Peter Thiel Zero to One
Lektura obowiązkowa przed założeniem prawdziwej firmy i dla wszystkich startupowców. Wnikliwe spojrzenie na filozofię i strategię biznesową Petera Thiela. W jaki sposób firmy mogą wprowadzać radykalne zmiany, aby tworzyć i rozwijać niezwykłe przedsiębiorstwa, które kształtują lepszy świat. Warta przeczytania i ponownego przeczytania.

“Błyskotliwe myślenie jest rzadkie, ale odwagi jest jeszcze mniej niż geniuszu”.

Peter Thiel

Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość Streszczenie

Lektura obowiązkowa przed założeniem prawdziwej firmy i dla wszystkich startupowców. Wnikliwe spojrzenie na filozofię i strategię biznesową Petera Thiela. W jaki sposób firmy mogą wprowadzać radykalne zmiany, aby tworzyć i rozwijać niezwykłe przedsiębiorstwa, które kształtują lepszy świat. Warta przeczytania i ponownego odwiedzenia.

Lekcje

Istnieją dwa rodzaje innowacji: bierzemy coś, co już istnieje, i ulepszamy to, przechodząc od “1 do n”, co nazywamy postępem poziomym; tworzymy coś nowego, przechodząc od “0 do 1”, wykorzystując postęp pionowy.

Najbardziej skuteczne i przełomowe firmy na świecie – Apple, Facebook, Google – osiągnęły sukces, tworząc coś fundamentalnie nowego. Przeszły od 0 do 1.

Wszystkie te wielomiliardowe firmy były kiedyś startupami i zyskały na wartości dzięki odkryciu prawd kryjących się za szeroko rozpowszechnionymi (lecz błędnymi) przekonaniami, co fundamentalnie zmieniło nasz świat. Aby wywrzeć trwały wpływ, trzeba znaleźć zero i stworzyć nowy paradygmat.

Wyzwanie przyszłości

Podczas rozmów z kandydatami Thiel lubi zadawać swoje ulubione pytanie:

“W jakiej ważnej prawdzie bardzo niewielu ludzi się z tobą zgadza?”.

Jego odpowiedź na to pytanie brzmi: większość ludzi uważa, że przyszłość świata będzie określona przez globalizację, ale prawda jest taka, że technologia ma większe znaczenie. W świecie ograniczonych zasobów globalizacja bez nowych technologii jest nie do utrzymania:

Postęp pionowy jest tym, co jest potrzebne, aby przejść od zera do jednego i stworzyć technologię lub pomysł na pierwszym miejscu. Firma Apple dokonała tego w 2007 roku, wprowadzając iPhone’a, który całkowicie zmienił sposób postrzegania i używania telefonów.

“W rzeczy samej, najpotężniejszym wzorcem, jaki zauważyłem, jest to, że ludzie sukcesu znajdują wartość w nieoczekiwanych miejscach, a robią to, myśląc o biznesie w oparciu o pierwsze zasady, a nie wzory”.

Aby wprowadzić innowacje, mamy startupy. Startup to największa grupa ludzi, którą można przekonać do planu zbudowania innej przyszłości.

Startupy

Według Thiela, startup musi nieustannie kwestionować dotychczasowe pomysły i przemyśleć biznes od podstaw. Chodzi o czyste płótno i ciągłe pisanie planu od nowa. To właśnie tam tworzy się przyszłość.

Argumentuje również przeciwko starym dogmatom “szczupłego startupu”:

 1. Dokonuj stopniowych postępów
 2. Zachowaj szczupłość i elastyczność
 3. Ulepszanie konkurencji
 4. Skup się na produkcie, a nie na sprzedaży

“Ale szczupłość to metodologia, a nie cel. Wprowadzanie niewielkich zmian w rzeczach, które już istnieją, może doprowadzić Cię do lokalnego maksimum, ale nie pomoże Ci znaleźć globalnego maksimum.”

