Gary Chapman 5 języków miłości
Pięć języków miłości to sekret lepszych związków. Każdy chce być kochany w inny sposób, a kluczem do tego jest nauczenie się, jak zaspokajać te potrzeby. Przewodnik dla wszystkich form związków - dla par, dla dzieci, dla przyjaciół i dla współpracowników.

“Ludzie mają tendencję do najgłośniejszego krytykowania współmałżonka w obszarze, w którym sami mają najgłębsze potrzeby emocjonalne”.

Pięć języków miłości Streszczenie

Pięć języków miłości to sekret lepszych związków. Każdy chce być kochany w inny sposób, a kluczem do tego jest nauczenie się, jak zaspokajać te potrzeby. Przewodnik dla wszystkich form związków – dla par, dla dzieci, dla przyjaciół i dla współpracowników.

Jak przekazywać miłość

Problemy z komunikacją narastają, gdy przeoczy się jedną podstawową prawdę: ludzie mówią różnymi językami miłości.

“Bez względu na to, jak bardzo starasz się wyrazić miłość po angielsku, jeśli twój współmałżonek rozumie tylko po chińsku, nigdy nie zrozumiecie, jak kochać się nawzajem”.

Aby skutecznie przekazywać miłość, trzeba poznać podstawowy język miłości współmałżonka i mówić nim.

Jeśli chcesz, aby Twój partner poczuł miłość, którą próbujesz mu przekazać, musisz wyrazić ją w jego głównym języku miłości.

Utrzymywanie zbiornika miłości w pełnej objętości

To, jak zachowujemy się w związku, ma związek z tym, jak się w nim czujemy. Jeśli współmałżonek czuje się bezpieczny i kochany, jest bardziej skłonny do odwdzięczenia się.

Zbiornik miłości jest metaforą tego, jak bezpiecznie czujesz się w związku.

Zbiornik miłości napełnia się, gdy partner zaspokaja Twoje potrzeby emocjonalne. Z kolei zbiornik miłości zaczyna się opróżniać, gdy partner zaniedbuje Twoje potrzeby emocjonalne.

Kiedy emocjonalny zbiornik miłości współmałżonka jest pełny i czuje się on bezpiecznie w twojej miłości, cały świat wygląda jasno, a współmałżonek będzie dążył do osiągnięcia swojego największego potencjału w życiu.

Jednak to, jak napełnisz zbiornik miłości współmałżonka, zależy od języka miłości, jakim się posługuje.

Na przykład:

Dawanie prezentów to jeden ze sposobów okazywania miłości. Jeśli jednak Twojemu partnerowi zależy wyłącznie na spędzaniu czasu w miłej atmosferze, żaden prezent nie zastąpi Twojej obecności.

Prowadzenie związku przy pustym zbiorniku miłości to problem, który tylko czeka, by się rozwinąć.

Często problemy w związku, takie jak złe zachowanie, wycofanie, ostre słowa i krytyczny nastrój, są tylko objawem pustego zbiornika miłości.

5 języków miłości

Słowa afirmacji

“Na dobrym komplementach mogę przeżyć dwa miesiące”. – Mark Twain

Język miłości afirmacji polega na wyrażaniu uczuć za pomocą słów, pochwał i uznania.

Zachęcające słowa mają moc uwalniania potencjału partnera.

“Każdy z nas ma obszary, w których czuje się niepewnie. Brakuje nam odwagi, a ten brak odwagi często przeszkadza nam w osiągnięciu pozytywnych rzeczy, które chcielibyśmy zrobić. Ukryty potencjał może czekać na twoje zachęcające słowa”.

Dawaj szczere komplementy, nie oczekując niczego w zamian. Kiedy otrzymujemy afirmujące słowa, jesteśmy bardziej skłonni do odwzajemnienia się tym samym.

Jeśli językiem miłości Twojego partnera są słowa afirmacji, sposób, w jaki prawisz mu komplementy, również ma znaczenie. Spraw, aby te chwile były tak wyjątkowe, jak to tylko możliwe.

Czas jakości

Wspólność wiąże się z koncentracją uwagi.

Twoja partnerka nie tylko chce być z Tobą, ale chce być w centrum Twojej uwagi.

