George Clason Najbogatszy człowiek w Babilonie
Najbogatszy człowiek w Babilonie" George'a S. Clasona to klasyk wiedzy o tym, jak się wzbogacić. Clason przedstawia w niej wskazówki dotyczące bogactwa pochodzące z Babilonu, najbogatszego i najlepiej prosperującego miasta w czasach starożytnych. Okazuje się, że tworzenie bogactwa w dzisiejszych czasach nie różni się od tego, jak robili to ludzie w Babilonii, a książka oferuje doskonałe, relatywne lekcje. Każdy powinien przeczytać tę książkę.

“Rady to jedna rzecz, którą można dawać za darmo, ale uważaj, żebyś brał tylko to, co jest warte posiadania”.

George Clason

Najbogatszy człowiek w Babilonie Streszczenie

Najbogatszy człowiek w Babilonie” George’a S. Clasona to klasyk wiedzy o tym, jak się wzbogacić. Clason przedstawia w niej wskazówki dotyczące bogactwa pochodzące z Babilonu, najbogatszego i najlepiej prosperującego miasta w czasach starożytnych. Okazuje się, że tworzenie bogactwa w dzisiejszych czasach nie różni się od tego, jak robili to ludzie w Babilonii, a książka oferuje doskonałe, relatywne lekcje. Każdy powinien przeczytać tę książkę.

Człowiek, który pragnął złota

Bogactwo to władza. Mając pieniądze, można wiele osiągnąć. Można ucztować, podróżować i doświadczać znacznie bogatszego życia. Sposoby zarabiania pieniędzy są takie same jak tysiące lat temu. Zapoczątkowano je w Babilonie i jeśli będziesz ich wiernie przestrzegał, również możesz stać się szalenie bogaty. Niezarobione pieniądze doprowadzą cię do ruiny. Ważne jest, aby zarabiać na to, co się dostaje. Pierwszym prawem budowania bogactwa jest płacenie najpierw sobie. Bez względu na to, ile zarabiasz, zawsze upewnij się, że co najmniej 1/10 Twoich zarobków idzie na opłacenie siebie. Każda zaoszczędzona moneta będzie pracować dla Ciebie. Drugie prawo mówi, aby żyć w granicach swoich możliwości. Nie wydawaj tego, czego nie masz. Trzecie prawo mówi, aby szukać porad u osób, które są kompetentne do ich udzielania. Jeśli chcesz się poradzić w sprawie klejnotów, idź do handlarza klejnotami, a nie do producenta cegieł. Gdy postawisz sobie zadanie, wykonaj je.

Siedem lekarstw na chudą torebkę

Aby zbudować fortunę, zacznij od wykorzystania bogactwa, które już posiadasz. Twoje niezbędne wydatki zawsze będą rosły i zrównają się z dochodami, chyba że coś z tym zrobisz. Nie należy mylić niezbędnych wydatków z pragnieniami. Zaplanuj w budżecie wszystkie niezbędne wydatki.

“Nieszczęście lubi błyszczące znaki. Złoto w sakiewce człowieka musi być strzeżone z całą stanowczością, w przeciwnym razie zostanie utracone. Dlatego mądrze jest, abyśmy najpierw zabezpieczyli małe sumy i nauczyli się je chronić, zanim Bogowie powierzą nam większe.”

Siedem lekarstw na chudą torebkę:

 1. Najpierw zapłać sobie. Powiedz sobie: “część wszystkiego, co zarobię, zatrzymuję dla siebie”. Powinno to być co najmniej 10% wszystkich Twoich zarobków.
 2. Kontroluj swoje wydatki. Planuj swoje wydatki tak, aby nie popaść w długi
 3.  Pomnażaj swoje złoto dzięki inwestycjom
 4. Zabezpiecz swoje inwestycje. Nie ma sensu oszczędzać, a później inwestować, jeśli wszystko stracisz
 5. Obniżenie kosztów utrzymania poprzez zakup lub budowę własnego domu
 6. Zapewnienie sobie potrzeb w miarę starzenia się. Zaplanuj przejście na emeryturę
 7. Ucz się. Stań się bardziej zręczny i mądrzejszy, a Twoje dochody będą rosły

Poznaj boginię szczęścia

Im więcej pracujesz, tym więcej masz szczęścia. Hazard jest zawsze ustawiony na korzyść gracza. Innymi słowy, zawsze wygrywa dom. Okazja nie czeka na nikogo. Wykorzystaj ją, gdy tylko się pojawi. Prokrastynator to ktoś, kto czeka, aż okazja go ominie. Ufaj swojemu pierwszemu osądowi w obliczu nadarzających się okazji. Tak jak nie możesz pozwolić, by złodziej pozbawił cię bogactwa, tak nie pozwól sobie na przegapienie okazji, które mogą prowadzić do bogactwa.