Thiel zwraca natomiast uwagę na to, że przeciwieństwa są ważne:

 1. Lepiej zaryzykować śmiałość niż trywialność
 2. Zły plan jest lepszy niż brak planu
 3. Konkurencyjne rynki niszczą zyski
 4. Sprzedaż ma takie samo znaczenie jak produkt

Monopole są dobre

Wszystkie szczęśliwe firmy są różne: każda z nich zdobywa monopol, rozwiązując unikalny problem. Wszystkie upadłe firmy są takie same: nie udało im się uciec przed konkurencją.

Kapitalizm oznacza kapitał. Konkurencja oznacza, że nie będzie dla Ciebie kapitału. Tort zostanie zjedzony przez innych graczy. Zatem, aby zdobyć więcej kapitału, trzeba być monopolistą i uciec przed konkurencją.

Monopole mają silną motywację do wprowadzania innowacji, a zyski, które wypracowały przez lata, stanowią dla nich potężną siłę napędową. Mogą kontynuować wprowadzanie innowacji poprzez badania i projekty, o których firmy rozpoczynające działalność mogą tylko pomarzyć.

Kreatywni monopoliści dają klientom większy wybór, dodając zupełnie nowe kategorie produktów. Firma Microsoft miała ogromny monopol na systemy operacyjne. W tym samym czasie pojawiły się systemy iOS firmy Apple oraz Android firmy Google i przejęły dominującą pozycję na rynku systemów operacyjnych.

“Jakiej wartościowej firmy nikt nie buduje? Każda poprawna odpowiedź jest z konieczności sekretem: czymś ważnym i nieznanym, czymś trudnym do zrobienia, ale możliwym do wykonania. Jeśli na świecie pozostało wiele sekretów, to prawdopodobnie wiele zmieniających świat firm nie zostało jeszcze założonych.”

Zbuduj coś, co przetrwa

Thiel opisuje firmy, które w przyszłości przyniosą duże przepływy pieniężne, jako posiadające następujące cechy:

 1. Technologia zastrzeżona: trudno jest odtworzyć produkt lub jest to niemożliwe (np. algorytmy wyszukiwania Google); cel: 10x lepszy substytut w niektórych kluczowych aspektach.
 2. Efekty sieciowe: produkt staje się coraz bardziej użyteczny, gdy korzysta z niego coraz więcej osób (np. Facebook)
 3. Korzyści skali: firma staje się silniejsza, gdy jest większa; koszt krańcowy wyprodukowania dodatkowej jednostki jest nieistotny (np. startupy programistyczne)
 4. Budowanie marki: tworzenie silnej i mocnej marki jest najlepszym sposobem na rozwój monopolu (np. Apple)

Aby osiągnąć wzrost i stworzyć monopol:

 • Zacznij od małej firmy i zmonopolizuj rynek: zawsze budzi sprzeciw, gdy przedsiębiorcy mówią o zdobyciu 1% rynku wartego 100 miliardów dolarów. W praktyce duży rynek albo nie ma dobrego punktu wyjścia, albo jest otwarty na konkurencję, więc trudno jest kiedykolwiek osiągnąć ten 1%. A nawet jeśli uda Ci się zdobyć niewielki przyczółek, będziesz musiał zadowolić się utrzymaniem światła: ostra konkurencja oznacza, że Twoje zyski będą zerowe. Po stworzeniu i zdominowaniu niszy rynkowej należy stopniowo rozszerzać działalność na rynki pokrewne i nieco szersze
 • Zwiększanie skali: po zdominowaniu niszy rynkowej rozszerzyć działalność na rynki sąsiednie (np. Amazon i eBay)
 • Nie przeszkadzaj: bezpośrednie zmierzenie się z dużymi konkurentami całkowicie ograniczy Twoje zyski (np. Napster kontra amerykański przemysł nagraniowy).

Ale zbudowanie monopolu nie dzieje się z dnia na dzień. Trzeba mieć jasną wizję. Wspaniała, choć nieco złudna, wizja przyszłości jest dokładnie tym, czego potrzebują firmy, aby przejść od zera do jednego.