Fried Hansson Rework
ReWork daje wgląd w to, jak poprawić swoją działalność, relacje, produktywność i środowisko pracy. Szybka i łatwa lektura z mnóstwem pomysłów do zastosowania w praktyce - ogólnie rzecz biorąc, to fantastyczna książka o biznesie i przedsiębiorczości. Doskonały podręcznik do samodzielnego działania.

“Znajdź rozwiązanie judo – takie, które zapewnia maksymalną wydajność przy minimalnym wysiłku. Jeśli wystarczająco dobre rozwiązanie spełnia swoje zadanie, należy je zastosować”.

Jason Fried, David Heinemeier Hansson

ReWork Krótkie podsumowanie

ReWork daje wgląd w to, jak poprawić swoją działalność, relacje, produktywność i środowisko pracy. Szybka i łatwa lektura z mnóstwem pomysłów do zastosowania w praktyce – ogólnie rzecz biorąc, to fantastyczna książka o biznesie i przedsiębiorczości. Doskonały podręcznik do samodzielnego działania.

Lekcje

Spisany biznesplan jest praktycznie bezużyteczny. Stworzenie planu daje poczucie, że można kontrolować wszystko to, na co w rzeczywistości nie ma się wpływu, np. warunki rynkowe, konkurencję, klientów, gospodarkę itp.

Wyznaczanie terminów w planach długoterminowych również jest nonsensem. Wszystkie informacje są dostępne w momencie podejmowania działań, ale nie przed ich rozpoczęciem.

Porzuć zgadywanie. Zdecyduj, co zamierzasz zrobić w tym tygodniu, a nie w tym roku. Ustal kolejną najważniejszą rzecz i ją zrób. Podejmuj decyzje tuż przed wykonaniem jakiejś czynności, a nie z dużym wyprzedzeniem.

“Praca bez planu może wydawać się przerażająca. Ale ślepe podążanie za planem, który nie ma związku z rzeczywistością, jest jeszcze bardziej przerażające.”

Zbyt wielu liderów jest zaabsorbowanych rozwojem swoich firm. W rzeczywistości powinni oni bardziej skupić się na znalezieniu odpowiedniego rozmiaru dla swoich firm.

Przedwczesna ekspansja często prowadzi do redukcji zatrudnienia, niszcząc morale i wydajność tych, którzy zostają. Zrównoważony rozwój i rentowność są ważniejsze niż wzrost, więc nie daj się wciągnąć w szum związany ze wzrostem. Rozwijaj się powoli i podążaj za swoimi odczuciami.

Pracoholicy nie są bohaterami. Nie ratują dnia, tylko go wykorzystują. Prawdziwy bohater jest już w domu, bo wymyślił szybszy sposób załatwiania spraw.

Zrób wgłębienie we wszechświecie

Aby wykonywać wspaniałą pracę, musisz mieć poczucie, że coś zmieniasz. Że wnosisz coś znaczącego do wszechświata. Że jesteś częścią czegoś ważnego, czegoś, z czego możesz być niesamowicie dumny, czegoś, za czym chcesz się opowiedzieć – czegoś, o co warto walczyć. Chcesz, aby Twoi klienci mówili: “To sprawia, że moje życie jest lepsze”. Chcesz mieć poczucie, że gdybyś przestał robić to, co robisz, ludzie by to zauważyli.

Najłatwiejszym i najprostszym sposobem na stworzenie wspaniałego produktu lub usługi jest stworzenie czegoś, czego sam chciałbyś używać. Dzięki temu możesz projektować to, co znasz – i od razu zorientujesz się, czy to, co tworzysz, jest dobre, czy nie.

Myślisz, że Twój pomysł jest tak cenny? To spróbuj go sprzedać i zobacz, ile za niego dostaniesz. Odpowiedź prawdopodobnie brzmi: niewiele.

“Dopóki nie zaczniesz czegoś tworzyć, Twój genialny pomysł jest tylko pomysłem. A każdy z nas ma taki pomysł”.

Pomysły są tanie i obfite. Oryginalny pomysł jest tak niewielką częścią biznesu, że jest niemal nieistotny. Prawdziwe pytanie brzmi: jak dobrze wykonasz pomysł.

Potrzebujesz mniej, niż myślisz

Nie ma nic złego w byciu oszczędnym.  Wielkie firmy cały czas powstają w garażach. Twoja firma też może.

Przyjmij do wiadomości, że masz mniej masy. W tej chwili jesteś najmniejszy, najchudszy i najszybszy, jaki kiedykolwiek będziesz.

“Im masywniejszy obiekt, tym więcej energii potrzeba do zmiany jego kierunku”.

