James Allen Tak jak człowiek myśli
W książce Tak jak człowiek myśli James Allen zwraca uwagę na siłę myśli w kształtowaniu naszej rzeczywistości. Często wydaje nam się, że jesteśmy ofiarami okoliczności, podczas gdy tak naprawdę to nasze myśli, działania i nawyki tworzą okoliczności, które nam się nie podobają. Rozwiązaniem jest pielęgnowanie lepszych myśli, tak jak pielęgnuje się ogród. Każdy powinien ją przeczytać.

“Ludzie nie przyciągają tego, czego chcą, lecz to, czym są”.

James Allen

As a Man Thinketh – James Allen: Streszczenie

W książce Tak jak człowiek myśli James Allen zwraca uwagę na siłę myśli w kształtowaniu naszej rzeczywistości. Często wydaje nam się, że jesteśmy ofiarami okoliczności, podczas gdy tak naprawdę to nasze myśli, działania i nawyki tworzą okoliczności, które nam się nie podobają. Rozwiązaniem jest pielęgnowanie lepszych myśli, tak jak pielęgnuje się ogród. Każdy powinien ją przeczytać.

Myśl i charakter

Myślenie jest duszą człowieka. Człowiek jest tym, co myśli.

Dotyczy to zarówno czynów, które mogą być interpretowane jako spontaniczne, jak i tych, które są dokonywane z premedytacją.

“Jak roślina wyrasta z nasion i nie mogłaby istnieć bez nich, tak każdy czyn człowieka wyrasta z ukrytych nasion myśli i nie mógłby się bez nich pojawić”.

Okoliczności nie czynią człowieka, lecz odkrywają go przed nim samym.

Na przykład:

Chciwy człowiek, który prowadzi niezdrowe życie, sam jest winien swojego złego stanu zdrowia, podobnie jak człowiek, który jest biedny, ponieważ prowadzi nieuczciwe życie.

Dzięki swoim myślom możesz albo zbudować dwór radości i pokoju, albo broń, która wkrótce cię zniszczy.

To nasze myśli kształtują nasze charaktery, a charaktery z kolei budują nasze przeznaczenie.

“Myśl i charakter stanowią jedność, a ponieważ charakter może się przejawiać i odkrywać jedynie poprzez środowisko i okoliczności, zewnętrzne warunki życia człowieka zawsze będą harmonijnie związane z jego stanem wewnętrznym”.

Wpływ myśli na okoliczności

Umysł jest jak ogród, który można albo inteligentnie uprawiać, albo pozwolić, by zarosły go chwasty.

Jeśli nie zasiejesz pożytecznych nasion (myśli), to bezużyteczne chwasty opanują ogród i zniszczą jakość Twojego myślenia.

Jeśli nie uświadomisz sobie, że masz w sobie twórczą moc, zawsze będziesz ofiarą okoliczności. Okoliczności wyrastają z każdej naszej myśli. Ci, którzy ćwiczyli się w samokontroli i powściągliwości, wiedzą, jak szybko okoliczności zmieniają się na ich korzyść.

“Dusza przyciąga to, co skrycie ukrywa”.

Wszechświatem rządzą prawa. Jeśli będziesz postępować zgodnie z prawem wszechświata, rzeczy i ludzie zmienią swoje reakcje wobec ciebie, a twoje okoliczności wkrótce się zmienią.

Myśli nie mogą być utrzymywane w tajemnicy, ponieważ w końcu stają się nawykami, a nawyki zmieniają się w okoliczności.

“Myśli bestialskie krystalizują się w nawyki pijaństwa i zmysłowości, które zestalają się w okoliczności nędzy i choroby; myśli nieczyste wszelkiego rodzaju krystalizują się w nawyki odurzające i dezorientujące, które zestalają się w okoliczności rozpraszające i niekorzystne; myśli o strachu, zwątpieniu i niezdecydowaniu krystalizują się w nawyki słabe, niemęskie i nieugięte, które zestalają się w okoliczności niepowodzeń, nędzy i niewolniczej zależności: Myśli leniwe krystalizują się w nawyki nieczystości i nieuczciwości, które utrwalają się w okolicznościach paskudztwa i żebractwa; myśli nienawistne i potępiające krystalizują się w nawyki oskarżania i przemocy, które utrwalają się w okolicznościach zranienia i prześladowania; myśli samolubne wszelkiego rodzaju krystalizują się w nawyki szukania siebie, które utrwalają się w okolicznościach mniej lub bardziej przygnębiających.”

Dobre myśli i działania przynoszą lepsze rezultaty.

Myśl i cel

“Dopóki myśli nie są połączone z celem, nie ma inteligentnych osiągnięć”.

Ludzie bez celu po prostu dryfują w oceanie życia. Padają ofiarą drobnych zmartwień, lęków i kłopotów.

Każdy człowiek powinien wymyślić sobie uzasadniony cel w swoim życiu i uczynić go centralnym punktem swoich myśli. Cel zapewni ci skupienie i samokontrolę.

Człowiek o słabych myślach może stać się silny poprzez praktykowanie właściwego myślenia. Pierwszym krokiem w kierunku pozbycia się bezcelowości i słabości jest rozpoczęcie myślenia w sposób celowy i uznanie porażki za jedyną drogę do osiągnięcia celu.

“Myśli pełne wątpliwości i strachu nigdy niczego nie osiągnęły i nigdy nie mogą osiągnąć. Zawsze prowadzą do porażki. Cel, energia, siła do działania i wszystkie silne myśli ustają, gdy wkradają się wątpliwości i strach.”

Kiedy pokonasz wątpliwości i strach, pokonasz porażkę. Trudności będą dzielnie pokonywane i mądrze przezwyciężane.

Czynnik myślowy w osiągnięciach

Wszystko, co osiągniesz lub czego nie osiągniesz, jest bezpośrednim wynikiem twoich własnych myśli.

“Słabość i siła, czystość i nieczystość człowieka są jego własnymi cechami, a nie cechami innych ludzi; są one powodowane przez niego samego, a nie przez kogoś innego; mogą być zmienione tylko przez niego samego, nigdy przez kogoś innego”.

Nawet silny człowiek nie może pomóc słabszemu, jeśli ten pierwszy nie chce, aby mu pomóc. Tylko ty możesz zmienić swój stan.

“Zanim człowiek może cokolwiek osiągnąć, nawet w sprawach doczesnych, musi wznieść swoje myśli ponad niewolniczą zwierzęcą pobłażliwość. Aby odnieść sukces, nie może on w żadnym wypadku wyrzec się całej zwierzęcości i egoizmu, ale przynajmniej jakaś ich część musi zostać poświęcona.”

Samokontrola

Spokojny umysł jest jednym z klejnotów mądrości.

“Człowiek spokojny, nauczywszy się rządzić sobą, umie dostosować się do innych, a oni z kolei czczą jego siłę duchową i czują, że mogą się od niego uczyć i na nim polegać”.

Im bardziej kultywujesz spokój w swoim życiu, tym większe odnosisz sukcesy. Ludzie silni i spokojni są zawsze kochani i szanowani.

“Samokontrola jest siłą; Prawe myślenie jest opanowaniem; Spokój jest mocą. Mów do swego serca: “Pokój, bądź spokojny!”.