Wskazówki dotyczące lepszej jakości czasu:

 1. Utrzymuj kontakt wzrokowy, gdy Twój partner mówi. Informuje to, że ma ona Twoją pełną uwagę.
 2. Nie należy słuchać partnera i jednocześnie zajmować się czymś innym. Pamiętaj, że czas wysokiej jakości to poświęcanie komuś całej swojej uwagi.
 3. Wsłuchaj się w uczucia. Zadaj sobie pytanie: “Jaką emocję przeżywa mój współmałżonek?”.
 4. Obserwuj mowę ciała. Zaciśnięte pięści, drżące dłonie, łzy, zmarszczone brwi i ruchy oczu dają ci wskazówki, co czuje druga osoba.
 5. Nie przerywaj. Pozwól współmałżonkowi wyrazić swoje uczucia bez wtrącania się

Osoby, dla których głównym językiem miłości jest czas wysokiej jakości, kładą nacisk na wspólne wykonywanie czynności, poświęcając sobie nawzajem całą uwagę.

Na przykład:

Wspólne granie w grę planszową po kolacji. Albo samotne podróże z partnerem.

Zasadniczymi składnikami działań o wysokiej jakości są:

 • Przynajmniej jedno z was chce to zrobić
 • Drugi jest gotów to zrobić
 • Oboje wiecie, dlaczego to robicie – aby wyrazić miłość poprzez bycie razem

Otrzymywanie prezentów

Prezenty to jeden z najprostszych sposobów na wyrażenie miłości.

Każda kultura w historii ludzkości wykorzystywała prezenty jako sposób okazywania sobie nawzajem miłości.

Ten język miłości nie musi być materialistyczny. Oznacza to po prostu, że znaczący lub przemyślany prezent sprawia, że partner czuje się kochany i doceniany.

“Prezent to coś, co można wziąć do ręki i powiedzieć: “Zobacz, on o mnie pomyślał” albo “Ona o mnie pamiętała”. Trzeba o kimś myśleć, żeby dać mu prezent. Sam prezent jest symbolem tej myśli”.

Jeśli to jest język miłości Twojego partnera, sporządź listę wszystkich prezentów, które w przeszłości sprawiły jej radość.

Oprócz prezentów, w czasie kryzysu ważna jest także Twoja fizyczna obecność. Twoje ciało staje się symbolem twojej miłości. Usuń ten symbol, a poczucie miłości zniknie.

Akty służby

Akty służby: rzeczy, o których wiesz, że współmałżonek chciałby, abyś je zrobił

Dla osób posługujących się tym językiem miłości ułatwianie życia partnerowi jest najlepszym sposobem na okazanie mu miłości.

Przykłady aktów służby:

 • Gotowanie posiłku
 • Ustawianie stołu
 • Zmywanie naczyń
 • Wynoszenie śmieci
 • Spacer z psem

Wymagają one myślenia, planowania, czasu, wysiłku i energii. Jeśli wykonujesz je z pozytywnym nastawieniem, są one wyraźnym wyrazem miłości.

Miłość jest wyborem i nie można jej wymusić.

“Prośby nadają kierunek miłości, ale żądania zatrzymują jej przepływ”.

Krytyka zachowania jest najwyraźniejszą wskazówką dotyczącą głównego języka miłości partnera.

Dotyk fizyczny

Dotyk fizyczny to pierwszy sposób, w jaki dziecko uczy się miłości. Kontakt fizyczny ma ogromny wpływ na to, jak rozwijamy się w okresie niemowlęcym.

“Liczne projekty badawcze w dziedzinie rozwoju dziecka doprowadziły do takiego wniosku: Dzieci, które są trzymane na rękach, przytulane i całowane, rozwijają zdrowsze życie emocjonalne niż te, które są pozostawione na długi czas bez kontaktu fizycznego”.

Dotyk fizyczny daje poczucie bezpieczeństwa i więzi w związku.

Ale dotyk fizyczny może też rozbić związek. Może komunikować nienawiść lub miłość:

 • Policzek w twarz jest druzgocący dla kogoś, kogo głównym językiem miłości jest dotyk
 • Wycofanie się z seksu oznacza, że twój partner nie kocha cię tak jak kiedyś

Jeśli głównym językiem miłości twojego współmałżonka jest dotyk fizyczny, nic nie jest ważniejsze niż przytulenie go w czasie kryzysu.

Odkryj swój podstawowy język miłości

3 pytania, dzięki którym odkryjesz swój podstawowy język miłości:

 1. Co takiego robi lub czego nie robi twój współmałżonek, co najbardziej cię rani? Przeciwieństwem tego, co najbardziej cię boli, jest prawdopodobnie twój język miłości
 2. O co najczęściej prosiłeś/aś swojego współmałżonka? Rzeczy, o które prosisz, są prawdopodobnie tymi, które sprawiłyby, że czułbyś się najbardziej kochany
 3. W jaki sposób regularnie wyrażasz miłość swojemu współmałżonkowi? Twój sposób wyrażania miłości może wskazywać na to, że również ty czujesz się kochany.