Tony Robbins MONEY. Mistrzowska gra.
Książka Tony'ego Robbinsa Pieniądze - mistrzowska gra to najlepszy przewodnik po tym, jak zbudować bezpieczną przyszłość finansową. Robbins szczegółowo opisuje, co się sprawdza, a co nie. Planowanie finansowe sprowadza do 7 fundamentalnych zasad. Świetna książka dla każdego, kto chce poznać swoją drogę do pieniędzy.

“Sekret bogactwa jest prosty: Znajdź sposób, aby zrobić dla innych więcej niż inni. Stań się bardziej wartościowy. Rób więcej. Dawaj więcej. Bądź bardziej. Służ więcej”.

Money Master the Game: Krótkie podsumowanie

Książka Tony’ego Robbinsa Pieniądze – mistrzowska gra to najlepszy przewodnik po tym, jak zbudować bezpieczną przyszłość finansową. Robbins szczegółowo opisuje, co się sprawdza, a co nie. Planowanie finansowe sprowadza do 7 fundamentalnych zasad. Świetna książka dla każdego, kto chce poznać swoją drogę do pieniędzy.

Krok 1: Podejmij najważniejszą decyzję finansową w swoim życiu

Najważniejszą decyzją finansową, jaką powinieneś podjąć, jest odkładanie co najmniej 10% swoich zarobków.

Nie możesz sobie pozwolić na brak oszczędzania. Jeśli nie będziesz oszczędzać, zawsze będziesz wymieniać swój o wiele cenniejszy czas na pieniądze. Postanów, że będziesz inwestorem w gospodarkę, a nie konsumentem.

Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym lepiej. Odkładaj stałą kwotę z tego, co zarabiasz, i mądrze ją inwestuj. Z czasem pieniądze będą się kumulować i przyniosą Ci jeszcze więcej pieniędzy.

“Podstawowa koncepcja skutecznego inwestowania jest prosta: Rozwijaj swoje oszczędności do momentu, w którym odsetki z inwestycji będą generować wystarczający dochód, aby utrzymać swój styl życia bez konieczności pracy. W końcu osiągniesz “punkt krytyczny”, w którym Twoje oszczędności osiągną masę krytyczną.”

Jeśli oszczędzanie sprawia Ci trudność, zrób to automatycznie. Można też zobowiązać się do oszczędzania tylko 3% swoich dochodów, ale z czasem zwiększać tę stopę oszczędności wraz ze wzrostem dochodów.

“Najlepszy sposób na oszczędzanie to taki, w którym nie widać pieniędzy” – Burton Malkiel

Krok 2: Zostań wtajemniczonym: Poznaj zasady, zanim wejdziesz do gry

“Ryzyko bierze się z tego, że nie wiesz, co robisz” – Warren Buffet

9 mitów finansowych, które wprowadzają masy w błąd:

 1. Inwestuj z nami, a my pobijemy rynek. 96% aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych nie jest w stanie pokonać rynku w dłuższym okresie czasu. Fundusz indeksowy jest lepszą inwestycją
 2. “Nasze opłaty? To niewielka cena”.  Średnia cena za posiadanie funduszu inwestycyjnego wynosi 3,17% rocznie. W zbyt długich okresach opłata ta pochłonie większość Twoich zysków”.
 3. “Nasze zwroty? To, co otrzymujesz, jest tym, co widzisz”. Jeśli fundusz inwestycyjny reklamuje stopę zwrotu na poziomie 6%, to jest ona zbliżona do 3%.
 4. “Jestem Twoim brokerem i jestem tu, aby Ci pomóc”. Większość brokerów i zarządzających funduszami inwestycyjnymi nie wie, co robi. W przeciwnym razie osiągaliby lepsze wyniki niż rynek. Lepiej jest skonsultować się z powiernikiem
 5. Twoja emerytura jest tylko o 401K. Chociaż plany 401K dają możliwość odroczenia podatku, większość z nich wiąże się z 17 różnymi opłatami i kosztami.
 6. Fundusze z datą docelową: “Po prostu ustaw i zapomnij”. Alokacja aktywów jest trudna nawet dla najbardziej doświadczonych inwestorów
 7. “Nienawidzę programów rentowych i Ty też powinieneś”. Poznaj wady i zalety programów rentowych, ponieważ nie wszystkie programy rentowe są sobie równe
 8. “Musisz podjąć ogromne ryzyko, aby uzyskać duże nagrody!”. Osoby, które odniosły sukces, nie spekulują swoimi ciężko zarobionymi oszczędnościami
 9. Kłamstwa, które sami sobie wmawiamy. Największą przeszkodą w osiągnięciu sukcesu finansowego są ograniczające nas przekonania i wierzenia

