Cal Newport Praca głęboka
Deep Work to przewodnik po tym, jak rozwinąć supermoc głębokiego skupienia na wymagających poznawczo zadaniach w rozproszonym świecie. Wysiłki te tworzą nową wartość, podnoszą Twoje umiejętności i są trudne do powtórzenia. W książce podano wiele przykładów z życia wziętych, a praktyczne działania sprawiają, że wdrożenie tych pomysłów jest całkiem proste.

“Jasność co do tego, co jest ważne, daje jasność co do tego, co nie jest ważne.

Cal Newport

Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza: Krótkie streszczenie

Deep Work to przewodnik po tym, jak rozwinąć supermoc głębokiego skupienia na wymagających poznawczo zadaniach w rozproszonym świecie. Wysiłki te tworzą nową wartość, podnoszą Twoje umiejętności i są trudne do powtórzenia. W książce podano wiele przykładów z życia wziętych, a praktyczne działania sprawiają, że wdrożenie tych pomysłów jest całkiem proste.

O Cal Newport

Cal Newport jest profesorem informatyki na Uniwersytecie Georgetown i autorem bestsellerów New York Timesa. Jest najbardziej znany ze swoich książek na temat produktywności i technologii, takich jak Deep Work i Digital Minimalism.

Podsumowanie wykonawcze Głęboka praca

Praca głęboka: Czynności zawodowe wykonywane w stanie koncentracji bez rozpraszania uwagi, które zmuszają do maksymalnego wykorzystania możliwości poznawczych.

Umiejętność wykonywania głębokiej pracy staje się coraz rzadsza i cenniejsza w gospodarce opartej na wiedzy.

Aby zostać supergwiazdą w swojej dziedzinie pracy, trzeba szybko opanować trudne zadania i osiągać elitarne wyniki (zarówno pod względem jakości, jak i szybkości).

Głęboko pracować:

 1. Wybierz filozofię pracy głębokiej
 2. Zaplanuj głębokie bloki robocze
 3. Zdecyduj, gdzie i jak będziesz wykonywać głęboką pracę
 4. Działaj jak firma
 5. Wdrożenie rytuału zamykania

Przekieruj swój mózg na pracę głęboką:

 1. Ciesz się nudą
 2. Zrezygnuj z mediów społecznościowych
 3. Osuszanie płycizn

Jak zaplanować swój dzień (na papierze):

 1. Po lewej stronie zaznacz w co drugim wierszu godzinę swojego dnia pracy.
 2. Przydzielenie 30-minutowego bloku na zajęcia
 3. Po prawej stronie wypisz cały zestaw drobnych zadań, które zamierzasz wykonać w tym bloku.

Czym jest praca głęboka?

Cal Newport opisuje Głęboką Pracę jako:

“Działania zawodowe wykonywane w stanie koncentracji bez rozproszenia uwagi, które wykorzystują możliwości poznawcze do granic możliwości. Wysiłki te tworzą nową wartość, podnoszą umiejętności i są trudne do powtórzenia.”

Płytka praca: zadania niewymagające poznawczo, logistyczne, często wykonywane w rozproszeniu. Wysiłki te nie wnoszą wiele nowego do świata i są łatwe do powtórzenia.

Hipoteza pracy głębokiej

Umiejętność wykonywania głębokiej pracy staje się coraz rzadsza i cenniejsza w gospodarce opartej na wiedzy. Ci, którzy kultywują tę umiejętność i czynią z niej podstawę swojego życia zawodowego, odniosą sukces.

W gospodarce opartej na wiedzy trzy rodzaje osób będą miały szczególną przewagę:

 1. Osoby, które potrafią pracować z inteligentnymi maszynami
 2. Właściciele kapitału (lub osoby mające do niego dostęp)
 3. Gwiazdy w swojej dziedzinie pracy

Głęboka praca koncentruje się na trzecim typie. Musisz być w stanie szybko opanować trudne rzeczy i produkować na elitarnym poziomie (zarówno pod względem jakości, jak i szybkości).

Nowe prawo produktywności: Wykonana praca wysokiej jakości = (poświęcony czas) x (intensywność skupienia)

Trzy do czterech godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, nieprzerwanej i starannie ukierunkowanej koncentracji, może przynieść wiele cennych efektów.

Zasada najmniejszego oporu: w środowisku biznesowym, bez jasnej informacji zwrotnej na temat wpływu różnych zachowań na wynik końcowy, będziemy skłaniać się ku zachowaniom, które są najłatwiejsze w danej chwili.

Pracowitość jako wskaźnik produktywności: wobec braku jasnych wskaźników tego, co to znaczy być produktywnym i wartościowym w swojej pracy, wielu pracowników wiedzy zwraca się w stronę przemysłowego wskaźnika produktywności: robienia wielu rzeczy w widoczny sposób.

Jak pracować głęboko

Aby Głęboka Praca stała się nawykiem, należy dodać rutynę. Zmniejsza to siłę woli potrzebną do przejścia w stan nieprzerwanej koncentracji. 4 Filozofie Głębokiej Pracy:

 • Klasztor: odizolowanie się na długie okresy czasu bez rozpraszających bodźców; nie wolno wykonywać płytkiej pracy
 • Dwumodalny: zarezerwuj sobie kilka kolejnych dni, w których będziesz pracował jak klasztor (potrzebujesz przynajmniej jednego dnia w tygodniu)
 • Rytmiczny: poświęć 3-4 godziny dziennie na dogłębną pracę nad projektem
 • Dziennikarstwo: przeplataj pracę dogłębną i płytką w zależności od czasu, jaki masz do dyspozycji (nie zaleca się wypróbowania na początku).

