Austin Kleon Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności
Jedna z moich ulubionych książek o kreatywności w erze cyfrowej. W Steal Like an Artist Austin Kleon przekonuje, że nic nie jest oryginalne, a wszyscy artyści kradną. Czerpiąc z inspiracji, można stać się mistrzem w swoim fachu, ucząc się od swoich bohaterów.

“Nikt nie rodzi się z określonym stylem czy głosem. Nie wychodzimy z łona matki, wiedząc, kim jesteśmy. Na początku uczymy się, udając naszych bohaterów. Uczymy się przez kopiowanie”.

Austin Kleon

Steal Like an Artist Streszczenie

Jedna z moich ulubionych książek o kreatywności w erze cyfrowej. W Steal Like an Artist Austin Kleon przekonuje, że nic nie jest oryginalne, a wszyscy artyści kradną. Czerpiąc z inspiracji, można stać się mistrzem w swoim fachu, ucząc się od swoich bohaterów.

1. Kradnij jak artysta

“Sztuka to kradzież.”- Pablo Picasso

Wszyscy artyści kradną. Najpierw dowiadują się, co warto ukraść, a potem przechodzą do następnej rzeczy.

Kiedy patrzysz na świat w ten sposób, przestajesz się martwić o to, co jest “dobre”, a co “złe” – istnieją tylko rzeczy warte lub niewarte kradzieży.

Przestaje się próbować zrobić coś z niczego, a zamiast uciekać od wpływu, przyjmuje się go.

Dobrzy artyści wiedzą, że nic nie jest oryginalne. Wszystkie prace twórcze opierają się na tym, co było wcześniej. Każdy nowy pomysł to mashup lub remiks jednego lub kilku wcześniejszych pomysłów.

Będziesz tylko tak dobry, jak rzeczy, którymi się otaczasz. Twoim zadaniem jest więc zbieranie dobrych pomysłów. Im więcej dobrych pomysłów zbierzesz, tym więcej będziesz mógł wybrać i poddać się ich wpływowi.

Artysta jest selektywnym kolekcjonerem rzeczy, które kocha. Wybieraj do kradzieży tylko te rzeczy, które przemawiają bezpośrednio do Twojej duszy. Jeśli to zrobisz, Twoja praca (i kradzież) będzie autentyczna.

Jak uczyć się swojego rzemiosła:

  • Zapoznaj się z jednym myślicielem, którego naprawdę kochasz. Przeanalizuj wszystko, co warto wiedzieć o tym myślicielu
  • Następnie znajdź trzy osoby, które myśliciel kochał, i dowiedz się o nich wszystkiego

Powtórz tyle razy, ile zdołasz. Wspinaj się na drzewo tak daleko, jak to możliwe. Gdy już zbudujesz swoje drzewo, czas założyć własną gałąź.

Gdziekolwiek jesteś, zawsze miej przy sobie notatnik i długopis. Przyzwyczajaj się do notowania swoich myśli i spostrzeżeń.

Prowadź plik podręczny. Jeśli zobaczysz coś, co warto ukraść, włóż to do pliku. Korzystaj z niego, gdy potrzebujesz inspiracji.

2. Nie czekaj, aż będziesz wiedział, kim jesteś, by zacząć działać

To właśnie w trakcie tworzenia rzeczy i wykonywania pracy dowiadujemy się, kim jesteśmy. Jesteś gotowy. Zacznij robić rzeczy.

To naturalne, że boimy się zaczynać – odczuwamy “syndrom oszusta”. Każdy twórca zna to uczucie. Nie wiedzą, skąd się biorą dobre rzeczy. Po prostu pojawiają się, aby robić swoje. Każdego dnia.

Nikt nie rodzi się z własnym stylem czy głosem. Na początku uczymy się, wzorując się na naszych bohaterach.

Nie kradnij tylko jednemu bohaterowi. Okradaj ich wszystkich.

