Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko Scott Adams
How to Fail at Almost Everything and Still Win Big to opowieść o życiu Scotta Adamsa, rysownika komiksu Dilbert, który odniósł ogromny sukces. W książce Adams dzieli się swoją receptą na sukces i pokazuje, że nawet jeśli przeciwności losu są ułożone przeciwko tobie, tak jak w jego przypadku, sukces jest wciąż osiągalny. Ciekawa i dobrze napisana książka o niezwykłej podróży życiowej jednego z najsłynniejszych rysowników na świecie.

“Jeśli chcesz osiągnąć sukces, poznaj jego cenę, a następnie ją zapłać. Brzmi to banalnie i oczywiście, ale jeśli rozpakujesz tę ideę, ma ona niezwykłą moc.”

Scott Adams

Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko- Streszczenie

How to Fail at Almost Everything and Still Win Big to opowieść o życiu Scotta Adamsa, rysownika komiksu Dilbert, który odniósł ogromny sukces. W książce Adams dzieli się swoją receptą na sukces i pokazuje, że nawet jeśli przeciwności losu są ułożone przeciwko tobie, tak jak w jego przypadku, sukces jest wciąż osiągalny. Ciekawa i dobrze napisana książka o niezwykłej podróży życiowej jednego z najsłynniejszych rysowników na świecie.

Cele a systemy

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, wybierz systemy zamiast celów:

 • Systemy są proste i powtarzalne
 • Cele są środkiem do celu

Po osiągnięciu celów pozostaje uczucie pustki. Ale dzięki systemom zawsze jest coś do zrobienia. Przykładem systemu może być codzienne ćwiczenie, podczas gdy celem może być zrzucenie 10 kilogramów.

Pytanie brzmi: Co się stanie, gdy schudniesz 10 kilogramów? Co wtedy?

Dzięki systemom można wiele razy ponieść porażkę, ale zawsze można liczyć na wynik. Zawsze można liczyć na kontynuację.

“Przez lata wypracowałem sobie wyjątkową relację z porażką. Zapraszam do niej. Przeżywam je. Doceniam ją. A potem ją wykańczam”.

Pasja to bzdura

Nie stawiaj swojego sukcesu na pasji. Pasja z czasem zanika i wzrasta, im większy sukces osiągniesz.

W rzeczywistości trudno jest stwierdzić, czy pasjonaci są pasjonatami dlatego, że odnoszą sukcesy, czy też odnoszą sukcesy dlatego, że są pasjonatami.

“Moja hipoteza jest taka, że ludzie z pasją częściej podejmują duże ryzyko w dążeniu do osiągnięcia nieprawdopodobnych celów, a więc można by się spodziewać, że wśród pasjonatów będzie więcej porażek i więcej ogromnych sukcesów”.

Sukces wymaga wysiłku i gdyby był łatwy, każdy by go osiągał. Fakt ten sprawdza się w przypadku tych, którzy są gotowi włożyć w to pracę. Porażki uczą szukania obszarów, w których mamy naturalną przewagę.

Większość porażek to pech, niewiedza, a czasem głupota, ale z każdej z tych rzeczy można wyciągnąć wnioski.

Tworzenie systemu

Określ szanse. Niektóre rzeczy są bardziej prawdopodobne niż inne i tak właśnie działa świat. Ale nigdy nie zakładaj, że rozumiesz, jakie są szanse.

Należy mieć ogólną strategię i pewien stopień ukierunkowania. Świat będzie oferował wiele alternatyw.

Potrzebny jest filtr, który wyeliminuje niektóre opcje i pozwoli skupić się na innych.

“Ludzie sukcesu nie pragną sukcesu, lecz postanawiają do niego dążyć. A żeby skutecznie do niego dążyć, potrzebują systemu. Sukces zawsze ma swoją cenę, ale w rzeczywistości można ją negocjować. Jeśli wybierzesz odpowiedni system, cena będzie o wiele bliższa tej, którą jesteś gotów zapłacić.”

