Simon Sinek Zaczynaj od DLACZEGO
Start With Why Simona Sinek'a to książka, która bada, dlaczego niektóre organizacje i osoby są w stanie inspirować, podczas gdy inne po prostu tego nie potrafią. Inspirujący liderzy zaczynają od DLACZEGO. Najpierw tworzą swoje powody i przekonania, a dopiero potem zastanawiają się, CO i JAK. Doskonała książka o tym, dlaczego niektóre firmy i osoby osiągają lepsze wyniki niż inne. Moim zdaniem jest trochę powtarzalna.

“Ludzie nie kupują tego, co robisz; kupują to, dlaczego to robisz. A to, co robisz, jest po prostu dowodem na to, w co wierzysz”.

Zaczynaj od dlaczego- Krótkie podsumowanie

Start With Why Simona Sinek’a to książka, która bada, dlaczego niektóre organizacje i osoby są w stanie inspirować, podczas gdy inne po prostu tego nie potrafią. Inspirujący liderzy zaczynają od DLACZEGO. Najpierw tworzą swoje powody i przekonania, a dopiero potem zastanawiają się, CO i JAK. Doskonała książka o tym, dlaczego niektóre firmy i osoby osiągają lepsze wyniki niż inne. Moim zdaniem jest trochę powtarzalna.

DLACZEGO

Jest powód, dla którego niektóre organizacje i firmy są w stanie prosperować nawet wtedy, gdy inne wokół nich upadają.

Często ich DLACZEGO jest dobrze wyartykułowane. Kiedy organizacje mają przekonujące przekonania, są w stanie wzbudzić lojalność u innych.

DLACZEGO stanowi część ich tożsamości i określa powody, dla których ludzie robią to, co robią. Wielcy liderzy i wizjonerzy mają silne DLACZEGO.

Do firm, które mają inspirujące WHY, należą Apple i Southwest Airlines. A także ruchy, takie jak Ruch Praw Obywatelskich.

Celem firmy Apple jest zmiana sposobu myślenia i rozwój ludzkości. Przesłanie jest jasne i dobrze znane ogółowi społeczeństwa.

Zakładaj, że wiesz

Oczekiwanie na poznanie wszystkich faktów może jednocześnie prowadzić do paraliżu decyzyjnego. Fałszywe założenia mogą prowadzić do złych decyzji.

Na przykład:

W czasach starożytnych większość ludzi wierzyła, że Ziemia jest płaska. Z tego powodu nie prowadzono wielu badań. Dopiero gdy teoria płaskiej Ziemi została obalona, rozpoczęła się era eksploracji.

Dążąc do długoterminowego sukcesu, należy rozważyć wpływ początkowych założeń. Przewidują one sukces długo po ich przyjęciu.

Manipulacja a inspiracja

Większość firm nie wie, dlaczego ich klienci są ich klientami, ani dlaczego ich pracownicy są ich pracownikami. W rezultacie nie wiedzą, jak przyciągnąć klientów. 

Firmy, które nie mają silnego WHY, aby utrzymać klientów, polegają na manipulacjach cenami i nagrodami. Inne, takie jak Apple czy Harley Davidson, inspirują ludzi do pokochania swoich produktów.

Zainspirowani klienci są bardziej skłonni pominąć cenę i wydłużony czas oczekiwania. Stają się lojalni.

“Powtarzalny biznes to taki, w którym ludzie robią z Tobą interesy wiele razy. Lojalność jest wtedy, gdy ludzie są skłonni odrzucić lepszy produkt lub lepszą cenę, aby nadal robić z Tobą interesy”.

Na przykład:

Produkty Apple są bardzo drogie, ale konsumenci są skłonni kupować je za taką cenę, a nawet czekać w długich kolejkach, aby je nabyć. Dzieje się tak, ponieważ DLACZEGO firma jest inspirująca.

Złoty krąg

Złoty krąg składa się z DLACZEGO, JAK i DLACZEGO. Oferuje powtarzalne i przewidywalne wyniki nawet tam, gdzie zakłada się, że w grę wchodziło szczęście.

Program DLACZEGO jest skierowany do układu limbicznego mózgu, który zajmuje się emocjami i pamięcią. WHY inspiruje, ponieważ ludzie działają pod wpływem emocji.

CO jest kwestią działania. Każda organizacja wie, CO robi.

JAK dostarcza tego, CO. Obejmuje to propozycję wartości, zróżnicowanie produktów itd. JAK i DLACZEGO przemawiają do neokory mózgowej, czyli racjonalnej części mózgu.

Jeśli chodzi o Golden Circle, większość firm myśli i komunikuje się z zewnątrz.

“Mówimy, CO robimy, czasem mówimy, JAK to robimy, ale rzadko mówimy, DLACZEGO robimy to, CO robimy”.

Z drugiej strony, firmy zainspirowane myślą i działają od wewnątrz na zewnątrz. Zaczynają od DLACZEGO i przechodzą do JAK, a następnie do DLACZEGO.

“Musisz wiedzieć, DLACZEGO robisz to, co robisz. Jeśli ludzie nie kupują tego, CO robisz, kupują to, DLACZEGO to robisz”.

