podekscytowania oraz robienia tego każdego pojedynczego dnia przez resztę życia.

Pięciostopniowa strategia zapobiegania drzemce po przebudzeniu

 1. Wyznacz swoje intencje przed snem. Każdego wieczoru przed snem wywołuj szczere podniecenie na myśl o następnym poranku
 2. Przenieś budzik na drugą stronę pokoju. Zmusza to do wstania z łóżka i zaangażowania ciała w ruch. Ruch tworzy energię, więc kiedy wstajesz z łóżka, w naturalny sposób pomaga Ci się obudzić.
 3. Umyj zęby. Podejdź bezpośrednio do umywalki, aby umyć zęby i spryskaj twarz ciepłą (lub zimną) wodą.
 4. Wypij pełną szklankę wody. Codziennie rano nawadniaj się od samego początku. Napełnij szklankę wodą poprzedniego wieczoru, aby rano była już gotowa.
 5. Ubierz się lub wskocz pod prysznic. Albo ubierz się w strój do ćwiczeń, tak abyś był gotowy do wyjścia z sypialni i natychmiast zaangażował się w swój cudowny poranek, albo wskocz pod prysznic.

Cudowny poranny bonus – wskazówki dotyczące budzenia się

 • Ustaw wyłącznik czasowy dla światła w sypialni. Gdy włączy się alarm, w pokoju zapali się światło. Możesz też włączać światło od razu po włączeniu alarmu.
 • Ustaw wyłącznik czasowy grzejnika w sypialni. Grzejnik w sypialni powinien być włączony na 15 minut przed przebudzeniem, aby nie kusiło Cię, by wczołgać się z powrotem pod kołdrę, by uniknąć zimna.

Życie S.A.V.E.R.S.: Sześć praktyk, które uchronią cię przed życiem pełnym niespełnionego potencjału

Życie S.A.V.E.R.S. S oznacza ciszę

Każdy poranek należy rozpocząć od co najmniej 5-minutowego okresu celowej ciszy.

Zajęcia do wyboru i do przećwiczenia w okresie ciszy:

 • Medytacja
 • Modlitwa
 • Odbicie
 • Głębokie oddychanie
 • Wdzięczność

W tym celu nie należy zostawać w łóżku, a najlepiej w ogóle opuścić sypialnię.

Cudowna Medytacja Poranna:

 • Przygotuj swój sposób myślenia i określ swoje oczekiwania. Uwolnij się od stresu i bądź w pełni obecny w tej chwili.
 • Znajdź ciche, wygodne miejsce do siedzenia. Usiądź prosto na kanapie, na krześle, na podłodze lub usiądź na poduszce, aby zwiększyć komfort.
 • Usiądź wyprostowany, skrzyżuj nogi. Zamknij oczy lub spójrz w dół na ziemię.
 • Zacznij od skupienia się na swoim oddechu, wykonując powolne, głębokie wdechy. Wdech przez nos, wydech przez usta i pamiętaj, by oddychać do brzucha, a nie do klatki piersiowej.
 • Teraz zacznij wstrzymywać oddech: wdech powoli, licząc do 3 sekund, przytrzymaj go przez 3 sekundy, a następnie powoli wydech, licząc do 3 sekund.
 • Kiedy będziesz starał się wyciszyć umysł, myśli wciąż będą się pojawiać, aby złożyć Ci wizytę. Wystarczy je przyjąć do wiadomości, a następnie pozwolić im odejść, zawsze skupiając się na oddechu.
 • Jeśli masz ciągły napływ myśli, pomocne może być skupienie się na jednym słowie lub zdaniu i powtarzanie go sobie w kółko podczas wdechu i wydechu.

Życie S.A.V.E.R.S. A jak Afirmacje

Używaj afirmacji, aby zacząć programować siebie tak, by być pewnym siebie i odnosić sukcesy we wszystkim, co robisz. Przy odpowiedniej ilości powtórzeń Twój podświadomy umysł zacznie wierzyć w to, co mu mówisz, działać w oparciu o to, a w końcu zamanifestuje to w Twojej rzeczywistości.

