Grant Cardone Reguła 10X okładka książki
Zasada 10X Granta Cardone'a to książka o sukcesie. Twierdzi, że aby odnieść sukces, trzeba być gotowym pracować 10 razy ciężej (10X) niż wszyscy inni. Cardone twierdzi, że do sukcesu należy podchodzić jak do obowiązku, powinności i odpowiedzialności. Odnoszenie sukcesów jest etycznym postępowaniem. Reguła 10X to doskonała książka, która promuje zaangażowanie jako sposób na osiąganie nadzwyczajnych wyników.

“Dopóki żyjesz, będziesz albo żył po to, by realizować swoje własne cele i marzenia, albo będziesz wykorzystywany jako zasób do realizacji cudzych”.

Reguła 10X Streszczenie

Zasada 10X Granta Cardone’a to książka o sukcesie. Twierdzi, że aby odnieść sukces, trzeba być gotowym pracować 10 razy ciężej (10X) niż wszyscy inni. Cardone twierdzi, że do sukcesu należy podchodzić jak do obowiązku, powinności i odpowiedzialności. Odnoszenie sukcesów jest etycznym postępowaniem. Reguła 10X to doskonała książka, która promuje zaangażowanie jako sposób na osiąganie nadzwyczajnych wyników.

Co to jest reguła 10x?

Aby osiągnąć sukces, trzeba włożyć 10 razy więcej wysiłku i zaangażowania niż przeciętny człowiek. Takie założenie kryje się za zasadą 10X.

Zasada ta wymaga, abyś działał w sposób diametralnie inny niż dotychczas, aby osiągnąć swoje najśmielsze marzenia.

Sukces wymaga szerszego sposobu myślenia niż ten, który ma większość ludzi. Jeśli jeszcze nie odniosłeś sukcesu, masz powody, by podejrzewać zarówno swoje działania, jak i myśli.

Ograniczanie sukcesu, którego pragniesz, jest pogwałceniem Zasady 10X. Bądź skłonny do przekraczania swoich możliwości do tego stopnia, że inni uznają to za nierozsądne.

Błędy popełniane przez ludzi przy wyznaczaniu celów:

 1. Błędne ukierunkowanie. Wyznaczanie zbyt niskich celów
 2. Poważne niedocenianie. Często wymaga to więcej energii, czasu i pieniędzy, niż ludzie
 3. Za dużo czasu poświęcasz na rywalizację. Dominacja jest drogą, którą należy podążać
 4. Niedocenianie ilości przeciwności losu. Prawdopodobnie pojawi się więcej problemów niż przewidywano.

Dlaczego zasada 10x jest istotna

Niewłaściwe oszacowanie wysiłku potrzebnego do osiągnięcia celów sprawi, że będziesz rozczarowany i zniechęcony.

Mądrzej jest założyć, że cel, który chcesz osiągnąć, będzie wymagał 10 razy więcej wysiłku, czasu i pieniędzy. Jeśli tak się nie stanie, to świetnie, ale jeśli tak, to będziesz przygotowany psychicznie.

Kiedy osiągnięcie wyznaczonych celów wymaga więcej wysiłku niż szacowano, wielu menedżerów zamiast zwiększać aktywność, przesuwa linię mety. Świetni menedżerowie zachęcają ludzi, by robili więcej, ryzykując, że nie osiągną celu, zamiast przesuwać linię mety.

Stosowanie reguły 10x pozwala także planować na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.  Do takich okoliczności należą problemy z pracownikami, procesy sądowe, wahania koniunktury, zmiany technologiczne itp.

Co to jest sukces?

Sukces zależy od trzech zasadniczych rzeczy:

 • Sukces jest ważny. Każda społeczność ceni sobie sukces.
 • Sukces jest Twoim obowiązkiem. To etyczna rzecz do zrobienia. Sukces jest twoim obowiązkiem, powinnością i odpowiedzialnością.
 • Sukcesów nie brakuje. Sukces nie jest grą o sumie zerowej, może być wielu zwycięzców.

Przejmij kontrolę nad wszystkim

Nie bierz jeńców na swojej drodze do sukcesu. Nie szukaj wymówek.

“Sukces nie jest czymś, co ci się przytrafia; jest czymś, co dzieje się dzięki tobie i dzięki działaniom, które podejmujesz”.

Grając w grę o sukces, nie odgrywaj roli ofiary. Przejmij kontrolę nad wszystkim, co Ci się przydarza, nawet jeśli nie jest to zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

“Ludzie, którzy przyjmują pozycję ofiary, nigdy nie będą bezpieczni – po prostu dlatego, że decydują się zrzucić odpowiedzialność na inną stronę i dlatego, że nigdy nie decydują się sami sprawdzić, co mogą zrobić”.