W przypadku Apple, DLACZEGO to przekonanie, że ludzie powinni myśleć inaczej. CO to komputery i inne produkty wytwarzane przez firmę. A JAK to procesy, dzięki którym firma działa.

Liderzy potrzebują zwolenników

Ludzie są w stanie się doskonalić, ponieważ tworzą kultury, a kultury buduje się wokół DLACZEGO.

Przykładami kultur są amerykański sen i francuska radość życia.

Kultura przyciąga ludzi, którzy wierzą w to samo. Dają też poczucie przynależności.

Korporacje, które osiągają sukcesy, mają silne kultury, które inspirują ludzi.

Liderzy, którzy kierują się tym, CO, a nie DLACZEGO, często ponoszą porażkę w swoich działaniach.

Liderzy muszą być także godni zaufania.

“Tylko wtedy, gdy jednostki mogą zaufać kulturze lub organizacji, będą podejmować osobiste ryzyko w celu rozwoju tej kultury lub organizacji jako całości”.

Firma Apple była w stanie stworzyć silną kulturę dzięki wizji Steve’a Jobsa. Był on zarówno charyzmatyczny, jak i godny zaufania.

Jak powstaje punkt krytyczny

Prawo dyfuzji innowacji: można podzielić ludzi na 5 segmentów, które mieszczą się w krzywej dzwonowej

Segmenty te to:

  • Innowatorzy (2,5%)
  • Wczesne przyjęcie (13,5%)
  • Wczesna większość (34,%)
  • Późna większość (34%)
  • opóźnieni (16%)

Innowatorzy tworzą technologię. Wcześni użytkownicy szybko ją doceniają. Wczesna i późniejsza większość napędza większość wzrostu w kierunku przyjęcia. Opóźnieni w rozwoju są ostatnimi, którzy przyjmują nową technologię.

Prawo dyfuzji przewiduje, że sukces na rynku masowym jest możliwy do osiągnięcia tylko wtedy, gdy wskaźnik penetracji wynosi 15-18%.

Aby produkt zyskał popularność na rynku masowym, musi wzbudzić przekonanie pierwszych użytkowników poprzez silny sygnał DLACZEGO.

Jak zmobilizować tych, którzy wierzą

Zacznij od pytania DLACZEGO, ale wiedz JAK.

Jasność DLACZEGO rodzi charyzmę. To właśnie tworzy wspaniałych liderów, ponieważ charyzma wymaga królewskiej władzy.

Charyzmatyczni i wizjonerscy liderzy – liderzy DLACZEGO – muszą współpracować z liderami JAK. Liderzy JAK to ci, którzy planują wykonanie.

Na przykład:

Walt Disney miał wspaniałą wizję swojej firmy, ale to jego brat Roy dopracował szczegóły operacyjne. Dla Martina Luthera Kinga był to Ralph Abernathy.

Komunikacja nie polega na mówieniu, tylko na słuchaniu

Symbole to potężne narzędzia komunikacji. Logo i produkty powinny wzbudzać w klientach poczucie DLACZEGO.

Test selera: sposób na filtrowanie decyzji poprzez pytanie DLACZEGO

Na przykład:

Zanim kupisz coś w supermarkecie, zapytaj DLACZEGO. Zaoszczędzisz pieniądze i poświęcisz mniej czasu, ponieważ już wcześniej ustaliłeś, co musisz zrobić.

Największym wyzwaniem jest sukces

“Sukces przychodzi, gdy budzimy się każdego dnia w tym niekończącym się dążeniu do odpowiedzi na pytanie DLACZEGO robimy to, CO robimy”.

Wiele firm zapomina, po co w ogóle powstały, koncentrując się na tym, CO i JAK. Innymi słowy, DLACZEGO się rozmywa.

Wielcy liderzy, aby znaleźć równowagę, opierają się na złotym kole. Dążą do tego, DLACZEGO, rozliczają się ze SPOSOBU i osiągają wyniki dzięki temu, CO robią.

Test szkolnego autobusu: test szkolnego autobusu to metafora tego, co by się stało, gdyby założyciel firmy został potrącony i zabity przez szkolny autobus. Czy firma przetrwa, czy umrze?

Aby przejść test autobusu szkolnego, organizacja musi włączyć wizję założyciela do swojej kultury, tak aby nawet pod jego nieobecność mogła osiągać wspaniałe wyniki.

Założyciel musi być liderem w wyrażaniu swojej wizji organizacji, aby zdać egzamin na autobus szkolny.

Odkryj, DLACZEGO

DLACZEGO pochodzi z przeszłości. Wynika z wychowania i doświadczeń życiowych danej osoby.

Wyzwaniem dla większości ludzi i organizacji nie jest odkrycie swojego DLACZEGO, ale jego utrzymanie.

Zachowanie równowagi i autentyczności jest najtrudniejsze.

Gdyby wszystkie firmy zaczynały od DLACZEGO, to “decyzje byłyby prostsze, lojalność większa, a zaufanie byłoby wspólną walutą”.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, obejrzyj wykład TED Simona Sinek’a “Start With Why”.