“Aby przyciągnąć do siebie szczęście, należy wykorzystywać nadarzające się okazje”.

Pięć praw złota

“Złoto jest zarezerwowane dla tych, którzy znają jego prawa i przestrzegają ich”.

Pięć praw złota:

 1. przychodzi łatwo i w coraz większej ilości komuś, kto przeznacza co najmniej 10% swoich zarobków na przyszłość swoją i swojej rodziny
 2. Złoto przyniesie Ci jeszcze więcej złota, jeśli będziesz je mądrze inwestować
 3. Pozostanie przy właścicielu, który szuka rady u mądrych ludzi, którzy wiedzą, jak sobie z tym poradzić
 4. Złoto wymknie Ci się z rąk, jeśli będziesz inwestować w cele, które nie są Ci znane
 5. Złoto wymknie Ci się z rąk, jeśli zmusisz je do niemożliwych zarobków, takich jak hazard

“Któż może zmierzyć w workach złota wartość mądrości? Bez mądrości złoto jest szybko tracone przez tych, którzy je mają, ale z mądrością złoto może być zabezpieczone przez tych, którzy go nie mają, czego dowodzą te trzy worki złota.”

Pożyczkodawca złota z Babilonu

“Złoto przynosi jego posiadaczowi odpowiedzialność i zmianę pozycji wobec bliźnich. Przynosi strach, aby go nie stracić lub aby go nie wyłudzono. Daje poczucie władzy i możliwość czynienia dobra. Daje też możliwość, że jego dobre intencje mogą go wpędzić w kłopoty”.

Jeśli chcesz pomóc innym, rób to w sposób, który nie sprawi, że twoje brzemię stanie się ich brzemieniem. Nie pożyczaj pieniędzy komuś, kto przeżywa zawirowania emocjonalne. Ich działania są nieprzewidywalne. Pożyczaj ludziom, którzy zamierzają wykorzystać pieniądze do celów, które przyniosą im więcej pieniędzy z powrotem. Jeśli pożyczają z powodu swoich niedyskrecji, możesz nigdy nie zobaczyć swoich pieniędzy z powrotem. Pieniądze pożyczone nierozważnie trudno odzyskać. Ale pieniądze pożyczone mądrze mogą nawet podwoić swoje zyski. Pieniądze pożyczone nierozważnie mogą doprowadzić do studni bez dna i wielu lat smutku. Złoto powinno być pożyczane tylko w mądrym celu.

Mury Babilonu

Mury Babilonu stały na straży przed najeźdźcami przez tysiące lat i ani razu nie zawiodły w obronie miasta. Ty również możesz zbudować mur finansowy, który pomoże Ci uchronić się przed niespodziewanymi tragediami życiowymi. Taki mur powinien obejmować solidne inwestycje, konta oszczędnościowe i ubezpieczenia.

Handlarz wielbłądami z Babilonu

Długi są twoimi wrogami, a zły los spotka każdego, kto bardziej myśli o pożyczaniu niż o spłacaniu długów. Ten, kto wydaje więcej, niż zarabia, sieje ziarno samozadowolenia, a wkrótce pojawią się kłopoty i upokorzenie. Człowiek z duszą wolnego człowieka będzie dążył do tego, by mimo nieszczęścia być szanowanym i honorowanym w swoim mieście. Taki człowiek będzie honorowo spłacał swoje długi. Dusza wolnego człowieka postrzega życie jako serię problemów do rozwiązania i rozwiązuje je, podczas gdy dusza niewolnika marudzi. Człowiek, który ma pieniądze do wydania na swoją sakiewkę, jest dobry dla swojej rodziny i lojalny wobec swojego króla. Strategia spłacania długów z Babilonu:

 • Oszczędzaj 10% swoich dochodów bez względu na wszystko
 • przeznaczać siódmą dziesiątą część wszystkich swoich zarobków na zaspokojenie wszystkich swoich potrzeb
 • przeznaczać dwie dziesiąte wszystkich swoich zarobków na spłatę długów w równych częściach

Najszczęśliwszy człowiek w Babilonie

Traktuj pracę jak przyjaciela i staraj się ją polubić. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć, i pracuj nad tym. Praca przyniesie Ci wspaniałych przyjaciół i zapewni Ci godne życie.