Do każdej sytuacji należy podchodzić jak do kogoś, kto działa, a nie jak ktoś, na kogo się działa.

Stopnie działania

Niepowodzenie wynika z działania na niewłaściwym poziomie.

4 stopnie działania:

 1. Nic nie rób
 2. Rekolekcje
 3. Podejmowanie działań na normalnym poziomie
 4. Podejmij masowe działania

Wszystkie stopnie działania wymagają energii i czasu. Pytanie brzmi: po co marnować energię i czas, osiągając przeciętne wyniki lub nie osiągając ich wcale?

Masowe działanie jest najbardziej naturalnym stanem działania, podczas gdy “normalny poziom” działania jest najbardziej niebezpiecznym z tych czterech poziomów. Klasa średnia i przeciętni ludzie są uwięzieni w błędnym kole przeciętności.

“Przeciętne myślenie i działania zagwarantują ci tylko nieszczęście, niepewność i porażkę”.

Konkurencja jest dla mięczaków

Twoim celem powinna być dominacja, a nie rywalizacja. Dzięki dominacji będziesz odporny na konkurencję.

Pierwszym krokiem do dominacji jest podjęcie decyzji o dominacji, a najlepszym sposobem na dominację jest robienie tego, czego inni nie chcą robić.

Na przykład:

Znajdź coś, czego Twoi konkurenci nie chcą robić ze względu na swoją wielkość lub zobowiązania. Rozwijaj się, gdy oni się kurczą. Co ważniejsze, zastosuj zasadę 10x.

Obsesja nie jest chorobą, jest darem

Obsesja na punkcie sukcesu. Ponieważ aby zdominować swój sektor, musisz zdominować każdą swoją myśl, zainteresowanie i uwagę.

Jeśli nie będziesz miał obsesji na punkcie rzeczy, których pragniesz, resztę życia spędzisz na wymyślaniu wymówek, dlaczego nie udało Ci się osiągnąć takiego życia, jakiego pragnąłeś.

Rozszerzaj Nigdy nie zmniejszaj

Kontraktowanie narusza koncepcję Zasady 10X. Gdy inni się wycofują, Ty powinieneś podjąć kroki, które wykorzystają okazję, jaką stwarza ich odwrót. Lepiej jest umrzeć w ekspansji niż w kurczeniu się.

Strach jest wielkim wskaźnikiem

Strach = fałszywe wydarzenia, które wydają się prawdziwe.

Gdy tylko spotkasz się z lękiem, działaj natychmiast. Nie pozwól, by strach wyparł Twój osąd, lecz niech kieruje Twoimi przyszłymi decyzjami.

Działaj, gdy się boisz, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, strach będzie narastał. Czas jest tym, co napędza strach.

Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na przygotowania, ponieważ często lepiej jest ponieść porażkę w trakcie wykonywania zadania, niż ponieść ją w trakcie nadmiernych przygotowań.

Mit o zarządzaniu czasem

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to błędny sposób myślenia. Lepiej jest interesować się obfitością niż równowagą. Ludzie odnoszący sukcesy myślą w kategoriach całości, podczas gdy ludzie odnoszący porażki stawiają sobie ograniczenia.

Jeśli będziesz ciężej pracować nad swoimi sprawami, znajdziesz czas na wszystko. Nie musisz rezygnować z kariery na rzecz rodziny ani odwrotnie. Z mentalnością Reguły 10X wszystko się ułoży.

Krytyka jest oznaką sukcesu

Kiedy ludzie Cię krytykują, oznacza to, że robisz coś dobrze. Krytyka wynika z chęci zwrócenia na siebie uwagi. A żeby osiągnąć poważny poziom sukcesu, trzeba zwrócić na siebie uwagę.

Ludzie będą mówić o Tobie lekceważące rzeczy, aby poczuć się lepiej. Twoja obfitość uwydatnia ich braki. 

“Słabe i przytłoczone jednostki reagują na sukces innych, atakując go”.

 Aby skutecznie radzić sobie z krytyką, należy postrzegać ją jako element formuły sukcesu.

Zadowolenie klienta to zły cel

Aby zdominować branżę, należy najpierw myśleć o pozyskiwaniu klientów, a dopiero później zajmować się ich satysfakcją.

Gdy już pozyskasz klienta, staraj się z nawiązką spełniać jego oczekiwania. Zbytnie skupienie się na zadowoleniu klienta mija się z celem Reguły 10X, którym jest bycie wszechobecnym lub zdominowanie sektora, w którym działasz.

Wszechobecność ułatwi Ci pracę, ponieważ wszyscy będą o Tobie mówić, a w rezultacie biznes zacznie płynąć w Twoją stronę.