Trzy kroki do stworzenia przełomowego rozwiązania:

 • Strategia. Aby znaleźć właściwą strategię, skorzystaj z usług tych, którzy mają sprawdzone wyniki w dłuższej perspektywie czasowej
 • Zmień swoją historię. 80% sukcesu w życiu sprowadza się do psychologii, a 20% to mechanika.
 • Twój stan. Twój stan emocjonalny i psychiczny ma ogromny wpływ na Twoją kondycję finansową.

“Pieniądze to nic innego jak odzwierciedlenie twojej kreatywności, zdolności do koncentracji oraz umiejętności dodawania wartości i otrzymywania jej w zamian”.

Krok 3: Spraw, by gra była wygrana

Prawdziwa cena Twoich marzeń jest niższa, niż sobie wyobrażasz. W życiu nie chodzi o pieniądze. Chodzi o emocje, a prawdziwym celem jest styl życia, jakiego pragniesz, a nie rzeczy.

“Nie możesz osiągnąć swoich marzeń finansowych, jeśli nie wiesz dokładnie, ile będzie Ci to kosztowało”.

Aby dotrzeć tam, gdzie chcesz być, musisz znać cenę swoich marzeń. Większość marzycieli nigdy nie zna kosztów swoich marzeń i dlatego nie może ich zaplanować.

Jak zrobić coś niemożliwego i przekształcić to w rzeczywistość:

 1. Uwolnij swój głód i pragnienie oraz obudzić w sobie laserową koncentrację
 2. Podejmuj masowe i skuteczne działania
 3. Łaska. Uświadamiasz sobie, że w życiu chodzi o coś więcej niż tylko o siebie i że istnieje siła wyższa, która wspiera to, co robimy.

Jednym ze sposobów na zwiększenie oszczędności jest znalezienie rzeczy, które można łatwo ograniczyć. 40 dolarów zaoszczędzone każdego tygodnia może równać się 500 000 dolarów oszczędności w ciągu całego życia.

Krok 4: Dokonaj najważniejszej inwestycji w swoim życiu

“Alokacja aktywów to najważniejsza decyzja w Twoim życiu”.

Możesz stracić wszystkie swoje pieniądze, jeśli nie będziesz uważać, gdzie je lokujesz.

Istnieją trzy narzędzia służące do zmniejszania ryzyka:

 1. Selekcja papierów wartościowych – zbieranie akcji
 2. Market timing – zawieranie krótkoterminowych zakładów dotyczących kierunku rozwoju rynku
 3. Alokacja aktywów – długoterminowa strategia zdywersyfikowanego inwestowania

“Alokacja aktywów to coś więcej niż dywersyfikacja. Oznacza dzielenie pieniędzy pomiędzy różne klasy lub rodzaje inwestycji (takie jak akcje, obligacje, towary lub nieruchomości) w określonych proporcjach, które ustalamy z wyprzedzeniem, zgodnie z naszymi celami lub potrzebami, tolerancją ryzyka i etapem życia.”

Umiejętność alokacji aktywów może wyróżnić Cię spośród 99% inwestorów. Niektóre z aktywów, które należy rozważyć, to obligacje, bony skarbowe, złoto, akcje, obligacje korporacyjne, renty i tak dalej. Nie należy jednak wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka.

Krok 5: Stwórz plan dochodów na całe życie

Nawet jeśli Twoje inwestycje są podzielone równo pomiędzy obligacje i akcje (50-50), większość ryzyka ponoszonego przez Ciebie pochodzi z akcji, ponieważ są one bardziej zmienne.