Jak tworzyć swoje afirmacje:

 1. Czego naprawdę chcesz. Zacznij od pisemnego sprecyzowania, czego naprawdę chcesz – swojej idealnej wizji siebie i swojego życia w każdym obszarze
 2. Dlaczego tego chcesz. Krystalicznie czyste zrozumienie swoich najgłębszych powodów da Ci cel, którego nie da się powstrzymać.
 3. Kim jesteś, aby być, aby to stworzyć. Wyjaśnij, kim musisz być, kim chcesz być, aby przenieść swoje życie, biznes, zdrowie, małżeństwo itp. na wyższy poziom i jeszcze dalej.
 4. Co zobowiązujesz się zrobić, aby to osiągnąć. Określ działania, które będziesz musiał konsekwentnie podejmować, aby zrealizować swoją wizję idealnego życia. Uwzględnij częstotliwość (jak często), ilość (jak wiele) i dokładne ramy czasowe (o której godzinie będziesz rozpoczynać i kończyć swoje działania). Zacznij od małych kroków i wykonuj je w sposób łatwy do opanowania
 5. Dodaj Inspirujące cytaty i filozofie

Jak ulepszyć swoje afirmacje:

 • Odczuwanie emocji podczas czytania
 • Włączenie celowej fizjologii, np. recytowanie afirmacji w pozycji stojącej, branie głębokiego oddechu, zaciśnięcie pięści lub ćwiczenie.
 • Stale aktualizuj swoje afirmacje. W miarę jak się uczysz, rozwijasz i ewoluujesz, tak samo powinno być z Twoimi afirmacjami.
 • Bądź konsekwentny w czytaniu codziennych afirmacji
 • Czytaj książki i artykuły o pozytywnym samodoskonaleniu, aby zaprogramować swój umysł myślami i przekonaniami, które pomogą Ci osiągnąć sukces.

Życie S.A.V.E.R.S. V oznacza wizualizację

Wizualizacja to proces polegający na wyobrażeniu sobie dokładnie tego, co chcemy osiągnąć lub zdobyć, a następnie na mentalnym przećwiczeniu tego, co trzeba zrobić, aby to osiągnąć lub zdobyć.

Bezpośrednio po przeczytaniu swoich afirmacji – gdzie poświęciłeś czas na wyartykułowanie i skupienie się na swoich celach i na tym, kim musisz być, aby przenieść swoje życie na wyższy poziom – jest to najlepszy czas na wizualizację siebie żyjącego w zgodzie ze swoimi afirmacjami. Zacznij od pięciominutowej wizualizacji.

3 proste kroki do cudownej porannej wizualizacji:

 1. Przygotuj się. Usiądź wyprostowany w wygodnej pozycji. Oddychaj głęboko. Zamknij oczy, oczyść umysł i przygotuj się do wizualizacji
 2. Wizualizuj to, czego naprawdę chcesz. Zobacz, jak osiągasz to, co sobie wyznaczyłeś i jak dobrze się poczujesz, realizując swoje cele.
 3. Wizualizuj to, kim chcesz być i co musisz zrobić. Zobacz siebie zaangażowanego w pozytywne działania, które będziesz musiał wykonywać każdego dnia i upewnij się, że widzisz siebie czerpiącego radość z tego procesu.

Życie S.A.V.E.R.S. E jak Ćwiczenie

Poranna gimnastyka powinna być stałym elementem codziennych rytuałów. Ćwiczenie choćby przez kilka minut każdego ranka znacznie zwiększa energię, poprawia stan zdrowia, zwiększa pewność siebie i samopoczucie emocjonalne, a także pozwala lepiej myśleć i dłużej się koncentrować.

Życie S.A.V.E.R.S. R jak czytanie

Czytanie jest jedną z najbardziej bezpośrednich metod zdobywania wiedzy, pomysłów i strategii potrzebnych do osiągnięcia sukcesu na poziomie 10 w dowolnej dziedzinie życia.

Kluczem jest uczenie się od ekspertów – tych, którzy już zrobili to, co chcesz zrobić. Najszybszą drogą do osiągnięcia wszystkiego, czego pragniesz, jest wzorowanie się na ludziach, którzy już to osiągnęli.

