Ryan Holiday Przeszkoda czy wyzwanie
Książka Ryana Holidaya Przeszkoda czy wyzwanie? oferuje wspaniałe lekcje, jak pokonywać wyzwania w każdym aspekcie życia. Ryan, zgodnie z tradycją innych stoików, przekonuje, że przeszkody nie są przeszkodami, lecz szansami. Wymagają od ciebie wytrwałości, kreatywnego myślenia, uporu, a nawet zmiany perspektywy. Wspaniała książka motywacyjna dla każdego, kto chce dokonać w życiu wielkich rzeczy.

“Bez nas nie ma dobra ani zła, jest tylko percepcja. Jest samo wydarzenie i historia, którą opowiadamy sobie o tym, co ono oznacza”.

Przeszkoda czy wyzwanie? Streszczenie

Książka Ryana Holidaya Przeszkoda czy wyzwanie? oferuje wspaniałe lekcje, jak pokonywać wyzwania w każdym aspekcie życia. Ryan, zgodnie z tradycją innych stoików, przekonuje, że przeszkody nie są przeszkodami, lecz szansami. Wymagają od ciebie wytrwałości, kreatywnego myślenia, uporu, a nawet zmiany perspektywy. Wspaniała książka motywacyjna dla każdego, kto chce dokonać w życiu wielkich rzeczy. Gorąco polecam.

Przeszkoda

Przeszkody to rzeczy, które stoją na Twojej drodze. Są to wyzwania, które napotykasz w życiu, w pracy, w związkach itd.

Przykładowe przeszkody to wzrost, ubóstwo, ból, bezrobocie, choroba, problemy emocjonalne i ograniczenia fizyczne.

Pokonywanie przeszkód jest drogą do sukcesu. Przeszkody to ukryte możliwości.

Innymi słowy, przeszkoda jest drogą.

Przeszkody są okazją do praktykowania jakiejś cnoty: cierpliwości, odwagi, pokory, zaradności, rozsądku, sprawiedliwości lub kreatywności.

Aby znaleźć drogę, trzeba pokonać przeszkodę.

Istnieje wiele strategii postępowania w tym zakresie, a wszystko zależy od przeszkód, które stoją na Twojej drodze.

Percepcja

Percepcja to sposób przetwarzania i postrzegania otaczających nas rzeczy.

Postrzeganie świata może być źródłem siły lub słabości. Emocjonalność, krótkowzroczność i subiektywizm mogą tylko przysporzyć kłopotów.

Kiedy stajemy w obliczu przeszkód, to, jak je postrzegamy, ma znaczenie i przejawia się w sposobie, w jaki sobie z nimi radzimy.

Na przykład: Rockefeller, jak wszyscy inni, został ciężko doświadczony przez panikę w 1857 roku, ale zamiast się poddać, uznał te wydarzenia za świetną okazję do nauki. Potrafił się dostosować i w każdym nieszczęściu dostrzegał szansę. W późniejszym życiu był wdzięczny za kłopoty, które go spotkały.

“W każdej katastrofie możemy dostrzec szansę i przekształcić negatywną sytuację w edukację, zestaw umiejętności lub fortunę”.

W obliczu przeszkód nie do pokonania można próbować:

 • Bądź obiektywny
 • Panuj nad emocjami i zachowaj spokój
 • Dostrzeganie dobra w sytuacji
 • Uspokój swoje nerwy
 • Ignorowanie ograniczeń
 • Umieść rzeczy w odpowiedniej perspektywie
 • Żyj chwilą obecną
 • Żyj chwilą obecną
 • Skup się na tym, co można kontrolować

Skoncentruj swoją moc

To Ty decydujesz, co zrobić z każdą sytuacją, w której się znajdujesz. To jest moc, którą ma każdy z nas. Decydujesz, czy się poddać, czy kontynuować, czy stawiać opór, czy się podporządkować.

“Bez nas nie ma dobra ani zła, jest tylko percepcja. Jest samo wydarzenie i historia, którą opowiadamy sobie o tym, co ono oznacza”.

Twoja percepcja może pomóc Ci zniszczyć przeszkody lub dostrzec w nich możliwości.

Na przykład:

Firma może postrzegać błąd pracownika jako katastrofę lub jako okazję do nauczenia go, jak następnym razem działać lepiej. Wszystko jest kwestią percepcji.

Uspokój swoje nerwy

Zawsze, gdy stawiasz sobie wysokie cele, stres i presja są gwarantowane. W sytuacjach silnego stresu należy zachować spokój.

Uspokojenie nerwów to kwestia oporu i opanowania. Jest to także kwestia odpowiedzialności lub akceptacji, że to od Ciebie zależy, jak naprawisz sytuację.

Kontroluj swoje emocje

W niektórych sytuacjach kontrola emocjonalna jest kwestią życia i śmierci.

Na przykład:

Podczas misji Apollo John Glenn, pierwszy Amerykanin, który wyruszył na orbitę okołoziemską, był przez wiele godzin uczony kontroli emocjonalnej.

