Laura Vanderkam Głodni czasu

“(…) jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać 168 godzin pracy, potrzebujesz zespołu w pracy i w domu, skoncentrowanego na swoich głównych kompetencjach, abyś mógł skupić się na swoich”.

Chcesz maksymalnie zwiększyć swoją dyspozycyjność w każdym tygodniu? W książce 168 godzin Laura Vanderkam dzieli się strategiami, jak w pełni wykorzystać swój tydzień. Niektóre ze wskazówek, jakie proponuje, to rozpoznanie swoich kluczowych kompetencji, znalezienie pracy, którą się kocha, rejestrowanie swoich godzin pracy i zlecanie niektórych zadań na zewnątrz. Książka pełna historii o ludziach, którym udało się w pełni wykorzystać swój czas.

Mit kryzysu czasowego

Praca rzadko pochłania 100% czyjegokolwiek czasu. Nawet osoby, które twierdzą, że pracują 80 godzin tygodniowo, rzadko pracują tak ciężko. Zawsze jest miejsce na poprawę.

Aby lepiej zarządzać swoim czasem, utwórz arkusz kalkulacyjny i zapisuj w nim wszystkie 168 godzin w tygodniu. W ten sposób będziesz mieć jasny obraz tego, na co przeznaczasz swój czas.

“Kiedy skupiasz się na tym, co robisz najlepiej, na tym, co przynosi ci najwięcej satysfakcji, na wszystko jest mnóstwo miejsca”.

Tworzenie właściwego miejsca pracy

Buduj swoją karierę tak, jakbyś był odpowiedzialny za stworzenie własnego miejsca pracy.

Poświęć kilka minut dziennie na zastanowienie się, jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie i kariera.

Aby dowiedzieć się, czy masz właściwą pracę, zadaj sobie następujące pytania:

 1. Czy moja praca wykorzystuje moją wewnętrzną motywację?
 2. Czy moja praca daje mi wystarczającą autonomię?
 3. Czy moje środowisko pracy, organizacja i współpracownicy zachęcają mnie do jak najlepszej pracy?

Jeśli odpowiesz “nie” na te pytania, poszukaj tego, co możesz zmienić w tym tygodniu i w tym roku.

Kontrolowanie kalendarza

Kontrolowanie kalendarza odbywa się w czterech etapach:

 1. Przejmij kontrolę nad swoim harmonogramem. Określ, co chcesz zrobić ze swoim życiem i ustal harmonogram, który pozwoli Ci to osiągnąć
 2. Nie należy mylić rzeczy, które wyglądają jak praca, z prawdziwą pracą. Praca jest czynnością, która przyczynia się do rozwoju Twojej kariery i życia, którego pragniesz.  Ogranicz do minimum czynności w swoim “życiu zawodowym”, które nie liczą się jako prawdziwa praca, np. ciągłe sprawdzanie poczty elektronicznej.
 3. Pozbądź się zadań niezwiązanych z kluczowymi kompetencjami, ignorując je, minimalizując lub zlecając na zewnątrz. Zawsze szukaj pracy, która poprawia Twoje kluczowe kompetencje, a resztę zminimalizuj.
 4. Bądź bardziej efektywny w wykonywaniu swoich zadań. Zmniejsz ilość pracy, skracając czas poświęcany na każde zadanie.

Dowiedz się, jak wygląda następny poziom

Wyobrażenie sobie rezultatu ułatwia skupienie energii na dążeniu do niego.

“Nie krępuj się stawiać sobie ambitnych celów. Niewiele skalkulowanych ryzyk kończy się katastrofą, a każda inwestycja w projekt, na którym bardzo Ci zależy, prawdopodobnie przyniesie jakiś zwrot.”

Po zwizualizowaniu kolejnego poziomu. Poznaj strażników. Do przejścia na następny poziom będziesz potrzebował kogoś, kto zna się na rzeczy lub kto otworzy Ci drzwi.

“Jeśli poważnie myślisz o swojej karierze, nie powinno być trudno znaleźć dwie lub trzy osoby na wyższym szczeblu w Twojej organizacji lub branży, które szczerze Cię lubią. Ale to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za znalezienie tych osób”.

Miej historię, która przeniesie Twoją karierę na wyższy poziom. Najlepsze historie osobiste sięgają nie tylko do wcześniejszych wydarzeń, ale obejmują także teraźniejszość.

Nowa ekonomia domowa

Nowa ekonomia domowa zmieniła sposób, w jaki dzielimy czas między dzieci, pracę i obowiązki domowe.  Zmiana rozpoczęła się, gdy kobiety zaczęły pracować zawodowo, a ich czas stał się rozliczalny.

“168 godzin to wystarczająco dużo czasu, by pracować 50 godzin tygodniowo, spać 8 godzin w nocy i jeszcze spędzać ogromne ilości czasu z dziećmi. Ale ponieważ wszystkie godziny nie są jednakowe, aby to osiągnąć, trzeba poruszać się po kawałkach godzin jak po puzzlach. Dobrym sposobem na wykorzystanie faktu, że małe dzieci śpią więcej niż dorośli, jest praca na dwie zmiany.”

Jednym ze sposobów wygospodarowania czasu na spotkanie ze współmałżonkiem jest zaplanowanie 30-minutowej konferencji przed snem. W tym czasie możecie omówić różne aspekty waszego życia.

“Prawda jest taka, że pieniądze, podobnie jak czas, są wyborem – i to często wyborem powiązanym. Tak jak potrzebujesz “zespołu w pracy”, który będzie wspierał Twoją karierę, tak samo potrzebujesz “zespołu domowego”, który pomoże Ci skupić się na Twoich głównych kompetencjach i zaoszczędzić czas w życiu osobistym. Jeśli obracasz pieniędzmi, może to być dosłownie zespół”.

Wszystko ma swój koszt alternatywny. Zamiast samodzielnie gotować, prać i sprzątać, zastanów się, czy nie lepiej zlecić te zadania komuś innemu.

Pełnia życia

Zasady wykorzystania czasu wolnego do stworzenia pełnego życia.

 • Wybierz niewielką liczbę czynności, które przynoszą Ci najwięcej radości. Upewnij się, że jedna z tych czynności wymaga wyciskania z siebie potu, ponieważ zdrowie nie podlega negocjacjom.
 • Wyznacz czas na te działania. Nie zostawiaj spędzania wolnego czasu przypadkowi. Znajdź czas, który możesz przeznaczyć na swoje zajęcia.
 • Poświęć wystarczająco dużo czasu, energii i zasobów, aby nadać im znaczenie. Kiedy się do czegoś zobowiążesz, przyzwyczaisz się do nagród i stanie się to częścią twojego życia.
 • Wykorzystaj zasadę wyrównania, aby wygospodarować więcej czasu dla rodziny i przyjaciół. Zaangażuj się w działania, które wykorzystują różne części mózgu, szczególnie te, które nie wymagają aktywnego zaangażowania umysłowego.
 • Wykorzystuj kawałki czasu na kawałki radości. Zaplanuj, jak wykorzystać czas, kiedy jesteś bezczynny lub kiedy zdarzają się nieoczekiwane sytuacje.

Ciężka praca, by mieć wszystko

“Wykorzystanie w pełni swoich 168 godzin to proces oceny tego, gdzie się jest i gdzie chce się być. Być może są to te same cele, ale być może nie. Jeśli nie są, to trzeba się zastanowić, co stoi na przeszkodzie i co można zmienić.”