Iluzja egoizmu

Samolubstwo jest dobre, zwłaszcza gdy zaczynasz swoją drogę do sukcesu. Musisz być samolubny, jeśli chodzi o swój czas i pieniądze.

Bycie egoistą jest złe tylko wtedy, gdy staje się ciężarem dla społeczeństwa.

“Jako przyszła lub obecna bogata osoba możesz płacić o wiele więcej podatków niż wynosi twoja część z powodu egoistycznej pogoni za dochodem. Samolubni ludzie sukcesu nie powodują zmartwień i stresu u tych, którzy się o nich troszczą. Jako egoista odnoszący sukcesy możesz być wzorem do naśladowania dla innych. Samolubni ludzie sukcesu mogą być miłym towarzystwem, jeśli zgromadzili wszystko, czego potrzebują i nie mają powodów do narzekań.”

Dbanie przede wszystkim o własne potrzeby jest moralną koniecznością, ponieważ świat potrzebuje cię w najlepszej formie. Kiedy zmagasz się z problemami, bycie egoistą jest świetną strategią.

Metryka energii

Ludzie pragną wielu rzeczy. Jedynym sposobem na osiągnięcie ich wszystkich jest uporządkowanie swoich priorytetów. Aby uporządkować swoje priorytety, skup się na jednej głównej metryce: energii.

Jak zmaksymalizować swoją energię:

 • Odżywiaj się prawidłowo
 • Ćwiczenie
 • Unikaj niepotrzebnego stresu
 • Dbaj o odpowiednią ilość snu

Jeśli prawidłowo ustawisz swój metraż energetyczny, będziesz z radością się budzić, a jakość Twojej pracy będzie lepsza. Będziesz też w stanie szybciej wykonać swoją pracę.

Aby zmaksymalizować swoją energię, można być albo upraszczaczem, albo optymalizatorem:

 • Upraszczacz wybiera najłatwiejszą drogę do celu
 • Optymalizator szuka najlepszego rozwiązania pomimo zwiększonej złożoności

“Optymalizacja to często strategia ludzi, którzy mają konkretne cele i czują potrzebę zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby je osiągnąć. Upraszczanie jest na ogół strategią ludzi, którzy postrzegają świat w kategoriach systemów.” “Jeśli koszt porażki jest wysoki, najlepsze są proste zadania, ponieważ łatwiej nimi zarządzać i je kontrolować”.

Zarządzanie własnym nastawieniem

“Gdybyś mógł bezpośrednio kontrolować swoje nastawienie, a nie pozwalać, by otoczenie dyktowało ci, jak się czujesz danego dnia, byłoby to jak mała supermoc. Okazuje się, że masz taką supermoc. Możesz kontrolować swoje nastawienie, manipulując swoimi myślami, ciałem i środowiskiem”.

Nastawienie wpływa na wszystko, co robisz w dążeniu do sukcesu i szczęścia. Sposobem na zarządzanie swoim nastawieniem jest zrozumienie, że mózg można zaprogramować tak, by odnosił sukcesy.

Zwiększ stosunek myśli radosnych do negatywnych. Jeśli Twoje życie nie ma zbyt wiele do zaoferowania w postaci radosnych myśli, spróbuj pomarzyć.

“Wprowadzenie się w ten napędzany wyobraźnią stan umysłu doda ci otuchy. Wyobraźnia to interfejs do twojego nastawienia”.

Uśmiechaj się często. Uśmiech sprawi, że poczujesz się lepiej, nawet jeśli Twój uśmiech jest sztuczny. Ponadto, zachowuj się pewnie. Jeśli będziesz zachowywać się pewnie, będziesz czuć się pewnie.

Premia za sukces: gdy staniesz się dobry w jednej rzeczy, automatycznie staniesz się lepszy także w innych.

“Kiedy potrafisz uwolnić się od swojego ego na tyle długo, by uznać swoje postrzeganie za niepełne lub mylące, daje ci to wolność wyobrażenia sobie nowych i potencjalnie bardziej użytecznych sposobów patrzenia na świat”.