Przykład zdywersyfikowanego portfela aktywów autorstwa Raya Dalio, jednego z najbardziej skutecznych menedżerów funduszy hedgingowych wszech czasów:

 • Akcje 30%
 • Złoto 7,5%
 • Towary 7,5%
 • Obligacje amerykańskie pośrednie 15%
 • Długoterminowe obligacje amerykańskie 40%

“Przy tak zdywersyfikowanym portfelu strata pieniędzy jest bardzo trudna, wręcz niemożliwa. W rzeczywistości, jeśli mamy być ze sobą szczerzy, wszyscy podejmujemy emocjonalne decyzje dotyczące naszych inwestycji. Wszyscy jesteśmy istotami emocjonalnymi i nawet najlepsi traderzy na świecie zawsze walczą z wewnętrznym strachem. Ten portfel All Seasons chroni Cię nie tylko przed potencjalnym otoczeniem, ale także przed samym sobą!!!

Krok 6: Inwestuj jak 0,001%.

W porównaniu z innymi, osoby zamożne mają wiele przywilejów finansowych. Należą do nich:

 • Nieograniczone kwoty wpłat
 • Brak podatku od wzrostu wartości inwestycji
 • Brak podatku przy dostępie
 • Brak podatku od nieruchomości

“Dzięki wyeliminowaniu podatków z równania czas potrzebny na osiągnięcie masy krytycznej i niezależności finansowej zostanie znacznie przyspieszony. Nie musisz się już martwić o to, ile pieniędzy będziesz mógł wydać po tym, jak fiskus odgryzie Ci jabłko.”

Przykładem produktu finansowego, który chroni zyski z inwestycji przed opodatkowaniem, jest polisa ubezpieczeniowa na życie z opcją prywatnej lokaty (PPLI). Dzięki polisie PPLI można skrócić o połowę liczbę lat potrzebnych do osiągnięcia krytycznej masy finansowej.

Kolejnym sekretem najbogatszych jest ustanowienie funduszu powierniczego z możliwością odzyskania majątku. Gdy masz trust, Twój majątek uniknie postępowania sądowego w momencie śmierci. Fundusz powierniczy może także chronić majątek w przypadku utraty zdolności do czynności prawnych.

Zasady inwestowania miliarderów:

 • Nie trać. Miliarderzy mają obsesję na punkcie tego, by nie tracić pieniędzy
 • Zaryzykuj niewiele, aby dużo zarobić. Miliarderzy szukają home runów nie tylko po to, by zarobić trochę
 • Przewiduj i dywersyfikuj.  Miliarderzy przewidują porażki, dywersyfikując swoją działalność
 • Nigdy nie jesteś skończony. 0,001% nie ustaje w dążeniu do doskonałości

Krok 7: Po prostu zrób to, ciesz się tym i podziel się tym z innymi

Sukces bez spełnienia jest ostateczną porażką. Dążąc do sukcesu, należy pamiętać, o co tak naprawdę chodzi.

“Jaki jest więc ostatni sekret, klucz do bogatego życia? Ciesz się nim i dziel się nim! Ale najpierw musisz zacząć działać. Jak mówi przysłowie, jeśli to, czego się uczysz, prowadzi do wiedzy, stajesz się głupcem; ale jeśli to, czego się uczysz, prowadzi do działania, możesz stać się bogaty.”

Trzy decyzje, które decydują o jakości naszego życia:

 1. Na czym zamierzasz się skupić? Bądź wdzięczny za to, co masz. Pod wieloma względami większość ludzi jest bardziej uprzywilejowana, niż chce to przyznać.
 2. Co to oznacza? Jakość Twojego życia zależy od znaczenia, jakie nadajemy rzeczom
 3. Co zamierzam zrobić? Przygotuj się do pozytywnego reagowania w każdej sytuacji

Jak zwiększyć swoje szczęście:

 1. Inwestuj w doświadczenia, takie jak czytanie, podróżowanie i zdobywanie nowych umiejętności
 2. Kup czas dla siebie. Uwolnij się, by realizować swoje pasje
 3. Inwestuj w innych. Rozdawanie pieniędzy sprawi, że będziesz szczęśliwszy