“Jeśli kradniesz jednemu autorowi, to jest to plagiat; jeśli kradniesz wielu autorom, to są to badania naukowe” – Wilson Mizner

Nie kradnij stylu, ale myślenie, które za nim stoi. Nie chodzi o to, by wyglądać jak Twoi bohaterowie, ale o to, by widzieć jak Twoi bohaterowie. Chcesz przyswoić sobie ich sposób patrzenia na świat.

W pewnym momencie będziesz musiał przejść od naśladowania swoich bohaterów do ich naśladowania. Naśladowanie polega na kopiowaniu. Naśladowanie to pójście o krok dalej, przełamanie się i stworzenie własnego stylu.

Naśladuj swoich bohaterów. Zbadaj, gdzie popełniasz błędy. Co jest w nich takiego, co czyni Cię innym? To właśnie powinieneś wzmocnić i przekształcić we własną pracę.

Przekształcanie pracy bohaterów w coś własnego to sposób, w jaki im schlebiasz. Dodając do świata coś, co tylko ty możesz dodać.

3. Napisz książkę, którą chciałbyś przeczytać

Nie pisz tego, co wiesz, pisz to, co lubisz. Pisz historię, którą chciałbyś przeczytać.

Zawsze, gdy nie wiesz, jaki ruch wykonać w następnej kolejności, zadaj sobie pytanie: “Co byłoby lepszą historią?”.

Pomyśl o swojej ulubionej pracy i swoich twórczych bohaterach. Czego im brakowało? Czego nie udało im się zrobić? A co można było zrobić lepiej? Gdyby nadal żyli, co by dziś tworzyli? Gdyby wszyscy Twoi ulubieni twórcy zebrali się razem i współpracowali, co by zrobili, gdybyś to Ty przewodził ekipie? Zrób to.

Rysuj sztukę, którą chcesz zobaczyć, załóż firmę, którą chcesz prowadzić, graj muzykę, którą chcesz usłyszeć, pisz książki, które chcesz przeczytać, buduj produkty, których chcesz używać – wykonuj pracę, którą chcesz zobaczyć.

4. Używaj rąk

“Nie wiemy, skąd czerpiemy nasze pomysły. Wiemy natomiast, że nie czerpiemy ich z naszych laptopów.” -John Cleese

Twoje ręce są oryginalnymi urządzeniami cyfrowymi. Wykorzystaj je. Znajdź sposób, aby włączyć swoje ciało do pracy.

Komputer jest naprawdę dobry do edytowania pomysłów i publikowania ich w świecie. Ale nie jest zbyt dobry do generowania pomysłów. Jest zbyt wiele okazji, by nacisnąć klawisz delete. Komputer wydobywa z nas spiętego perfekcjonistę – zaczynamy edytować pomysły, zanim je zrealizujemy.

Rozwiązaniem może być posiadanie w biurze dwóch biurek – jednego dla “analogowych” i jednego dla “cyfrowych”.

5. Projekty poboczne i hobby są ważne

“Praca, którą wykonujesz podczas prokrastynacji, jest prawdopodobnie pracą, którą powinieneś wykonywać przez resztę swojego życia”. -Jessica Hische

To właśnie projekty poboczne – rzeczy, o których myślałeś, że to tylko wygłupy – naprawdę zyskują na popularności.

Dobrze jest mieć wiele projektów realizowanych jednocześnie, aby móc się między nimi przeskakiwać. Kiedy masz dość jednego projektu, przejdź do drugiego, a kiedy masz dość tego drugiego, wróć do projektu, który porzuciłeś. Praktykuj produktywną prokrastynację.

Jeśli masz dwie lub trzy prawdziwe pasje, nie czuj się tak, jakbyś musiał wybierać między nimi. Nie odrzucaj ich. Zachowaj wszystkie swoje pasje w swoim życiu.

“Nie można połączyć kropek patrząc w przyszłość, można je połączyć tylko patrząc wstecz” – Steve Jobs

Ważne jest, aby mieć hobby, coś twórczego, co jest tylko dla Ciebie. Robisz to, bo sprawia Ci to radość. Coś, co daje, ale nie zabiera.

Nie martw się o jedność – to, co łączy Twoją pracę, to fakt, że ją wykonałeś. Pewnego dnia spojrzysz wstecz i wszystko będzie miało sens.