Wymówki

“Wymówki nigdy nie są powodem, dla którego coś zrobiłeś lub nie zrobiłeś. To tylko rewizja faktów, którą wymyślasz, aby poczuć się lepiej z tym, co się stało lub nie stało”.

Wymówki nigdy nie poprawią twojej sytuacji. Ludzie, którzy się usprawiedliwiają, są niewolnikami i ofiarami, a ich przeznaczeniem są resztki i skrawki jedzenia innych.

Udane czy nieudane?

Sukces nie ma nic wspólnego z ekonomią, wykształceniem czy warunkami demograficznymi. Sukces zależy od tego, jak podchodzisz do życia. Ludzie sukcesu po prostu myślą i działają inaczej niż inni.

Aby osiągnąć sukces:

 1. Miej postawę “mogę zrobić”. Podejdź do wszystkiego z nastawieniem, że bez względu na wszystko da się to zrobić.
 2. Uwierz, że “dam sobie radę”. Nie mów, że nie wiem, powiedz, że się dowiem.
 3. Skup się na możliwościach. Postrzegaj problemy i skargi jako drogi rozwoju.
 4. Kochaj wyzwania. Wyzwania mobilizują i ożywiają.
 5. Dążenie do rozwiązywania problemów. Odróżnianie się od innych poprzez rozwiązywanie problemów lub ulepszanie sytuacji.
 6. Wytrwale dąż do sukcesu. Dzięki wytrwałości pomnożysz swój sukces.
 7. Podejmuj ryzyko. Ludzie sukcesu są skłonni do codziennego podejmowania ryzyka.
 8. Bądź nieracjonalny.  Nie działaj zgodnie z ustaloną rzeczywistością. Stwórz swoją własną rzeczywistość.
 9. Bądź niebezpieczny. Rzuć ostrożność na wiatr i podejmij zdecydowane działania
 10. Twórz bogactwo. Na świecie są pieniądze i płyną one do tych, którzy tworzą produkty, usługi i rozwiązania.
 11. Podejmij natychmiastowe działanie. Twój sukces zależy od tego, czy potrafisz podjąć działania już dziś.
 12. Zawsze mów “tak”. Nie odrzucaj możliwości. Mów “tak”, dopóki nie będziesz umiał powiedzieć “nie”.
 13. Nawyk angażowania się. Konsekwentnie angażuj się w osiąganie celów i podejmowanie działań.
 14. Idź na całość. Nie cofaj się. Nie bierz żadnych jeńców.
 15. Skup się na teraźniejszości. Wykorzystaj swoją teraźniejszość do budowania swojej przyszłości. Przestań skupiać się na przeszłości.
 16. Wykazuj się odwagą. Stawiaj czoła niebezpiecznym sytuacjom, pomimo swoich lęków.
 17. Przyjmij zmiany. Aby odnieść zwycięstwo, trzeba się nieustannie dostosowywać.
 18. Określenie i przyjęcie właściwego podejścia. Ustalenie, co działa, a co nie.
 19. Przełam tradycyjne idee. Bądź liderem myśli. Nie skupiaj się zbytnio na tym, “jak to zawsze robiono”.
 20. Bądź zorientowany na cel. Skup się na swoich celach, bo inaczej całe życie spędzisz na realizacji celów innych.
 21. Bądź na misji. Stwórz misję, która w znaczący sposób zmieni sytuację innych.
 22. Posiadanie wysokiego poziomu motywacji. Być zmotywowanym i pobudzonym do działania.
 23. Interesuj się wynikami. Przedkładaj wyniki swojej pracy nad czas poświęcony na jej wykonanie.
 24. Miej wielkie cele i marzenia. Wyznaczaj cele 10-krotnie większe niż zwykłe.
 25. Stwórz swoją własną rzeczywistość. Stwórz inną rzeczywistość niż ta, którą akceptują inni.
 26. Najpierw się zaangażuj, a później kombinuj. Bądź w 100% za tym, co zaczynasz.
 27. Bądź wysoce etyczny. Powinieneś kierować się obowiązkami etycznymi.
 28. Bądź zainteresowany grupą. Dbaj o tych, którzy są wokół Ciebie. Ich dobre samopoczucie ma znaczenie dla Twojego sukcesu.
 29. Poświęć się ciągłemu uczeniu się. Poszukuj nowych informacji i nigdy nie przestawaj się uczyć.
 30. Bądź niewygodny. Wyjdź poza swoją strefę komfortu.
 31. “Sięgaj wyżej” w relacjach. Nawiązuj przyjaźnie z ludźmi, którzy są lepsi od Ciebie.
 32. Bądź zdyscyplinowany. Kończ to, co zaczynasz, bez względu na to, jak bardzo jest to niewygodne.