Michael Gerber Mit przedsiębiorczości
Mit przedsiębiorczości Michaela Gerbera to lektura obowiązkowa dla każdego właściciela firmy. Gerber wyjaśnia, dlaczego większość małych firm upada i co można z tym zrobić. Aby odnieść sukces, właściciele małych firm muszą postrzegać swoje przedsiębiorstwa jako powtarzalne jednostki. Innymi słowy, kluczem jest stworzenie właściwej równowagi między osobowościami menedżera, przedsiębiorcy i technika. Doskonała książka, gorąco polecam.

“Jeśli twoja firma zależy od ciebie, to nie masz firmy – masz pracę. I jest to najgorsza praca na świecie, bo pracujesz dla szaleńca!”.

Michael E. Gerber

Mit przedsiębiorczości Streszczenie

Mit przedsiębiorczości Michaela Gerbera to lektura obowiązkowa dla każdego właściciela firmy. Gerber wyjaśnia, dlaczego większość małych firm upada i co można z tym zrobić. Aby odnieść sukces, właściciele małych firm muszą postrzegać swoje przedsiębiorstwa jako powtarzalne jednostki. Innymi słowy, kluczem jest stworzenie właściwej równowagi między osobowościami menedżera, przedsiębiorcy i technika. Doskonała książka, gorąco polecam.

Część I: Mit E-My i amerykańskie małe firmy

Mit przedsiębiorczości

E-Myth jest mitem o bohaterskim przedsiębiorcy. Jednak większość przedsiębiorców wcale taka nie jest. Są pokonani, wyczerpani i stracili swoją wizję.

E-Myth kosztował amerykańską gospodarkę wiele zmarnowanych istnień ludzkich, zasobów i możliwości, ponieważ większość małych firm kończy się niepowodzeniem.

Większość firm jest zakładana przez osoby, które mają smykałkę do przedsiębiorczości, ale nie rozumieją, że posiadanie umiejętności technicznych i prowadzenie firmy to dwie zupełnie różne rzeczy.

Fatalne założenie: jeśli rozumiesz techniczną pracę przedsiębiorstwa, rozumiesz również przedsiębiorstwo, które wykonuje tę pracę techniczną.

Przedsiębiorca, menedżer i technik

Każdy, kto rozpoczyna działalność gospodarczą, to tak naprawdę trzy osoby w jednej:

 1. Przedsiębiorca
 2. Kierownik
 3. I Technik

Problem w tym, że każda z tych osobowości chce być szefem.

“Nie chodzi o to, że jesteśmy niezdecydowani czy niewiarygodni; chodzi o to, że każdy z nas jest zbiorem różnych osobowości, z których każda ma swoje własne zainteresowania i sposób działania. Prośba, aby którykolwiek z nich podporządkował się pozostałym, jest zaproszeniem do bitwy lub nawet wojny na pełną skalę”.

Różne osobowości:

 1. Przedsiębiorca. Przedsiębiorca jest wizjonerem w nas i energią stojącą za każdym ludzkim działaniem. Żyje w przyszłości, nigdy w przeszłości i rzadko w teraźniejszości.
 2. Menedżer. Jest to osobowość pragmatyczna, dbająca o porządek i wykonanie.
 3. Technik. Jest to osoba wykonująca zadania i żyjąca w teraźniejszości. Dla menedżera technik jest problemem, którym trzeba zarządzać. Technik jest podejrzliwy wobec wszelkich nowych pomysłów i aspiracji, ponieważ dla niego myślenie to nie praca.

“Ponieważ większość pomysłów przedsiębiorców nie sprawdza się w realnym świecie, Technik zwykle doświadcza frustracji i irytacji z powodu przerywania mu w trakcie robienia tego, co trzeba, aby wypróbować coś nowego, co prawdopodobnie wcale nie musi być zrobione”.

Okres niemowlęcy: Faza technika

Przedsiębiorstwa, podobnie jak ludzie, muszą się rozwijać. Niestety to, czego chce technik, to po prostu miejsce pracy poza kontrolą kierownika i przedsiębiorcy. W rezultacie firma cierpi.

Wszystkie przedsiębiorstwa przechodzą przez trzy etapy:

 1. Okres niemowlęcy. Firma dopiero co rozpoczęła działalność, wszystko jest w porządku, a klienci są zachwyceni. Okres niemowlęcy kończy się, gdy Technik uświadamia sobie, że aby przetrwać, musi się zmienić.
 2. Okres dojrzewania. Kiedy zdecydujesz, że Twoja firma potrzebuje pomocy, zaczyna się okres dojrzewania. Ten etap w biznesie kończy się w momencie, gdy wypycha on właściciela poza jego strefę komfortu.
 3. Dojrzałość. Gdy firma ma plan i opiera się na szerszej perspektywie przedsiębiorczości.

“Granicę technika wyznacza to, ile jest w stanie zrobić sam. Granica menedżera zależy od tego, ilu techników może skutecznie nadzorować lub ilu podległych mu menedżerów może zorganizować w produktywny zespół. Granica Przedsiębiorcy jest funkcją tego, ilu menedżerów może zaangażować w realizację swojej wizji.”