Ponieważ przesadna reakcja w przestrzeni kosmicznej lub w krytycznych momentach może być kwestią życia i śmierci. Czasami przeszkodą jest sposób, w jaki reagujesz na wydarzenia wokół Ciebie.

“Jeśli dana emocja nie jest w stanie zmienić stanu lub sytuacji, z którą masz do czynienia, to prawdopodobnie jest to emocja niepomocna. Lub, całkiem możliwe, destrukcyjna”.

Praktykuj obiektywizm

“Jak wiele problemów w naszym życiu wynika z osądzania rzeczy, na które nie mamy wpływu, tak jakby istniał sposób, w jaki powinno się to robić”.

W swoim życiu należy praktykować obiektywizm. Odsuń się na chwilę od problemów, z którymi się borykasz, i załóż, że przez chwilę dotyczą one kogoś innego.

I pomyśl o wszystkich sposobach rozwiązania tego problemu.

Zmień swoją perspektywę

“Perspektywa jest wszystkim. To znaczy, że kiedy możesz coś rozłożyć na części lub spojrzeć na to pod nowym kątem, traci to nad tobą władzę”.

Z właściwą perspektywą bardzo łatwo jest pokonać przeszkody i zobaczyć je takimi, jakimi są. Perspektywa ma dwie definicje:

 1. Kontekst. Wyczucie szerszego obrazu świata, a nie tylko tego, co znajduje się bezpośrednio przed tobą
 2. Określanie ram.  Jak patrzysz na świat

Na przykład:

Zamiast postrzegać rozmowę o pracę jako przeszkodę dla siebie, postrzegaj ją jako przeszkodę dla menedżera zatrudniającego. Zatrudnienie jest dla firmy okazją do rozwiązania problemu z personelem, a nie okazją dla Ciebie do rozwiązania problemu braku pracy. W tym przypadku przedstaw się jako rozwiązanie.

Duży problem można zredukować do małych elementów i nagle to, co wydawało się zadaniem niemożliwym do wykonania, staje się serią małych kroków.

To zależy od Ciebie

Poszukaj rzeczy, które możesz zmienić i skup się na nich. Poniżej znajduje się lista rzeczy, które zależą od Ciebie:

 • Wyroki
 • Kreatywność
 • Postawa
 • Perspektywa
 • Pragnienia
 • Decyzje
 • Określenie

To jest pole gry i wszystko jest tu uczciwą grą.

“Jeśli chodzi o percepcję, to właśnie to rozróżnienie jest kluczowe: różnica między rzeczami, które są w naszej mocy, a tymi, które nie są. To jest różnica między ludźmi, którzy mogą dokonać wielkich rzeczy, a tymi, którym nie udaje się zachować trzeźwości – uniknąć nie tylko narkotyków czy alkoholu, ale wszystkich uzależnień”.

Skup się na chwili obecnej. Nie na tym, co przed Tobą.

“Nieważne, czy jest to najgorszy, czy najlepszy czas na życie, czy jesteś na dobrym, czy złym rynku pracy, czy przeszkoda, przed którą stoisz, jest onieśmielająca, czy uciążliwa. Ważne jest to, że teraz jest właśnie teraz”.

Znajdowanie okazji

Przy odpowiednim postrzeganiu i nastawieniu łatwo jest znaleźć szanse w przeszkodach, które napotykamy.

Rozwój adwersarski i rozwój pourazowy: Co cię nie zabije, to cię wzmocni.

“Walka z przeszkodą nieuchronnie przenosi walczącego na nowy poziom funkcjonowania. Zakres walki determinuje zakres rozwoju. Przeszkoda jest zaletą, a nie przeciwnością. Wrogiem jest każda percepcja, która nie pozwala nam tego dostrzec”.

Działanie

Po ukształtowaniu właściwej perspektywy. Nadszedł czas na działanie. Wytrwałość w dążeniu do celu.

Nie poddawaj się rozproszeniom, zniechęceniu czy nieporządkowi.

“Robienie nowych rzeczy nieodmiennie wiąże się z przeszkodami. Nowa ścieżka jest z definicji nieoczyszczona. Tylko dzięki wytrwałości i upływowi czasu możemy odciąć gruzy i usunąć przeszkody. Tylko zmagając się z przeszkodami, które sprawiły, że inni zrezygnowali, możemy znaleźć się na niezbadanym terenie – tylko dzięki wytrwałości i oporowi możemy nauczyć się tego, czego inni byli zbyt niecierpliwi, by się nauczyć”.

Iteracja

Spróbuj jeszcze raz i jeszcze raz.

“W świecie, w którym coraz częściej pracujemy dla siebie i jesteśmy za siebie odpowiedzialni, sensowne jest postrzeganie siebie jak start-upu – jednego start-upu. A to oznacza zmianę stosunku do porażki. Oznacza to iterację, porażki i ulepszenia. Nasza zdolność do próbowania, próbowania, próbowania jest nierozerwalnie związana z naszą zdolnością i tolerancją na porażki, porażki, porażki.”

W obliczu porażki zadaj sobie pytanie: Co tu poszło nie tak? Co można poprawić? Czego mi brakuje?

Postępuj zgodnie z procesem

Stwórz system, dzięki któremu osiągniesz sukces. Stwórz system reagowania na strach, stres, straty i rozproszenie uwagi.