Duże firmy poświęcają miesiące i lata, aby coś zmienić. Małe firmy mogą szybko zmienić model biznesowy i politykę marketingową produktu. Mogą popełniać błędy i szybko je naprawiać. Mogą też szybko zmieniać priorytety i światopogląd.

Mniej to dobrze. Ograniczenia to ukryte zalety. Ograniczone zasoby zmuszają do radzenia sobie z tym, co się ma. Nie ma miejsca na marnotrawstwo. A to zmusza do kreatywności.

Wykonywanie połączeń to postęp

Odkładanie decyzji na później powoduje ich spiętrzenie. A stosy są ignorowane, załatwiane w pośpiechu lub wyrzucane. W rezultacie poszczególne problemy znajdujące się na tych stosach pozostają nierozwiązane.

Kiedy tylko możesz, zamień “Zastanówmy się nad tym” na “Zdecydujmy o tym”. Zobowiąż się do podejmowania decyzji. Nie czekaj na idealne rozwiązanie. Decyduj i idź naprzód.

Kiedy Twój produkt lub usługa są gotowe? Kiedy powinieneś wprowadzić go na rynek? I kiedy można bezpiecznie pozwolić ludziom go mieć? Prawdopodobnie dużo wcześniej, niż Ci to odpowiada. Gdy Twój produkt spełni już swoje zadanie, wypuść go na rynek.

Odłóż wszystko, co nie jest Ci potrzebne do startu. Zbuduj teraz to, co niezbędne, a o luksusy martw się później. Jeśli naprawdę się nad tym zastanowić, to jest wiele rzeczy, których nie potrzebujesz pierwszego dnia.

Rozpocznij teraz. Przestań wyobrażać sobie, co będzie działać. Przekonaj się na własnej skórze.

Rdzeń Twojej firmy powinien być zbudowany wokół rzeczy, które się nie zmienią. Rzeczy, których ludzie będą chcieli dziś i za dziesięć lat. To właśnie w nie powinieneś inwestować.

O produktywności

Gdy ktoś Ci przerywa, praca nie zostanie wykonana. Przerwa niszczy Twój dzień pracy. Musisz się temu przeciwstawić.

Spotkania są toksyczne. Godzinne spotkanie z dziesięcioma osobami to tak naprawdę spotkanie dziesięciogodzinne, a nie jednogodzinne. Zamieniasz dziesięć godzin produktywności na jedną godzinę spotkania.

Wystarczająco dobre jest w porządku. Znajdź rozwiązanie judo – takie, które zapewnia maksymalną wydajność przy minimalnym wysiłku. Wystarczająco dobre rozwiązanie zazwyczaj można później przekształcić we wspaniałe.

Podziel duże zadania na mniejsze podzadania. Im mniejsze problemy, tym łatwiej je zaplanować. Podziel przedziały czasowe na małe części. Zamiast planować projekt na 12 tygodni, podziel go na projekty 12-tygodniowe.

Zacznij robić mniejsze listy rzeczy do zrobienia. Im dłuższa jest lista niedokończonych rzeczy, tym gorzej się z nią czujesz. W pewnym momencie po prostu przestajesz na nią patrzeć, bo sprawia, że czujesz się źle. Wtedy się stresujesz i cała sprawa zamienia się w wielki bałagan. Podziel swoją długą listę na wiele mniejszych. Lista 100 punktów oznacza dziesięć list, na których znajduje się po dziesięć pozycji.

“Staraj się dzielić zadania na mniejsze części, aż będziesz w stanie w pełni je zrozumieć”.

Podejmuj drobne decyzje. Trudno jest podejmować i zmieniać poważne decyzje. Pewnego dnia będziesz nadal wierzył, że są one słuszne i przestaniesz być obiektywny.

Zamiast tego podejmuj małe decyzje, krok po kroku. Podejmuj drobne rozwiązania. Nie da się popełniać dużych błędów. A łatwiej je zmienić.

Wyrób w sobie nawyk mówienia “nie” nawet najlepszym pomysłom. Powiedz “nie”, aby określić priorytety.

Entuzjazm, z jakim podchodzisz do nowego pomysłu, nie jest dokładnym wskaźnikiem jego prawdziwej wartości. To, co w tej chwili wydaje się być strzałem w dziesiątkę, często rano zostaje zdegradowane do poziomu “fajnie mieć”. A “miło mieć” nie jest warte tego, by odkładać wszystko inne na później.

Zamień marzenie o sukcesie z dnia na dzień na powolny, miarowy wzrost. To trudne, ale trzeba być cierpliwym. Trzeba to wypracować. Musisz to robić przez długi czas, zanim zauważą to właściwi ludzie.