Zobowiązanie się do zaplanowania w kalendarzu głębokich bloków roboczych i trzymania się ich (blokowanie czasu). Zaplanowanie z wyprzedzeniem konkretnej pory dnia eliminuje potrzebę używania siły woli.

Aby zbudować swoją rutynę Głębokiej Pracy, zdecyduj:

 • Gdzie będziesz pracować i jak długo
 • Jak będziesz pracować, gdy już zaczniesz pracować
 • W jaki sposób będziesz wspierać swoją pracę

Działaj jak firma

“4 Dyscypliny Wykonywania (4DX)” w zastosowaniu do Głębokiej Pracy:

 1. Skup się na tym, co szalenie ważne: zidentyfikuj niewielką liczbę ambitnych celów, do których będziesz dążyć przez wiele godzin pracy.
 2. Działaj w oparciu o miary wiodące: czas spędzony w stanie głębokiej pracy poświęconej realizacji Twojego szalenie ważnego celu
 3. Zachowaj przekonującą tabelę wyników: śledź godziny spędzone na intensywnej pracy w danym tygodniu, korzystając z prostej listy zaznaczeń w wierszu tygodnia.
 4. Stworzenie systemu odpowiedzialności: cotygodniowe przeglądy pozwalają świętować dobre tygodnie, zrozumieć, co doprowadziło do złych tygodni, i zastanowić się, jak zapewnić dobry wynik w nadchodzących dniach.

Wprowadź rytuał wyłączania

Pod koniec dnia pracy należy wyłączyć rozpatrywanie spraw zawodowych do następnego ranka. 3 powody, dla których przestój ma kluczowe znaczenie:

 • Pomoce w spostrzeżeniach
 • Pomaga naładować się energią potrzebną do głębokiej pracy
 • Praca, którą zastępują wieczorne przestoje, zwykle nie jest tak ważna

Twój rytuał zamykania powinien zapewnić, że każde niekompletne zadanie, cel lub projekt został przejrzany i że dla każdego z nich potwierdziłeś, że (1) masz plan, któremu ufasz, aby go ukończyć, lub (2) jest on zapisany w miejscu, w którym będzie można do niego powrócić.

Przekieruj swój mózg na głęboką pracę

Aby odnieść sukces w pracy z głębią, musisz tak przeformułować swój mózg, aby był odporny na rozpraszające bodźce.

Ogarnij nudę

Z powodu szybkiego tempa życia nasz mózg został przeprogramowany i oczekuje i domaga się rozproszenia uwagi. W rezultacie sprawdzamy nasze smartfony w każdej chwili “potencjalnej nudy”.

Nie rób przerw na rozpraszanie się, ale na koncentrację:

 1. Zaplanuj z wyprzedzeniem, kiedy będziesz korzystać z Internetu, a następnie unikaj go całkowicie poza tymi godzinami. Rób to zarówno w domu, jak i w pracy, aby jeszcze bardziej poprawić swój trening koncentracji.
 2. Praktykuj produktywną medytację. Jest to okres, w którym jesteś zajęty fizycznie, ale nie umysłowo – spacerujesz, biegasz, prowadzisz samochód, bierzesz prysznic – i skupiasz swoją uwagę na jednym, dobrze zdefiniowanym problemie zawodowym.

Zrezygnuj z mediów społecznościowych

Media społecznościowe rozdrabniają nasz czas i zmniejszają zdolność koncentracji, co utrudnia poprawę zdolności do głębokiej pracy.

Jeśli korzystasz z działań o niewielkim wpływie, takich jak media społecznościowe, zabierasz czas, który mógłbyś poświęcić na działania o większym wpływie. Jest to gra o sumie zerowej.

Zrób próbę: nie dezaktywując się, przez 30 dni nie korzystaj świadomie z wybranych przez siebie mediów społecznościowych. Po 30 dniach dokonaj oceny:

 • Czy nie mogłeś pozostać z dala od domu, czy też było to dla Ciebie bardzo uciążliwe?
 • Czy kogoś to obchodziło?

Jeśli chcesz pozbyć się uzależniającego wpływu witryn rozrywkowych na Twój czas i uwagę, daj swojemu mózgowi alternatywę wysokiej jakości.

Podejście rzemieślnika do wyboru narzędzi: zidentyfikuj podstawowe czynniki, które decydują o sukcesie i szczęściu w życiu zawodowym i osobistym. Przyjmij narzędzie tylko wtedy, gdy jego pozytywny wpływ na te czynniki znacznie przewyższa jego wpływ negatywny.

Opróżnianie kanałów

Typowy dzień pracy z wiedzą jest łatwo podzielony, co utrudnia wprowadzanie dużych ilości treści. Aby przejąć kontrolę, zaplanuj każdą minutę swojego dnia na papierowym notatniku:

 1. Na początku każdego dnia pracy przejdź na nową stronę
 2. Po lewej stronie zaznacz w co drugim wierszu godzinę swojego dnia pracy.
 3. Podziel godziny na 30-minutowe bloki i przypisz do nich zadania (w razie potrzeby połącz podobne zadania w jeden blok).
 4. Po prawej stronie wypisz cały zestaw drobnych zadań, które zamierzasz wykonać w tym bloku.
 5. Korzystaj z tego harmonogramu, aby kierować swoim dniem pracy

Nie każdy blok musi być poświęcony zadaniu roboczemu. Mogą to być bloki czasowe przeznaczone na lunch lub przerwy na relaks.

Jeśli Twój plan ulega zaburzeniu, poświęć kilka minut na stworzenie poprawionego planu na czas, który pozostał w ciągu dnia.