Dojrzałość i perspektywa przedsiębiorczości

Przykładem dojrzałości są najlepsze firmy na świecie. Dojrzałe przedsiębiorstwo ma swoją historię i wie, co musi zrobić, aby iść naprzód.

Perspektywa przedsiębiorcy:

 • Zadaje pytanie: Jak musi działać firma?”, podczas gdy perspektywa technika pyta “Jaką pracę trzeba wykonać?”.
 • Postrzega firmę jako sposób na tworzenie zewnętrznych wyników, które są cenne dla klienta, podczas gdy perspektywa techniczna postrzega firmę jako miejsce, gdzie ludzie przychodzą do pracy.
 • Zaczyna od dobrze zdefiniowanej przyszłości, ale zaczyna od teraźniejszości z zamiarem jej zmiany, podczas gdy Perspektywa Techników widzi niepewność w przyszłości i dlatego woli teraźniejszość
 • Widzi całość działalności, podczas gdy technik widzi tylko poszczególne jej części
 • Dla Przedsiębiorcy dzień dzisiejszy jest wizją dnia wczorajszego, natomiast dla Technika przyszłość jest wzorowana na dniu dzisiejszym.

Model przedsiębiorczości: model przedsiębiorstwa, które w innowacyjny sposób zaspokaja potrzeby określonego segmentu klientów.

“Model przedsiębiorczości nie zaczyna się od obrazu firmy, która ma powstać, ale od obrazu klienta, dla którego firma ma powstać. Rozumie on, że bez jasnego obrazu tego klienta żadna firma nie może odnieść sukcesu.”

Część II: Rewolucja pod klucz: Nowe spojrzenie na biznes

Rewolucja “pod klucz”, w ramach której właściciele firm kupują kompletny produkt, procesy i licencję na używanie nazwy marki, zmieniła sposób prowadzenia działalności gospodarczej w USA.

Na przykład:

McDonald’s sprzedaje franczyzę biznesową, o której ludzie wiedzą, że będzie działać, ponieważ jest to biznes zależny od systemu, a nie od ludzi.

“W ciągu jednego roku Franczyzy Formatu Biznesowego osiągają wskaźnik sukcesu na poziomie 95%, w przeciwieństwie do ponad 50-procentowego wskaźnika niepowodzeń w przypadku nowych, niezależnych firm. Podczas gdy 80 procent wszystkich firm upada w ciągu pierwszych pięciu lat, 75 procent wszystkich Franczyz Formatu Biznes odnosi sukces!”.

Prototyp franczyzy zapewnia Przedsiębiorcy, Menedżerowi i Technikowi wszystko, czego potrzebują, aby doskonale funkcjonować.

Pracuj nad swoim biznesem, a nie w nim

Twój biznes nie jest Twoim życiem. To są dwie bardzo odrębne rzeczy.

Biznes rządzi się swoimi prawami i ma swoje cele, a celem biznesu jest służenie Twojemu życiu, a nie na odwrót.

Zasady franczyzy:

 • Twój model biznesowy zapewni spójną wartość dla klientów, pracowników, dostawców i kredytodawców
 • Model będzie obsługiwany przez osoby o minimalnych umiejętnościach technicznych
 • Wszystkie prace zostaną udokumentowane w instrukcjach obsługi
 • Model ten zapewni klientom jednolite, przewidywalne usługi
 • Model będzie miał jednolity kolor, strój i zasady dotyczące wyposażenia.

Część III: Budowanie małej firmy, która działa!

Twój Program Rozwoju Biznesu

Zadanie, jakie przed nami stoi, polega na tym, aby myśleć o swojej firmie tak, jakby była prototypem dla 5000 podobnych. Proces ten składa się z siedmiu odrębnych etapów:

 1. Twój główny cel. Wyraźnie określ, czym chcesz, aby było Twoje życie. Wspaniali ludzie aktywnie kreują swoje życie i to właśnie odróżnia ich od reszty
 2. Cel strategiczny. Bardzo jasne stwierdzenie, co firma musi zrobić, aby osiągnąć swój główny cel. Stwórz doświadczenie, które ludzie pokochają, bo prawda jest taka, że ludzie nie kupują produktów, kupują uczucia.
 3. Twoja strategia organizacyjna. Schemat organizacyjny pozwoli wyeliminować konflikty i stworzyć oczekiwania dla wszystkich. Bez niego chaos i niezgoda będą na porządku dziennym.
 4. Strategia zarządzania. Strategia zarządzania jest środkiem, dzięki któremu prototyp franczyzy osiąga pożądane rezultaty.
 5. Twoja strategia dotycząca ludzi. Stwórz środowisko, w którym “robienie tego” jest ważniejsze dla Twoich pracowników niż “nie robienie tego”.
 6. Twoja strategia marketingowa. To, czego chcesz, jest nieistotne dla Twojej strategii marketingowej. Zamiast tego skup się na kliencie
 7. Twoja strategia systemowa. Systemy to elementy, które wchodzą ze sobą w interakcje i w ten sposób zmieniają inne systemy. Systemy określają sposób interakcji z klientami, sposób przechowywania informacji, a nawet rodzaj sprzętu i materiałów, których należy używać.