6. Sekret: Rób dobrą robotę i dziel się nią z ludźmi

Kiedy jesteś nieznany, nie ma żadnej presji. Możesz robić, co chcesz. Eksperymentuj. Robić rzeczy dla samej przyjemności.

Nigdy już nie odzyskasz tej wolności, gdy ludzie zaczną zwracać na Ciebie uwagę, a zwłaszcza gdy zaczną płacić Ci pieniądze. Ciesz się swoją nieobecnością, póki trwa. Wykorzystaj to.

Stać się znanym:

  1. Wykonuj dobrą pracę. Twórz rzeczy każdego dnia. Wiedz, że przez jakiś czas będziesz do bani. Ponieś porażkę. Popraw się.
  2. Podziel się tym z ludźmi. Umieść swoje rzeczy w Internecie.

Im bardziej otwarcie dzielisz się swoimi pasjami, tym bardziej ludzie będą się czuli związani z Twoją pracą.

Ludzie uwielbiają, gdy zdradzasz im swoje sekrety, a czasami, jeśli dobrze to rozegrasz, wynagrodzą Cię, kupując rzeczy, które sprzedajesz.

Kiedy otwierasz się na swój proces i zapraszasz ludzi, uczysz się.

Nie umieszcza się w sieci tylko dlatego, że ma się coś do powiedzenia – można umieścić się w niej, aby znaleźć coś do powiedzenia.

Internet może być czymś więcej niż tylko miejscem odpoczynku, w którym publikuje się gotowe pomysły – może być także miejscem, w którym powstają rzeczy, o których myślało się, że to tylko wygłupy, centrum narodzin dla prac, których jeszcze się nie zaczęło.

Nie musisz dzielić się wszystkim – w rzeczywistości czasami lepiej jest, jeśli tego nie zrobisz. Pokaż tylko niewielką część tego, nad czym pracujesz.

7. Geografia nie jest już naszym panem

Otocz się książkami i przedmiotami, które kochasz. Przyklej na ścianie różne rzeczy. Stwórz swój własny świat.

Wszystko, czego potrzebujesz, to trochę przestrzeni i czasu – miejsce do pracy i trochę czasu na jej wykonanie; trochę narzuconej sobie samotności i tymczasowej niewoli.

Twój mózg czuje się zbyt komfortowo w codziennym otoczeniu. Musisz sprawić, by stał się niewygodny. Spędź trochę czasu w innym kraju, wśród ludzi, którzy robią rzeczy inaczej niż Ty. Podróże sprawiają, że świat wygląda na nowy, a kiedy świat wygląda na nowy, nasz mózg pracuje intensywniej.

Znajdź miejsce, które cię karmi – twórczo, społecznie, duchowo i dosłownie. Nawet jeśli założysz nowy dom, od czasu do czasu musisz go opuścić. A w pewnym momencie może trzeba będzie po prostu ruszyć dalej. Dobra wiadomość jest taka, że w dzisiejszych czasach wielu Twoich rówieśników jest dokładnie tam, gdzie ich zostawiłeś – w Internecie.

8. Bądź miły (Świat jest małym miastem)

Bądź miły. Ta złota zasada jest jeszcze bardziej złota w naszym hiperpołączonym świecie.

Będziesz tak dobry, jak ludzie, którymi się otaczasz. Śledź ludzi, którzy są o wiele mądrzejsi i lepsi od Ciebie, ludzi, którzy wykonują naprawdę interesującą pracę. Zwracaj uwagę na to, o czym mówią, co robią, do czego linkują.

“Znajdź najbardziej utalentowaną osobę w pomieszczeniu, a jeśli nie jest to Ty, stań obok niej. Spędzaj z nim czas. Postaraj się być pomocny.”-Harold Ramis

Jeśli jesteś najbardziej utalentowaną osobą w pomieszczeniu, znajdź sobie inne pomieszczenie.

Pisz publiczne listy do fanów. Zrób coś i zadedykuj to swojemu bohaterowi. Okaż wdzięczność, nie oczekując niczego w zamian, a dzięki temu zyskasz nową pracę.