Podejmij zobowiązanie, że będziesz czytać co najmniej 10 stron dziennie.

Jak czytać:

 • Zaczynaj z myślą o celu. Zadaj sobie pytanie, dlaczego czytasz tę książkę – co chcesz dzięki niej zyskać – i pamiętaj o tym wyniku.
 • Możesz wykorzystać czas na czytanie, aby nadrobić zaległości w tekstach religijnych
 • Podkreślanie, zakreślanie, zaznaczanie i robienie notatek na marginesach książek
 • Ponownie przeczytaj dobre książki o rozwoju osobistym.

Moje artykuły na temat czytania:

 • Jak wyrobić w sobie nawyk czytania, aby odblokować rozwój w życiu
 • Jak się skupić na czytaniu: 15 sposobów na poprawę koncentracji

Życie S.A.V.E.R.S. S jak Scribing

Skrybowanie=Pisanie

Pisanie umożliwia dokumentowanie swoich spostrzeżeń, pomysłów, przełomów, realizacji, sukcesów i wyciągniętych wniosków, a także wszelkich możliwości, rozwoju osobistego i doskonalenia się.

Effective Journaling:

 1. Wybierz format. Zdecyduj z góry, czy chcesz prowadzić tradycyjny, fizyczny dziennik w linie, czy też chcesz prowadzić go w formie cyfrowej, np. w formie dziennika internetowego.
 2. Kup dziennik. Kup ładny i trwały dziennik, do którego z przyjemnością będziesz zaglądać.
 3. Zdecyduj, co napisać. Możesz pisać o swoich celach, marzeniach, planach, rodzinie, zobowiązaniach, wyciągniętych wnioskach i innych rzeczach, na których uważasz, że powinieneś się skupić w swoim życiu.

6-minutowy cud (dla zapracowanych)

 1. Usiądź spokojnie w celowej ciszy
 2. Przeczytaj na głos swoje afirmacje od góry do dołu
 3. Wizualizacja tego, jak będzie wyglądać i jak będziesz się czuć, gdy osiągniesz swoje cele
 4. Zapisz kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczny, z czego jesteś dumny i jakie rezultaty chcesz osiągnąć w danym dniu.
 5. Czytaj przez 1 minutę książkę samopomocy
 6. Ruszaj ciałem

Jak wyrobić nawyki, które zmienią twoje życie (w 30 dni)

Podziel 30-dniowe ramy czasowe potrzebne do wprowadzenia nowego pozytywnego nawyku (lub pozbycia się starego, negatywnego nawyku) na trzy 10-dniowe etapy.

Faza pierwsza: Nie do zniesienia [Dni 1-10]

Pierwsze 10 dni wprowadzania w życie nowego nawyku lub pozbywania się starego nawyku może wydawać się niemal nie do zniesienia.

Ale to pozornie nieznośne pierwsze 10 dni jest tylko “tymczasowe”. Od tego momentu jest już tylko łatwiej, a nagrodą jest możliwość stworzenia wszystkiego, czego pragniesz dla swojego życia.

Faza druga: Niewygodne [Dni 11-20]

Druga 10-dniowa faza jest znacznie łatwiejsza, ale nadal wymaga dyscypliny i zaangażowania z Twojej strony.

Na tym etapie nadal może pojawić się pokusa powrotu do starych zachowań. Pozostań zaangażowany.

Faza trzecia [Dni 21-30]: Niepowstrzymany

Trzecia 10-dniowa faza jest kluczowa dla utrzymania nowego nawyku w dłuższej perspektywie. Ostatnie 10 dni to okres, w którym pozytywnie wzmacniasz swój nowy nawyk i kojarzysz z nim przyjemność.

W fazie trzeciej następuje prawdziwa transformacja, ponieważ nowy nawyk staje się częścią twojej tożsamości. Przekracza on granicę między czymś, czego próbujesz, a tym, kim się stajesz. Zaczynasz postrzegać siebie jako osobę, która żyje tym nawykiem.