gary vaynerchuk wybij się

“Jeśli chcesz zdominować grę w mediach społecznościowych, cały twój wysiłek musi płynąć z serca; a nie może płynąć z serca w sposób pełen pasji, irracjonalny, z całego serca, jeśli próbujesz być kimś innym niż sobą. Autentyczność jest tym, co pozwoli Ci włożyć tyle wysiłku, ile trzeba, aby ją zmiażdżyć”.

Crush it Gary’ego Vaynerchuka: Streszczenie

Wybij się! autorstwa Gary’ego Vaynerchuka uczy, jak wykorzystać potęgę Internetu do budowania marki osobistej i rozwijania biznesu. Media społecznościowe zmieniają sposób prowadzenia biznesu, a ci, którzy się do tego nie dostosują, przegrają. Niektóre z proponowanych narzędzi są przestarzałe (książka jest z 2009 roku), ale strategie są nadal aktualne.

Sukces jest w Twoim DNA

Twoje DNA dyktuje Ci, do czego się urodziłeś. Podążaj za swoją pasją, nie słuchaj tego, co społeczeństwo mówi o sukcesie.

“Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla nikogo, kto mieszka w Stanach Zjednoczonych lub gdziekolwiek indziej, aby przez całe życie pracował w pracy, której nie znosi, a nawet której nie kocha, w imię zarobków lub poczucia odpowiedzialności”.

Sukces jest na wyciągnięcie ręki i jeśli bardzo go pragniesz, to go osiągniesz.

Budując swoją markę osobistą, skup się na jakości relacji ze swoimi zwolennikami, a nie na ich liczbie.

Bądź autentyczny i twórz treści wysokiej jakości.

“Jakość jest ogromnym filtrem. Śmietanka zawsze się podnosi, moi przyjaciele, bez względu na to, ile filiżanek kawy nalejesz”.

Internet i platformy mediów społecznościowych są jak słowo mówione na sterydach. Zakładając konto na kanale takim jak YouTube, tworzysz również swoją markę osobistą.

“Rozwijanie marki osobistej jest tym samym, co życie i oddychanie swoim życiorysem w każdej sekundzie pracy. Twój ostatni tweet i komentarz na Facebooku oraz mój najnowszy wpis na blogu? To jest teraz twoje CV”.

Całkiem nowy świat

“W przyszłości każdy utalentowany człowiek będzie miał pole do popisu, ponieważ nie będzie już zmuszony do funkcjonowania w ramach starych instytucji”.

Planuj rozwój własnej marki i biznesu równolegle z bieżącą pracą. W ten sposób otworzysz sobie nowe możliwości w gospodarce cyfrowej.

Dopóki pracujesz dla kogoś innego, nigdy nie będziesz żył w pełni zgodnie z samym sobą i swoją pasją.

Aby zarabiać na swojej marce osobistej, potrzebujesz dwóch filarów: produktu i treści. Dobre treści są tym, co przyciągnie ludzi do Twojego bloga.

Treść należy opracowywać na dwa sposoby:

 • Zwabić odbiorców. Twórz i publikuj świetne treści, aby ludzie sami do Ciebie przychodzili, gdy je odkryją
 • Uchwycić publiczność jak lasso. Przejrzyj komentarze do treści innych osób, które odnoszą się do Twoich i wnieś do rozmowy swój punkt widzenia. Stwórz powody, dla których odbiorcy będą chcieli przyjść do Ciebie

Trzymaj się rzeczywistości

Ktoś z mniejszym talentem i słabą treścią może Cię pokonać, jeśli będzie pracował ciężej niż Ty.  Zanim zaczniesz inwestować w siebie, musisz zainwestować w swoją długoterminową przyszłość.

Budując swoją markę osobistą, skup się na tworzeniu społeczności poprzez rozpoczynanie rozmów.

“Twoim długoterminowym celem jest uzyskanie lepkości i stworzenie coraz większej liczby okazji do komunikacji. Twoi odbiorcy dołączają do Twojego fan page’a. Komentują na Twoim blogu. Tweetują i lajkują Twoje posty. Powoli, ale nieuchronnie ich znajomi zauważają to i zaczynają robić to samo, a ich znajomi zauważają i nagle Twoja mała, jednoosobowa społeczność zamienia się w wielką metropolię.

Po stworzeniu swojej marki internetowej należy zająć się reklamą. Można także zaangażować się w marketing afiliacyjny.

Facebook, Twitter, Instagram i inne serwisy społecznościowe to świetne miejsca do rozpoczęcia kampanii reklamowych.

Lista kontrolna budowania marki osobistej

Kroki do zbudowania marki osobistej w 2021 roku niewiele się zmieniły w stosunku do 2009 roku, kiedy książka została wydana. Zmień niektóre ze starszych platform na bardziej odpowiednie i masz plan budowania marki osobistej na dziś.

Lista kontrolna “Jak budować markę osobistą”:

 1. Określ swoją pasję
 2. Upewnij się, że znasz co najmniej pięćdziesiąt świetnych tematów na bloga, aby zapewnić ich trwałość.
 3. Odpowiedz na następujące pytania: Czy jestem pewien, że moja pasja jest tym, czym myślę, że jest? Czy potrafię mówić o niej lepiej niż inni?
 4. Nazwij swoją markę osobistą. Nie musisz się do niej odwoływać w żadnym miejscu w swoich treściach, ale powinieneś mieć jasny obraz tego, czym ona jest. Na przykład: “Agent nieruchomości bez jaj”, “Znawca naczyń kuchennych”, “Fajny przewodnik po książkach dla młodzieży, które chłopcy będą uwielbiać czytać”.
 5. Kup nazwę użytkownika -.com i .tv
 6. Wybierz swój środek przekazu: wideo, audio, słowo pisane
 7. Załóż konto WordPress
 8. Zatrudnij projektanta
 9. Umieść w widocznym miejscu na blogu linki do swoich kont w mediach społecznościowych, przyciski wezwania do działania, funkcje udostępniania oraz przycisk zachęcający do współpracy z Tobą.
 10. Wybierz wszystkie platformy, na których chcesz rozpowszechniać swoje treści. Wybór Twittera i Facebooka jest konieczny; pozostałe możesz wybrać w zależności od potrzeb i preferencji.
 11. Zamieść swoje treści
 12. Zacznij tworzyć społeczność, zostawiając komentarze na blogach i forach innych osób oraz odpowiadając na komentarze do własnego komentarza
 13. Użyj wyszukiwarki Twitter (lub Search.Twitter), aby znaleźć jak najwięcej osób mówiących na Twój temat i skontaktuj się z nimi
 14. Znajdź w Google więcej blogów, które są związane z Twoim tematem
 15. Dołącz do jak największej liczby aktywnych stron i grup na Facebooku związanych z tematem Twojego bloga
 16. Powtórz kroki od 11 do 15 w kółko i w kółko, i w kółko, i w kółko.
 17. Kiedy uznasz, że Twoja marka osobista zyskała wystarczającą popularność i stałość, zacznij docierać do reklamodawców i zacznij zarabiać.