Wiedzieć, kiedy przestać

Osoby obdarzone talentem światowej klasy prawdopodobnie wiedzą o tym od najmłodszych lat. Aby dowiedzieć się, czy masz dodatkowy talent, przypomnij sobie rzeczy, które obsesyjnie robiłeś w wieku 10 lat.

Innym sposobem jest przyjrzenie się tolerancji na ryzyko. Osoby utalentowane są bardziej skłonne do podejmowania większego ryzyka w obszarze swojego talentu.

Na przykład:

Inteligentne dzieci są skłonne podkradać książki z biblioteki, natomiast w innych dziedzinach niechętnie podejmują ryzyko. Choć pokonywanie przeszkód jest kluczem do sukcesu, trzeba też wiedzieć, kiedy zrezygnować.

Zarządzanie szansami na sukces

Sukces nie jest magią. Jest to raczej produkt, który polega na wybraniu dobrego systemu i podążaniu za nim, aż szczęście cię znajdzie.

Formuła sukcesu: każda umiejętność, którą zdobędziesz, podwaja Twoje szanse na sukces. Im więcej pojęć poznasz, tym łatwiej przyswoisz nowe. Wyjaśnienie, czym jest koń, staje się łatwiejsze, jeśli już rozumiesz, jak wygląda zebra.

Sukces ma swój wzór i jeśli zauważysz, że zawsze ponosisz porażkę w tym, co robisz, to znaczy, że stoi za tym jakiś wzór. Umiejętności, które każdy dorosły powinien opanować przynajmniej w stopniu roboczym:

 • Wystąpienia publiczne
 • Psychologia
 • Pisanie tekstów biznesowych
 • Księgowość
 • Projekt
 • Przezwyciężanie nieśmiałości
 • Drugi język
 • Golf
 • Poprawna gramatyka
 • Perswazja
 • Technologia
 • Prawidłowa technika głosowa

Wzory na sukces

 • Brak lęku
 • Edukacja
 • Ćwiczenie

Brak wstydu czyni człowieka proaktywnym. Sprawia, że podejmuje się wyzwania, których inni boją się podjąć.

Afirmacje są bardziej sztuczką psychologiczną niż naukową. Ale działają. Stwórz listę afirmacji, które wyobrażają ci przyszłość.

“Afirmacje to po prostu praktyka powtarzania sobie tego, co chcesz osiągnąć, wyobrażając sobie jednocześnie pożądany rezultat. Możesz je napisać, wypowiedzieć lub po prostu pomyśleć w formie zdania. Typowa forma afirmacji brzmi: “Ja, Scott Adams, zostanę astronautą”. Szczegóły afirmacji prawdopodobnie nie mają większego znaczenia, ponieważ proces ten polega na poprawie koncentracji, a nie na przywoływaniu magii.”

Sukces zależy także od tego, z jakimi ludźmi się wiążesz. Aby zmienić siebie, spędzaj więcej czasu z ludźmi, którzy reprezentują zmianę, do której dążysz.

Szczęście

Jedynym rozsądnym celem w życiu jest dążenie do szczęścia. Aby dążyć do szczęścia, trzeba zrozumieć mechanizmy szczęścia. Aby być szczęśliwym, trzeba kontrolować porządek i czas rzeczy.

“Osoba z elastycznym harmonogramem i przeciętnymi zasobami będzie szczęśliwsza niż osoba bogata, która ma wszystko oprócz elastycznego harmonogramu”.

Rozbuduj swoją wyobraźnię. Jeśli potrzebujesz, wyobrażaj sobie lepsze rzeczy, lepszą przyszłość, aby być szczęśliwym. Formuła szczęścia:

 • Odżywiaj się prawidłowo
 • Ćwiczenie
 • Dbaj o odpowiednią ilość snu
 • Wyobraź sobie niesamowitą przyszłość (nawet jeśli w nią nie wierzysz)
 • Dążenie do elastycznego harmonogramu pracy
 • Rób rzeczy, w których możesz się stale doskonalić
 • Pomagaj innym (jeśli już pomogłeś sobie)
 • Ograniczenie codziennych decyzji do rutynowych