W życiu takie rzeczy będą się powtarzać, więc najlepiej wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

“Jeśli chodzi o nasze działania, nieuporządkowanie i rozproszenie to śmierć. Nieuporządkowany umysł traci orientację w tym, co jest przed nim – co ma znaczenie – i rozprasza się myślami o przyszłości. Proces to porządek, który utrzymuje nasze postrzeganie w ryzach, a nasze działania są zsynchronizowane”.

Posiadanie procesu wymaga przyjęcia odpowiedzialności i własności. Skłania do działania nawet w drobnych sprawach.

Dobrze wykonuj swoją pracę

Bez względu na to, czym się zajmujesz, rób to dobrze. Tak się składa, że czasami na drodze do sukcesu trzeba robić rzeczy, których się nie lubi. Właściwe działanie to jeden ze sposobów na przekształcenie przeszkód w możliwości.

Wszystko, co robisz, ma znaczenie. To szansa, by włożyć jak najwięcej wysiłku, a przy okazji czegoś się nauczyć.

Bez względu na to, czym się zajmujesz, odpowiedz sobie ciężką pracą, uczciwością i pomaganiem innym w najlepszy możliwy sposób.

Pochwała ataku z flanki

Gdy stajemy przed przeszkodą, czasami strategicznym rozwiązaniem jest szukanie słabych i miękkich punktów. W historii wielu generałów unikało stawiania czoła wrogowi, a zamiast tego stosowało taktykę partyzancką.

“Przewaga liczebna, pozostawanie w tyle, brak środków finansowych – to nie muszą być wady. To mogą być dary. Atutami, które zmniejszają prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa w przypadku ataku z zaskoczenia. Te rzeczy zmuszają nas do kreatywności, szukania obejść, poskromienia ego i zrobienia wszystkiego, by wygrać, oprócz rzucenia wyzwania naszym wrogom tam, gdzie są najsilniejsi. Są to znaki, które mówią nam, że należy podejść do sprawy z ukosa”.

Duże rozmiary mogą być wadą same w sobie, ponieważ trudniej jest wypracować dobrą technikę.

Wykorzystaj przeszkody przeciwko sobie

Jednym ze sposobów pokonywania przeszkód jest pozwolenie, by to one zaatakowały Ciebie. Jest to strategia, którą z wielkim powodzeniem stosowali Martin Luther King i Gandhi.

Zamiast stawić czoło przeszkodzie, można wykorzystać działania innych i pozwolić im się zużyć. Brak działania może być działaniem.

Na przykład: Podczas marszów w obronie praw obywatelskich Martin Luther King prosił swoich zwolenników, by przeciwstawiali brutalną siłę sile ducha, a miłość nienawiści.

“Każdy pozytyw ma swój negatyw. Każdy negatyw ma swój pozytyw. Działanie polega na przeforsowaniu – przez całą drogę na drugą stronę. Przekształcenie negatywu w pozytyw”.

Przejmij ofensywę

Przeciwności losu mogą nas zahartować. Ale zamiast pozwolić, by zdominowały twoje myślenie, możesz wykorzystać negatywne emocje, by popchnąć się do przodu.

“Jeśli myślisz, że wystarczy po prostu wykorzystywać okazje, które pojawiają się w twoim życiu, nie osiągniesz wielkości. Każdy czujący człowiek może to zrobić. Musisz nauczyć się, jak iść naprzód właśnie wtedy, gdy wszyscy wokół widzą katastrofę. Właśnie w tych pozornie złych momentach, kiedy ludzie najmniej się tego spodziewają”.

Szukajcie punktów decyzyjnych. Ten, kto jest gotów przeć mimo przeciwności, jest w stanie osiągnąć postęp w życiu.

Przygotuj się na to, że nic z tego nie będzie działać

Nawet jeśli potrafisz kontrolować percepcję i własne działania, może się zdarzyć, że sprawy nie pójdą zgodnie z planem. Trzeba być na to przygotowanym.

Wola jest tą wewnętrzną siłą w nas samych, której nie mogą zmienić czynniki zewnętrzne. Jesteś zależny od swojej woli przed i po wykonaniu działania.

Dzięki sile woli można zmienić negatywne lub destrukcyjne sytuacje na konstruktywne.

Ucząc się przyzwolenia i ćwicząc pogodę ducha, przygotowujesz się na przeciwności losu.

Prawdziwą wolę definiuje się jako pokorę, odporność i elastyczność, dzięki którym można pokonać przeszkodę na drodze do sukcesu.

Przygotowując się do pokonania przeciwności losu, należy zawsze pokonywać swoje lęki i rozproszenia:

 • Przygotuj się na trudniejsze czasy
 • Zarządzaj swoimi oczekiwaniami
 • Zaakceptuj to, czego nie jesteś w stanie zmienić
 • Wytrwaj
 • Poddać się większej, większej sprawie
 • Przypomnij sobie o własnej śmiertelności
 • Chroń swoje wnętrze, zagłębiaj się w siebie
 • Naucz się kochać swój los i to, co cię spotyka