Walidacja jest przeznaczona do parkowania. Nie szukaj potwierdzenia w źródłach zewnętrznych. Po opublikowaniu swojej pracy w świecie nie masz wpływu na to, jak ludzie na nią zareagują. Jak na ironię, naprawdę dobra praca często wydaje się nie wymagać wysiłku.

Nie krępuj się być niezrozumianym, lekceważonym lub ignorowanym – sztuką jest być zbyt zajętym wykonywaniem swojej pracy, aby się tym przejmować.

Gdy ktoś powie coś miłego o Twojej pracy, włóż to do specjalnego folderu – teczki pochwał. Korzystaj z niego, gdy potrzebujesz podbudowania. A potem wracaj do pracy.

9. Bądź nudny (to jedyny sposób, aby wykonać pracę)

“Bądź regularny i uporządkowany w swoim życiu, abyś mógł być gwałtowny i oryginalny w swojej pracy” – Gustave Flaubert

Tworzenie dorobku lub budowanie kariery polega w dużej mierze na powolnym gromadzeniu małych kawałków wysiłku w czasie. Jedna strona dziennie to niewiele. Ale rób to przez 365 dni, a będziesz miał tyle, że wystarczy na powieść.

Aby trzymać się codziennej rutyny, zastosuj metodę kalendarza Jerry’ego Seinfelda (pisałam o niej tutaj):

  • Kup kalendarz ścienny, który pokaże Ci cały rok
  • Podziel swoją pracę na codzienne części
  • Każdego dnia, gdy skończysz pracę, stawiaj duży gruby znak X w polu przeznaczonym na dany dzień.

Po kilku dniach powstanie łańcuch. Pracuj dalej, a z każdym dniem łańcuch będzie się wydłużał. Spodoba Ci się widok tego łańcucha. Twoim jedynym zadaniem jest nie dopuścić do zerwania łańcucha.

Aby zapisywać wydarzenia z przeszłości, użyj dziennika. Wypisuj rzeczy, które robisz codziennie (ja lubię prowadzić dziennik międzywydziałowy). Takie codzienne notowanie jest pomocne, ponieważ drobne szczegóły pomogą Ci zapamiętać duże szczegóły. Będziesz śledzić, jak daleko zaszedłeś.

Aby uzyskać radosną introspekcję, codziennie zadawaj sobie pytanie: “Jaka jest najlepsza rzecz, która się dzisiaj wydarzyła?” (zamiast “Co się dzisiaj wydarzyło?”).

10. Kreatywność to odejmowanie

W dobie natłoku i przeładowania informacjami, na czoło wysuwają się ci, którzy wiedzą, co należy pominąć, aby móc skoncentrować się na tym, co jest dla nich naprawdę ważne. Derek Sivers – jeden z moich bohaterów – mówi o odejmowaniu tutaj.

Aby pokonać blokadę twórczą, narzuć sobie pewne ograniczenia. Jeśli chodzi o pracę twórczą, ograniczenia oznaczają wolność.

Twórz rzeczy, wykorzystując czas, przestrzeń i materiały, którymi dysponujesz w danej chwili. Właściwe ograniczenia mogą zaowocować najlepszymi efektami Twojej pracy.

Dr Seuss napisał “Kota w kapeluszu”, używając tylko 236 różnych słów, więc jego wydawca założył się z nim, że nie napisze książki, w której będzie tylko 50 różnych słów. Dr Seuss wrócił i wygrał zakład, pisząc “Zielone jajka i szynkę”, jedną z najlepiej sprzedających się książek dla dzieci wszech czasów.

Często to właśnie to, co artysta pomija, czyni sztukę interesującą. To, co nie jest pokazane, a to, co jest. Trzeba zaakceptować swoje ograniczenia i iść naprzód. Ostatecznie kreatywność to nie tylko rzeczy, które zdecydujemy się włożyć do pracy, ale także te, które zdecydujemy się pominąć. Wybieraj mądrze. I baw się dobrze.